Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
]
Tin sa te contrazic:)
La motoarele y20dth, in germania se pune numai 0w30 cu norma GM LL AB 025


Cum vine asta? "in Germania" se pune doar ulei de nu-stiu-care pentru motorul asta?
Te contrazic eu pe tine! Laughing
Sunt sigur ca si la ei, se pun uleiurile cum se pun la noi, nu toata lumea respecta acelasi standard de ulei, cu aceleasi specificatii, pentru acelasi tip de motor. In dieselul meu eu pun 10W40, tu pui 0W30, altul pune 15W40 samd. Nu cred ca in Germania se procedeaza altfel, depinde de tipul de client, depinde de mecanic. Desigur, mecanicii de acolo sunt mult mai bine pregatiti decat ai nostri, dar alegerea uleiului este o chestie destul de subiectiva, zic eu. Cel mai important lucru e sa respecti indicatiile din manualul automobilului, si sa tii cont si de vechimea si modul cum a fost intretinut acesta.
In felul acesta nu risti sa te lase motorul atunci cand ti-e drumul mai drag. Cool
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu sunt la a doua astra cu y20 dth si ambele au avut carti de service din DE in care scria ca a fost folosit 10w40 (la prima BP Visco 3000 la a doua GM). Nu cred ca e intamplatoare coincidenta,cred ca e o cifra f. indicata la acest motor....si drept sa fiu nu prea am de ce sa il sch. -fac cam 10-15 tkm pe an (sau un schimb),nu o forjez prea rau,imi consuma cam 500 ml la un schimb.....pe scurt f. multumit de Aral Bluetronic 10w40 ,pe care inca scrie " Made in germany " si la care nu exista nici cea mai mica diferenta fata de cel din DE (verificat personal ).
@26 mad - 0w30 e un ulei long life ,presupun ca intervalul de service era la un an si 40-50 tkm ,nu ?
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Scuze ca am raspuns cu intarziere...
1. Rectific, nu 'in germania', ci pe aceasta masina....s-a pus in germania 0w30
2. nu neg ca ar putea fi puse si alte uleiuri mai ales dacase respecta manualul, care , daca imi amintesc bine specifica a se pune intre 0 si 10 w 30 si 40. Totusi,15w mi se pare destul de gros.
3. dupa parerea mea, se va trece la urmatorul tip de ulei,adica la unul mai gros, in momentul in care papa pe cel subtire
4. 0w30 a fost schimbat la vectra mea din 30 kkm in 30kkm. Eu personal schimb intre 12 si 15kkm

In general,chiar si atunci cand voi trece pe 5w40, voi cauta sa respect norma gm ll a/b 025
  • Fialdo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
la y20dth am folosit si ulei 5w si s-a comportat f bine chiar daca 10w ar fi cel recomandat (cica). Nu recomand 0w deoarece este prea "subtire" ....
Skip ads

  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut.Pentru cei care vor sa foloseasca Castrol pe y20dth, producatorul recomanda pt acest motor EDGE TURBO DIESEL 0W-30 . http://www.castrol.com/cast...contentId=7044829 .Scrieti in a 2a casuta "vectra" , va apare o lista si dati click pe penultima de jos.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
A folosit cineva acel "ulei de origine" Opel (10w40) care se gaseste prin magazinele noastre? Este bun?
Am gasit la 90 lei bidonul de 5L. Pretul reflecta calitatea?
  • ReZeVe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Cand mi-am cumparat masina din Germania, asta vara, am zis ca e bine sa ii schimb uleiul si filtrele inainte de drumul spre casa. Am fost la un magazin de piese auto ce mi-a fost recomandat [i-am gasit si pe net www.sadi.de ] acolo i-am aratat talonul masinii vanzatorului si mi-a dat ulei "Castrol EDGE TURBO DIESEL 0W-30" care spunea el ca este cel mai recomandat. Acuma ce sa zic, masina merge f bine, ulei nu a pierdut foarte mult.. Ma tot gandesc cand o sa trebuiasca sa il schimb daca sa pun tot acest tip 0W-30 sau 10W-40..
  • paiu cristian

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am bagat si eu Mobil 1 10w40 semi sintetic si sunt foarte multumit.
Skip ads

  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am facut schimbul de ulei si am schimbat marca. Mobil 1 Super S Turbo Diesel. Pana acum toate bune. Nu cred ca o sa mai pun ulei GM, spre sfarsitul vietii lui mi se parea ca masina merge prost, nu mai avea putere, accelera mai greu, ma gandeam ca sunt alte probleme.

Odata cu schimbul de ulei s-a schimbat situatia. Avantajul uleiului GM este pretul mic pe care-l are.

Parerea mea Smile.
  • kmykze

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat


Asta scrie in manual.
Defapt 0-5-10w este indicele de vascozitate, 0w are aceeasi vascozitate la mai mult de -30 grade celsius, la -5 grade sa zicem toate au aceeasi vascozitate, asa ca se poate folosii fara griji valorile 0-5-10.
Cel mai important este ACEA sa fie in acele indicatii, acolo este tot farmecu, putem pune 10w40 ca asa a venit din fabrica dar daca normele ACEA nu sunt respectate normal ca o sa consume ulei, sau o sa se comporte ciudat. Cea mai buna calitate o au uleiurile B3, eu o sa-mi pun 0w40 cand o sa fac schimbul in primavara, consider ca este cel mai bun ulei, acesta pastrandu-si aceeasi vascozitate pe o plaja mai mare de temperaturi.
Am uitat sa mentionez, nemtoii au evaluat cantitatea maxima de ulei consumat admisa la 0.6L la 1000 Km.
Tot ce am zis aici scrie in manual, nu sunt fantezii ale mele.

L.E. bagasem si o poza din manual cu indicii de vascozitate, graficu lor, vad ca nu se incarca...in fine.
  • alex bartosa

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Castrol Magnatec Diesel 10W-40.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
kmykze a scris:

Asta scrie in manual.
Defapt 0-5-10w este indicele de vascozitate, 0w are aceeasi vascozitate la mai mult de -30 grade celsius, la -5 grade sa zicem toate au aceeasi vascozitate, asa ca se poate folosii fara griji valorile 0-5-10.
Cel mai important este ACEA sa fie in acele indicatii, acolo este tot farmecu, putem pune 10w40 ca asa a venit din fabrica dar daca normele ACEA nu sunt respectate normal ca o sa consume ulei, sau o sa se comporte ciudat. Cea mai buna calitate o au uleiurile B3, eu o sa-mi pun 0w40 cand o sa fac schimbul in primavara, consider ca este cel mai bun ulei, acesta pastrandu-si aceeasi vascozitate pe o plaja mai mare de temperaturi.
Am uitat sa mentionez, nemtoii au evaluat cantitatea maxima de ulei consumat admisa la 0.6L la 1000 Km.
Tot ce am zis aici scrie in manual, nu sunt fantezii ale mele.

L.E. bagasem si o poza din manual cu indicii de vascozitate, graficu lor, vad ca nu se incarca...in fine.

In primavara o s-a schimb uleiul 5w30 castrol pe care-l am in prezent si o sa pun mobil1 0w40 de pe siteul www.uleidemotor.com pe care-l folosesc cunoscatorii (original american) , iar miturile ca in masina nu se pune 0,5,sau 10 ca are km multi sau putini e doar o poveste ...din documentatiile pe care le -am citit si vazut pe net se poate pune si 0w40 la orice masina indiferent de an de fabricatie sau km ,poate sa fie chiar si de epoca ...restul sunt mituri ..
Acum depinde si cati bani vrei sa dai pe ulei sau ce fel de ulei vrei sa pui dar c-am toate detaliile se pot gasi pe topicul cu uleiuri sau pe youtube daca sunteti curiosi Shocked
Daca vreti mai multe despre 5 mituri ale uleiului sintetic ,uitativa aicea http://www.youtube.com/watch?v=L-sz-ZfnhSw
Skip ads

  • ADRYAN-YGA

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Y2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am o VECTRA C 2.0 DTI si am pus de cand o am de 2 ani numai Aral 5w40 hightronic si stiu ca asta a pus si cel care a avut-o in Germania si cel care a avut-o in Romania inaintea mea.Nu imi mananca nici un gram de ulei intre schimburi pe care le fac numai la 15.000 km,dar am avut schimburi si la 18.000 dar tot nu a consumat ulei.
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Socrul meu pune castrol magnatec 5w40 diesel.Il foloseste de vreo 80 mii km si merge f bine.nu papa deloc!
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
detin vectra b motor y20dth si folosesc aral high tronic 5w40, uleiul este foarte bun si este laq pret excelent. am luat cu 27ron litrul made in germany
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
In primul rant vreau sa va spun ca uleiul 0-30 se pune cand masina este noua.Cu cat are km .mai multi se pune un ulei 5-40 sau 10-40 semisintetic.Daca pune-ti uleiuri de tip0-40 ,0-30 ,o sa consume cam 1l /10000km.In nici-un caz sa nu pune-ti la diesel 15w-40 ,care este un ulei monograd cu tendinte spre multigrad,un ulei slab care se foloseste in general la motoare pe benzina si merge pana la 5-6000km,dupa care se schimba,e un ulei slab.Uleiul GM 10w40 este foare bun pentru diesel dar sa fie de turbo.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
5W-40 Aral - masina are 125miikm, completez maxim 0.5l la 10 miikm
pana la 100 mii km am avut castrol si mobil consum minim ulei de 1l/10miikm
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Deci imi dai dreptate.
Trebuie sa citeasca toata lumea ,sa stie ce tip de ulei sa puna .Cu cat emotorul are mai multi km se pune ulei 10w40 sau in cel mai rau caz 5w40.
  • ChaOs

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut,desi nu s-a mai continuat demult acest subiect as avea nedumerire...am fost sa imi iau ulei de la al padrino -pe stefan cel mare si nu stiam dak se potriveste la mine Castrol EDGE TURBO DIESEL 0W-30 sau 5w 40 (am un vectra b 2001 y20dth) si mi-a zis ca nu e pt motoru meu ci nu stiu de care.acum am luat si am rasfoit pe aici si am inteles ca sunteti cativa care ati folosit acest Castrol EDGE TURBO DIESEL 0W-30 la motor de 2000. e ok sau chiar nu se potriveste?....pana acum am folosit doar castrol magnatec 5w 40
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
castol recomanda pentru y 20dth:
castrol edge 5w-40 turbo diesel.
eu folosesc longtec professional 0w-30 si masina merge brici,[ indeplineste orice G.M.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR