Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Bolo_BDC

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@ Merlinboy :
Vectra C nu e chiar o masina ieftina la achizite, nu e o masina proasta, cu niste chestii calumea pe ea ( gen webasto, navi, etc) ajungi la o suma de aprox 25-27k. Nu e o suma chiar asa mica Smile
App am aproape 184k cu volanta. Daca citesti in paginile anterioare o sa vezi ce si cum. Bafta tuturor
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ma rog eram sucarit mai devreme de niste faze si mi-am varsat ce-i drept nervii pe "opel" . Normal ca mi-ati sarit in cap (ca doar e opel forum:p), dar ca idee , vectra asta nu e printre cele mai fiabile masini ever, iar piesele nu sunt chiar ieftine (mai ieftine la VW daca e s-o luam asa)...si daca chiar a fost de noua atata banet (desi eu zic ca maxim 17-20k km mai degraba, poate full full sa fi fost atata) atunci cu atat mai mult! Si eu da, am luat-o de SH, nu trebuie sa sariti in cap caci nu am avut alte probleme decat "clasicele" pt modelul acesta Smile (gen volanta, clapeta acceleratie, butoane clima, etc. )

In fine, eu zic ca mai degraba sa pice turbina pe care poti s-o mai iei si de la dezmembrari daca cauti sau sa o reconditionezi pe cea veche(la fel si pt injectoare!), decat volanta care trebuie musai noua si mai trebuie si kitul ambreiaj + o gramada (si timp) pt manopera Smile Anyway, toate masinile au probleme perfect adevarat, dar totusi acest model de opel are cam multe, uitati-va la articulatii, motor (volanta), clapeta acceleratie, tija swirl (pt motorul dth), egr, clima, consola bord, servodirectie plus inca muuulteee altele Smile

Nu sunt genul care sa-mi apar "masina" ca daca e a mea e cea mai buna, nicidecum sa injur ca la usa cortului ca mi "s-a intamplat mie", dar trebuie sa mai fim si obiectivi uneori si sa vedem lucrurile la rece.

Anyway mai asteptam si alte pareri, pana atunci cat mai multi kilometri fara incidente si fara alte cheltuieli aditionale !

P.S. pt cei care ziceau ca daca imi iau Audi, o sa cad din lac in put, depinde in starea in care o ei totusi + ca eu m-am cam hotarat, pt mers in Bucuresti cum merg eu foarte mult trebuie o benzinara de cilindree mai mica, asta e realitatea...altfel tot la tramvai raman si mers in w/end sau in afara Buc daca e sa am "barca".
  • Bolo_BDC

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate. Dar la pret iti zic ca se ajunge usor la 25k DACA E ECHIPATA si motorizare serioasa. Pretul de plecare la vectra ( 1.6 benzina, A.C. , geamuri fata, "GEN" ) 17.348.
Nu trebuie sa laudam nimic. Vectra e o limuzina de clasa medie. Asta e. Imi pare rau totusi ca ai avut asa probleme cu ea.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Volanta cu care a venit masina tine cam 100 000 km. Aia din fabrica. Asta a lui Horatiu va tine probabil tot atat pentru ca e tot Sachs sau LUK - asta pune si Opelul.

cdti'urile care le cunosc eu, aveau 200.000 km cand a inceput concertul in cutia de viteze. In bord intradevar erau 100-130.000 km... Laughing

Bine, daca faci liniute cu masina, poti linistit sa termini volanta in cateva mii de km. Rolling Eyes
Skip ads

  • haiducu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cei cu probleme la volanta, aveati si recul la schimbator in a treia[la accelerare,decelerare] la mine dimineata cand plec se aude un fel de scartait la eliberarea ambreiajului pe final,dar numai la prima eliberare,dupa nimic. Pe drum, indiferent ca este rece sau calda am un soc, o smuceala la accelerare si decelerare[cand te joci cu acceleratia] si in a treia se vede un mic recul la schimbator odata cu smuciala. Sa am nevoie oare si eu de o volanta noua?,masina are 140.000 km
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
BOLO pai inseamna ca si a mea a fost de la 20k in sus cu siguranta :p Am si navigatie, dublu clima, geamuri si oglinzi electrice + heliomate, senzori de parcare, servo, esp, abs , ma rog cam tot, afara de piele si scaune incalzite Smile Dar eu stiam ca nu se mai vinde la ora actuala, iar anul trecut prin vara-toamna cand au fost ultimele loturi de Vectra, vazusem ca era la "oferta" benzinara aia de 1.6 la 12k Smile

In fine, eu am smucelile de care zici tu haiducu in treapta I si treapta II cel mai mult, mai departe nu le mai am atat de "adanci" ...orticum deja am peste un an de zile cu ea si pot zice ca m-am obisnuit cu acest mers, mai greoi ce-i drept pt oras, dar in afara merge OK ...
  • trotil2

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Va salut.

Am citit cu atentie ce ati scris,din pacate ma regasesc si eu printre voi.
Am o vectra c/LIM/DL11,motor Z19DT/88kw,si de 2 saptamani,cand calc abreajul doar putin se simte turatia motorului,daca o calc pe jumatate se aude un scartait care a devenit insuportabil.Ce parere aveti in cazul meu,voi fi nevoit sa schimb si volanta si kitu ambreaj?


Va ultumesc.
  • ASTRA 2.0 DTI

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
din ce scri tu pare a fi rulmentul uzat...care mai merge cat vrei tu Rolling Eyes

volanta e doar daca ai vibratii/trepidatii la plecarea de pe loc
poti sa asculti cand opresti motorul cu ambreajul apasat/liber daca se aude ceva sunet (metalic).
atunci e clar volanta si nu mai duce prea mult...
Skip ads

  • trotil2

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Rulmentul am banuit si eu ca este,in acest caz sunt nevoit sa schimb tot kit-ul,nu?
Cand mecanicul va demonta cutia,poate sa vada daca si volanta are uzura?Sau mai exact daca e nevoie sa o schimb?


Ultima modificare facuta de trotil2 la Vin 26 Nov, 2010 1:41 pm
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Poate sa vada cum e volanta, dar daca masina are peste 100000 km e de preferat sa se schimbe tot avand in vedere ca manopera e aprox 500 RON, iar operatiunea dureaza cam jumatate de zi.


Ultima modificare facuta de Mikki la Vin 26 Nov, 2010 1:41 pm
  • trotil2

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Masina are 140.000Km....
  • trotil2

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca este doar rulmentul,cam cat mai pot merge cu ea?Ce se poate intampla daca intarzii cu schimbarea lui?
Ma gandeam la varianta sa merg pana pica,intre timp astrang bani de piese...
Se poate intampla ceva mai rau?Sa-mi faca probleme la cutia de viteze?
Skip ads

  • ASTRA 2.0 DTI

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai daca mergi mult asa cu el o sa iti patineze ambreajul mai incolo (daca nu patineaza deja)
acuma iti urez si sper sa nu fie mai rau de atat!
poti merge asa cu el cat vrei tu...cat dai atata face Wink
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De la rulment bolnav nu-ti patineaza. O sa-ti intre mai greu in viteze, vei pierde lichid si vei ramane fara pedala= nu mai poti baga in viteza.
  • trotil2

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Deci sfatul vostru este sa schimb kitul si volanta?
La cei 140.000 km cat are masina...
  • vlase alex

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De obicei cam la km astia pica volanta (la mine a picat la 143.000), acum daca nu vrei sa o schimbi este decizia ta, dar manopera este destul de scumpa. Macar cand demontezi roaga mecanicul sa o verifice sa vada in ce stare este(daca are joc, etc.) Daca vizual prezinta semne de uzura nu mai sta pe ganduri, dar ia in calcul ca trebuie sa stai cu masina pe dreapta doua, trei zile pana cand iti vine si volanta (asta daca nu cumperi de la un magazin care o are pe stoc).
Recomand cu toata increderea pentru acizitionare volanta si kit de ambreiaj pe Horatiu al carui nr, de telefon il gasesti aici pe forum. Cu piesele achizitionate de la el eu am iesit la jumatate de pret fata de magazinele de profil si piesele sunt originale, exact ce se afla pe masina.
  • vica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 2004 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna!am si eu un Opel Vectra C Z19 DT si se pare ca problema este volanta.Mi-ati putea spune unde as gasi Volanta +set kit la un pret mai acceptabil .Multumesc
  • vlase alex

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca cel mai ieftin iesi cu piesele cumparate de la Horatiu (un coleg de forum din Timisoara). Nr lui de telefon este 0721903357. Eu asa am procedat anul trecut in toamna cand am schimbat volanta si kitul. Daca imi aduc bine aminte 280 euro volanta si 180 kitul(placa+disc+rulment). Horatiu este un tip foarte serios, plata se face la primirea piselor prin curier in euro sau lei cum doresti. Piesele sunt originale (exact ce am avut pe masina din fabrica). Iti recomand cu toata increderea sa-l suni si sa vezi daca iti poate procura pisele. Daca vrei sa schimbi si kitul trebuie sa stii ce fel de cutie de viteze ai pe masina (F40 sau M32) ca sa stie ce iti trimite. Eu in Constanta nu am gasit volanta mai ieftina de 2400 lei la toate magazinele la care am incercat si in banii astia am schimbat volanta, kitul si a intrat si manopera.
  • danutzu95

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut,
eu sunt posesor de vectra c inca din 2005 (atunci am achizitionat -o noua) iar at despre celebra volanta sincer eu nu am avut probleme cu ea pana la 67000 km de atunci a inceput sa faca urat si sa imi dea vibratii DAR nici nu ma gandesc sa o schimb asa curand ca nu am de ce si ganditi-va ca am deja 124000 km .... intradevar fce destul de urat si deranjeaza zgomotul la relanti ..... da tehnic masina nu si-a schimbat cu nimic mersul(GANDITI-VA LA CE AM SCRIS SI REFLECTATI)
  • danutzu95

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
[quote="Bolo_BDC"]Salut, cine a mers cu volanta "picata" mai mult ( +15.000km din momentul acela) sau pana la "moarte".
Sunt chiar curios...
Va rog fara povesti aiurea, va rog, vorbiti din experienta proprie, nu mama, nu tata, nu vecinu, nu catelu, pisica, etc.

Pe scurt povestea mea: la 165.000 a inceput, destul de tare initial, treptat s-a diminuat zgomotul, vibratia la fel. Face, dar nu tare, cat sa stii cateodata ca e acolo Smile
Dupa multe nopti in fata pc-ului pe forumuri in mare parte in anglia, olanda si franta, dar si in romania, am citit tot felu de povesti.
Eu am 185.000 acum cu ea si este la fel ca inainte. Nici macar nu o mai aud, sincer, rareori Smile)
O tin pana nu mai merge, pur si simplu nu vreau sa o schimb. Nu vreau, nu ma deranjeaza. Si sa nu credeti ca sunt idiot, revizii si la 180.000 am fost la di-bas Ploiesti. Deci nu sunt " merge si asa", "merge si cu sarma". Imi iubesc masina mult de tot. Pur si simplu nu vreau, pt ca nu o mai aud, decat foarte rar, mai mult o simt. In romania am un baiat care merge cu ea si are 240k si in franta am una la aprox 340k. Sa vedem pana unde merge si curva mea.
PS: Bag si cateva poze cu masina sa nu creada cineva ca e vreo caruta. Repet, o indragesc la maxim. Dar nu vreau sa schimb volanta, nu am argumente solide in valoare de 25 + kit de ambreiaj.
[/quote


]salut,
eu sunt posesor de vectra c inca din 2005 (atunci am achizitionat -o noua) iar at despre celebra volanta sincer eu nu am avut probleme cu ea pana la 67000 km de atunci a inceput sa faca urat si sa imi dea vibratii DAR nici nu ma gandesc sa o schimb asa curand ca nu am de ce si ganditi-va ca am deja 124000 km .... intradevar fce destul de urat si deranjeaza zgomotul la relanti ..... da tehnic masina nu si-a schimbat cu nimic mersul(GANDITI-VA LA CE AM SCRIS SI REFLECTATI)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR