Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Asta o fi buna de ceva ?

http://cgi.ebay.co.uk/27-Op...ksid=p3286.c0.m14
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Este si carPC-ul o solutie, dar noi ne "chinuim" doar cu ce avem deocamdata..pe monitor am dat 100 lei iar camerele ...vreo 3 la numar, stateau ratacite!

Daca aveti in plus e bine . Eu nu prea am si de aceea imi faceam un calcul de rentabilitate si imi iesea mai bine daca as avea camera conectata la PC : posibilitati de inregistrare , posibilitati de a regla luminozitatea si contrastul din program etc.
Ca un fapt amuzant : am incercat ,,sa vad ceva" cu o camera foto Panasonic , cica sensibila la intuneric , si nimic.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@bucifer85 este o camera f buna, cred ca imi voi comanda una ca este buna si ca pret cred. Mai intai sa vad ce imi iese din ceea ce am eu si daca nu, comand una, sau poate mai multe ca sa avem reducere.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca comandati ceva la un pret rezonabil , ma bag si eu.
Skip ads

  • ten_diesel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ddf a scris:posibilitati de inregistrare , posibilitati de a regla luminozitatea si contrastul din program etc.


am o intrebare, cu o camera obisnuita nu neaparat cu night vision nu ar merge pusa si doar din luminozitate sa o reglezi incat sa vezi ca la night vision, bineinteles trebuie ceva mai performanta sa nu se vada in patratele la lumina prea mare, m-am gandit daca ar exista ceva care sa poata da luminozitate la camera excluzand calculatorul deocamdata e prea costisitor.

o poza luata de pe google si modificata cu lumina si putin contrast. poza are peste 6mp si se vede bestial si dupa modificare:



before :

after (i-am mai scazut din calitate ca era prea mare poza si nu mi-o uploada) :
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@ddf referitor la camere web, eu am in tripla stanga. Ai dreptate privind avantajele, insa imaginea e foarte proasta, iar sensibilitatea la lumina e slaba. Seara trebuie sa reglez flicker-ul si alpha ca sa vad ceva, ziua inapoi...
Nu stiu daca exista camere web performante, care sa faca acelasi lucru ca si una dedicata masinilor (reverse cam) - ne vorbind de IR, doar filmare in lumina zilei.

Am insa un aparat foto sony h2, filmeaza vga la 30fps, dar care din pacate nu se poate conecta ca webcam. Pun un filmulet, poti vedea ce stie sa faca pe inserate si crede-ma, ca filmeaza la fel de bine si seara, cu iluminat stradal.
Daca s-ar putea modifica ceva la aparat, l-as monta pe masina in locul webcamului.

Sony:


In montajul de mai jos, la minutele 1:40, 3:40, 6:10, 8:30 poti vedea calitatea webcamului:
http://auto.indavideo.hu/vi...190c6903336816137
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ptr cei care nu au inteles despre ce e vorba: doresc sa imi realizez un sistem NIGHT VISION pe IR, si nu cu webcam, care nu are decat cateva cadre, ci cu o camera video /pro/semi. Pana acum pare buna solutia gasita de bucifer85, acum sa vad poate o gasim la un pret mai bun si comandam mai multe ca sa abtinem discount. Mai studiez piata. Inca nu am primit mail de la SATIR, cei care produc camere termice, as fi chiar curios la cat ar ajunge una de-a lor, stiind ca FLIR le comercializeaza cu cel putin 2000 E.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@McFly poti conecta SOny DSC-H2 ca si webcam prin cablu audio video(ai cablu multifunctional din cate stiu) la placa de captura(tv-tuner).
Skip ads

  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Fata de camera video recomandata de bucifer85, caruia ii multumesc, deocamdata e cea mai buna solutie, as mai adauga si un mini DVR care sa inregistreze imaginile transmise de camera dar care sa le paseze mai departe la monitor, si de ce nu as mai adauga un tuner DVB (dar asta poate cand va exista semnal si in Constanta).
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
any update?
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Da, eu deocamdata am schimbat in locul DVDului am pus un PNA, ceea ce mi se pare mai util, de aceea l-am montat in locul MIDului. Acum incerc sa vad cum se cupleaza o camera video la el prin mufa RCA, am inteles ca ar merge asa ceva, trebuie numai un soft si ceva conexiune. Voi reveni cu amanunte cand voi avea timp, deocamdata am de reparat la motor (chiulasa data jos). Dar de lasat nu ma las. Te anunt pe Ymess sau pe blog de news-uri Wink
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Se poate combina o camera normala buna cu un INFRARED ILLUMINATOR (bate intre 60 si 100 m) ?

VEZI AICI

SAU AICI

asta e 300 lire ... Nu e bun ..

Skip ads

  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
sunteti profesori baieti
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Multumim, cu totii suntem pe club, si tu si altii!
  • cv-03-btf

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Covasna
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pentru o mai buna vizibilitate pe timp de noapte recomand inlaturarea filtrului IR din camera ( este acel filtru de culoare rosie) si inlocuirea lui cu o bucata de film foto color ( ATENTIE ...developat fara a fi expus la lumina) . Pe timp desi culorile nu vor mai fi chiar ok... insa pe timpul noptii rezultatele sunt mai mult decat multumitoare. Chestie valabila char si la camerele web. Desigur.. ideal ar fi o camera termica.. dar daca nu gasiti una pe jos... cazuta de la un BMW..slaba speranta.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si eu vreau sa fac asa ceva dar nu chiar asa complex.Ma gandeam sa iau un gps extern cu ecran de 7" si cu intrare audio-video(am vazut pe siteurile de pe la chinezi ca exista si asa ceva) si sa il cuplez cu o camera de supraveghere mai bunicica.Camera de supraveghere e ok si ca fps-uri si ca fiabilitate,mai ales daca e una din metal.O sa prind camera undeva in bara si cu fir pana in bord!
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
s-a mai facut ceva in legatura cu asta?
  • liviucon

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Wow,se scrie din an in an in topicul asta. Oricum, vin si eu cu ideea mea.Un proiect de care o sa ma apuc in maxim 1 luna.
Nimic spectaculos,doar camera de marº-a-rierre cu IR cumparata de pe Amazon cu 15 $ ,dedicata pentru auto,deci nimic special, dar legata la un LCD de 4,3 inch (20 $)care se va monta in suportul de ochelari, cu alimentarea lui la deschiderea suportului, si a camerei la cuplarea treptei R. Monitorul are 2 intrari video pe RCA si ma gandeam ce sa fac cu cealalta intrare. Initial am zis ca GPS de la un Nokia n85 care are AV OUT pe RCA,dar butonarea se face tot pe telefonul propriu-zis si este cam incomod si inestetic, asa ca am renuntat la ideea asta. In schimb,posed o camera de supraveghere profesionala care odata ce am desfacut-o si am scapat de carcasa aceea de Al grea si urata,am constatat ca defapt electronica ei cu tot cu lentile si LED-urile IR nu era mai mare decat o bila de biliard. Am scapat si de partea de IR deoarece nu o vreau pentru noapte (nu sunt decis) si a ramas si mai mica. Pe aceasta o voi incapsula intr-o incinta ermetica si o voi monta in bara fata pentru a vedea drumul de la nivelul solului atunci cand drumul nu mai este drum. Daca voi reusi sa montez si LED-urile IR care sunt destul de voluminoase,o voi folosi si ca ceea ce a vrut sa faca initiatorul topicului, daca nu......
Comutarea pe camera de fata se va face cu un swich ascuns in unul din butoanele false de la plafoniera ( cu look OEM) iar camera de reverse va beneficia de asemeni de un buton on/off pentru folosire fara a cupla treapta R.
Ca idee, webcamurile nu pot fi folosite decat cu un PC (comunicarea se face digital) iar din cauza capabilitatilor scazute,nu sunt bune decat pe post de sidemarkere(la extremitatile masinii pentru a vedea dupa colt fara a iesi prea mult in afara) Cand o sa incep lucrul la proiect,probabil ca o sa fac un DIY pentru cine este interesat. Momentan sunt plecat din tara.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Chestionar

Vi se pare folositor?
DA 83%
NU 16%
134 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR