Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

am un Opel Astra din 1994 cu motor x16sz, si incepand de astazi, au inceput niste zgomote la motor atunci cand accelerez. Zgomotele seamana cu un clamapanit si par sa fie facute de o piesa mica/usoara (poate un capac). Nu am turometru, si nu pot sa va spun pe la cate turatii se intampla fenomenul, insa cert este ca daca motorul este subturat, nu face, dar daca apas pedala de acceleratie si masina isi ia vant, incepe clampaneala. NU se intampla acelasi lucru daca debraiez, si accelerez. Zgomotul/clampanitul/bataia apare numai cand motorul e in sarcina, si are o frecventa constanta, independenta de turatia motorului. Am intrebat mecanicii service-urilor din localitatea mea, insa nu am primit un raspuns... toata lumea ridica din umeri, si cred ca principalul motiv este ca nu au inteles ce fel de zgomot de aude (niciunul nu a vrut sa urce in masina sa asculte (repet, clampaneala nu apara daca se turaza motorul cand masina este scoasa din viteza))
Nu stiu daca zgomotul este cauza unui fenomen care ar putea degenera intr-o problema mai mare a motorului in conditiile in care folosesc masina, si acum pe timpul sarbatorilor, am nevoie sa o folosesc.... A mai avut cineva o astfel de problema? Daca am omis informatii utile voua in initiativa de a ma ajuta, va rog sa le cereti.

Multumesc!
Skip ads

  • nelutzu_

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut . Verifica tabla de la galeria de evacuare. Aceeasi problema am avut-o si eu .
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

unde gasesc tabla despre care vorbesti?

Multumesc!
  • nelutzu_

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut. E vorba de tabla care acopera galeria de evacuare. La mine se mai tinea prinsa intr-un singur surub.tabla fiind
rupta la restul prinderilor. Am sudat la loc urechile alea si asa am scapat de zdranganeala ''ca de tigaie''pe care o auzeam mai mult cand mergeam pe drum pietruit.
Am vazut ca mi-ai dat PM dar nu stiam cine esti si te-am respins. Scuze
Skip ads

  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

nu am rezolvat problema. O perioada am neglijat-o, insa acum clampanitul este mai evident, si mai ales atunci cand motorul "trage". De ex, ieri am urcat o panta de aprox 1.5 Km, si se auzea foarte tare. Astazi, cand am venit la serviciu, pe o portiune de drum (fara panta) am piscat-o mai tare (treapata a VI-a) si zgomotul a fost la fel de puternic ca si ieri in panta.
Tabla de la galleria de evacuare trebuie sa fie pe sub motor? Daca e de la acea tabla, de ce zgomotul apare atunci cand motorul "trage", si nu este unul permanent? De ce nu apare si atunci cand accelerez cu motorul in gol?
Cineva (in afara forumului) mi-a spus ca s-ar putea ca zgomotul sa fie provocat de unul din elementele de suspensie al motorului, si ca atunci cand accelerez, vibratiile bat in ceva, insa daca ar fi asa, intreb ca si mai sus: De ce nu apare si atunci cand accelerez cu motorul in gol?

Este posibil ca zgomotul sa fie provocat de arborele cotit?

Multumesc!
  • UIonel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2009

  • Mesaj Privat
scuze ca ma bag ..dar am si eu o problema asemanatoare : in timp ce veneam in bucuresti de la giurgiu pe la jumatea drumului a trebuit sa opresc la o coloana si cind sa plec a inceput sa se auda un zgomot puternic din zona motorului ca si cind ar bate ceva . si sa trepideze motorul , putere scazuta asta se intampla cind accelerez (zgomotul) ..
  • dbuhus

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
A ascultat-o un mecanic care a spus ca este de la avans. Concluzie: tb sa tin masina un pic mai turata (se pare ca eu o tineam subturata).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR