Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • JonSnow

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Deþin un Opel Astra G Caravan ºi a venit momentul sã renunþ la sistemul original foarte învechit. Momentan tot sistemul de pe maºinã e stock, inclusiv radiocasetofonul (casetofon, nu CD, car300 pare). Pânã acum am "supravieþuit" cu un modulator FM de 20 de lei, dar evident calitatea lasã extrem de mult de dorit.

Planul meu este sã schimb playerul, toate boxele, ºi dacã meritã, sã-mi pun ºi un Subwoofer, dar luna asta nu am toþi banii necesari, ºi aº dori sã achiziþionez ºi sã montez mãcar cd-playerul.

Menþionez cã am cunoºtinþe apropiate de zero în domeniu.

Aºadar, ce aº dori sã-mi recomandaþi acum:

Un Player bun, cu redare USB (eventual ºi cu CD ºi Bluetooth, dar nu neapãrat), la care sã pot lega ºi subwoofer pe viitor. Vreau un player care sã facã faþã în cazul în care renunþ la ideea de subwoofer, sã ofere doar playerul o amplificare decentã pentru boxele din maºinã (originale, sau cele pe care le voi cumpãra ulterior).

Dar, în cazul în care decid sã am un sistem audio complet, cu tot ce trebuie, sã nu mai trebuiascã apoi sã schimb playerul.

Buget: 500 de lei (doar pentru player). Dacã chiar meritã, aº mai putea pune 100.

Vã mulþumesc anticipat ºi scuze dacã aº fi gãsit informaþiile astea deja printr-o cãutare, eu m-am uitat pe aici, dar n-am gãsit.
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Cu ~500 RON, poti achizitiona un cd-player SH entry level din gama de competitii (ceva gen alpine 9887 sau 9855, clarion din seria DXZ7xx sau DXZ8xx, pioneer P80RS...dar asta e mai greu de gasit), insa acestea au dezavantajul(cu exceptia clarion) ca pentru a folosi un stick usb sau aux in (unele din ele), trebuie achizitionat un cablu separat. Daca vrei ceva nou, in jurul bugetului tau diferentele sunt destul de mici intre modele. Eu as lua unul din astea 2:
http://www.be-loud.ro/produ...ALPINE/CDE-171RR/
http://www.be-loud.ro/produ...neer/DEH-X3600Ui/
Daca doresti sa schimbi boxele masinii, gandeste-te bine la aceasta varianta, pentru ca cele ale masinii au o sensibilitate forte buna, iar niste boxe aftermarket, care sa fie superioare celor ale masinii sunt destul de scumpe, si in plus, ca sa faca diferenta trebuiesc amplificate. Poti incerca sa le amplifici pe cele ale masinii, cu un amplificator nu foarte puternic, ceva de genul 50x4.
Despre subwoofer, iti recomand unul in incinta band-pass, suna bine cam pe toate genurile de muzica.
In fine, sunt multe de discutat pe tema asta, depinde ce vrei sa faci pe viitor.

Succes!

Adi G.
  • JonSnow

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Mersi pentru rãspuns, Adi!

Alpine-ul pe care mi l-ai recomandat (dintre cele noi) pare o alegere bunã, mai ales cã e ºi la promoþie.

Totuºi, te întreb, dacã bugetul ar fi mai mare, cam care ar fi cele mai bune alegeri. Dacã mai aºtept un pic ºi o sã am un buget de 200-300 de Euro, pot sã iau ceva cu mult mai bun, care de exemplu, nu ar mai avea nevoie de altã amplificare (nici la subwoofer)?

Cã în cazul ãsta, mai pot aºtepta un pic, dacã meritã.

Încã o datã mersi!
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Legat de subwoofer iti spun doar ca am vazut destule masini care dardaiau plasticlele(inclusiv lunete crapate sau sparte) dupa un timp de folosire a subwoofer`ului ..mai pe scurt dehoaca plasticele de pe masina sar din clipsuri etc datorita viibratiilor puternice.
legat de boxe, mai degraba mergi pe sh sa cauti ceva de la astra H din ce stiu ca se potrivesc la tine. sau daca poti monta cele de golf 4 sunt foarte ok. astea aftermarket sunt niste parnai la 3 4 5 milioane setu de 2 , daca vrei ceva profi sare de 5 6 mil de boxa pe putin.
legat de player, poti merge pe mana lui cyberbob e cunoscator. In plus ca si locatia playerului e pe mijlocul consolei si nu poti monta un cd30mp3 sau ceva mai mare, caci culoarea e la fel ca cea din bord si dadea bine.
Skip ads

  • JonSnow

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Cum am zis, nu mã pricep, ºi nici nu þin neapãrat sã-mi pun un subwoofer, dacã obþin un sunet decent ºi cât de cât puternic doar din player ºi boxele originale, îmi ajunge. Nu vreau sã se audã muzica la 100 de metri de mine, ci sã se audã decent, adicã clar ºi la un volum puternic în maºinã, atât mã intereseazã.

Dar vreau din start sã iau un player bun, în caz cã nu îmi place cum sunã doar el cu boxele originale, sã pot sã-i pun alte dfuzoare ºi eventual subwoofer.

Cred cã Alpine CDE-171 recomandat de cyberbob e ok, varianta pe portocaliu, dacã tot, sã se potriveascã mai bine cu luminile din bord.

Mulþam pentru sfat.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acum depinde si ce tipuri de boxe are colegu pe masina! Pentru ca daca le are pe cele cu membrana de carton/burete sunetul nu este la fel cu cele cu membrana de cauciuc! Asa ca mai bine vezi si ce tipuri de boxe ai pe masina si mai bine cauti sh pe toate 4 de astra g cu membrana de cauciuc, sunt in jur de 100 de lei! Stima
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
JonSnow a scris:(...)Dacã mai aºtept un pic ºi o sã am un buget de 200-300 de Euro, pot sã iau ceva cu mult mai bun, care de exemplu, nu ar mai avea nevoie de altã amplificare (nici la subwoofer)?(...)


Salutare!

Nu are rost sa dai 300e pe asta http://www.be-loud.ro/produ...ioneer/DEH-80PRS/ daca nu te duci la competitii. Pentru ca il vei folosi exact ca pe un player de 500 ron. Legat de recomandarile mele de mai sus, eu as alege pioneer-ul, deoarece are EQ grafic pe 5 benzi, comparativ cu cel parametric pe 3 benzi al alpine-ului, desi la alpine poti te poti juca cu Q-ul fecventelor.
Oricat de scump si de performant ar fi un player, mai mult de 4x25-30w nu are, astea cu 4x50 sunt povesti, se refera la puterea maxima pe care o poate debita, deci daca vrei subwoofer tot iti va trebui un amplificator. (pe seriile mai vechi pioneer oferea pentru iesirile de spate functia DirectSubDrive, le puteai lega in punte si folosi pentru amplificarea unui subwoofer mic. Personal n-am ascultat niciodata o astfel de configuratie, deci nu pot sa zic daca e ok sau nu, din punctul meu de vedere.).
Dupa posturile tale, tind sa cred ca vrei un sistem orientat spre SQ, incearca urmatoarea combinatie: schimba playerul, si apoi cumpara un amplificator de genul 4x50 cu care sa amplifici boxele masinii, e posibil sa sune cum iti doresti. Smile

Adi G.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
l-am mai recomandat si-o sa-l mai recomand cat timp se va mai gasi pe piata... desi e un model destul de vechi, isi face treaba super bine LG LCS500UR si ma refer ca egalizatorul automat face toata treaba si cel mai important, nu distorsioneaza aproape deloc la volum mare, chiar cu boxele originale de pe masina (Astra G hatchback). are usb frontal si mufa pe AUX, dar nu stie de bluetooth...
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

@Cipiotul, e intersant LG-ul, mai ales ca are DAC-ul pe 24 de biti. Sunt scule mai scumpe, care au DAC-ul mai slab.

Adi G.
  • JonSnow

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salutare!

Ajuns intamplator intr-un Altex, am dat o tura in zona casetofoanelor auto. Nu stiu exact ce s-a intamplat, dar cert e ca am iesit din Altex cu urmatorul player:

http://www.be-loud.ro/produ...oneer/DEH-1600UB/

Eu sunt cam nerabdator din fire, si cand mi se pune pata pe ceva, atunci il vreau. De obicei nu ma ajuta chestia asta si ajung sa imi para rau, dar de data asta nu imi pare. Am pus unitatea in masina si m-am indragostit la prima auditie.

Nu imi vine sa cred ca din boxele stock iasa un sunet atat de bun. Si calitatea mi se pare buna, si volumul e peste asteptari. Deocamdata pentru mine e suficient. Si bassul e ok (e drept, nu atat incat sa scoata plasticele din clipsuri), si tweeterele isi fac treaba bine. Pe viitor nu exclud varianta sa pun o amplificare si un subwoofer, poate si alte boxe, dar mai aman acum un pic, ca trebuie sa fac o mica revizie si sa-mi pun inchidere centralizata.

Va multumesc tuturor pentru idei si pareri, si scuzati ca pana la urma am ales un alt model decat cel recomandat, sunt sigur ca Pioneerul recomandat e chiar mai bun in anumite privinte, dar oricum m-au ajutat toate mesajele voastre si m-au introdus cat de cat in lumea car-audio.

Toate cele bune!
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Evident ca se aud bine boxele stock, deoarece unitatile OEM sunt destul de slabe, iar boxele pentru a compensa asta,boxele OEM au sensibilitatea destul de buna. E destul de ok alegerea ta, totusi era mai ok alpine-ul (zic de alpine ca e mai apropiat de pret cu pioneer-ul tau, apropo, sa-l stapanesti sanatos!), insa pentru viitoarele upgrade-uri, faptul ca are un singur pre-out te limiteaza. Din ce am citit, acest preout poate fi configurat ca rear sau subwoofer. Daca vrei upgrade, sugestia mea este sa folosesti pre-out-ul ca rear (sa-ti dea semnalul full range), pentru ca daca il folosesti pe setarea de subwoofer, e posibil sa aiba filtru low-pass.

Adi G.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR