Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. Eu tin normal farurile pe pozitia 0 ... este prea sus? Toata lumea imi face semne, crede ca am faza lunga, dar eu sunt cu faza scurta normala ... ia ziceti pareri, ceva ... sa o pun pe poz 3 (cel mai jos?)
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pai vezi si tu cum se vede ... pe o pozitie mai jos ..
Nu chiar pe 3 .
Incearca pe 1 sau pe 2 .. Si daca bat aiurea du-te si fa-le o reglare ..
Se face pe la service-uri.
  • solver

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Bistrita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Pai incearca sa estimezi si tu. Faza scurta trebuie sa "bata" cam la 30m. Dar nu neaparat asta e problema. E posibil sa ai dereglate farurile stinga/dreapta si nu neaparat sus/jos. In plus mai e posibil daca oglinzile de la faruri sunt uzate sa nu se focalizeze lumina acolo unde trebuie. De exemplu pe mine ma deranjeaza totdeauna lumina de la dacii chiar daca e slaba din cauza dispersiei luminii. Oglinzile sunt prost facute si in loc sa se focalizeze lumina in fata ea "bate" in toate directiile inclusiv in ochii celor din fata. Oricum cel mai bine e sa-ti faci un reglaj de faruri la un service mai ales ca nu costa decit 10-20 lei si vezi cum stai si cu convergenta. Very Happy
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
cel mai bine fa o reglare la un service...au un aparat special care arata unghiul de cadere al luminii...sau o metoda personala,pana ajungi la service,asa cum mai fac eu cateodata cu toate ca le am electrice dar vreau sa fiu sigur (nu vreau sa deranjez colegii din trafic pt stiu ce neplacut este)...

asezi masina pe un plan drept, aprinzi farurile, le dai pe pozitia maxima/sus(0) si te deplasezi paralel cu masina la cca 50m in fata ei lateral dreapta, ca si cum ai fi in alta masina care vine din sens opus...te asezi pe vine(identic pozitiei de pe scaun) si te uiti spre masina(nu la faruri ca iti pierzi orientarea)...daca vreunul din faruri(sau amandoua) te deranjeaza(bat prea sus) te duci si il reglezi manual...repeti operatiunea de 2-3 ori pana crezi tu ca e bine,apoi ultima data mergi la o distanta mai mare...cca 100m...trebuie sa gasesti o modalitate de mijloc in asa fel incat sa nu deranjeze pe altii dar si tu sa ai vizibilitate buna...si cel mai bine e sa faci chestia asta pe o sosea uscata...lumina reflecta mai bine.

am spus sa le reglezi pe pozitia maxim/sus, pt ca atunci cand ai mai multi pasageri sau bagaje/marfa in masina, farurile vor bate mai sus, si poti sa le reglezi din interior rotind spre pozitia 3(mai jos)

probabil unii vor rade Very Happy dar la mine chiar a dat rezultate...nu am fost atentionat niciodata ca farurile mele deranjeaza in trafic. Wink
toate bune
Skip ads

  • NiceGuy

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
la fel patesc si yo daca tin pe pozitia 0 ma semnalizeaza cei din contrasens asa ca tin pe pozitia 2 si totul e ok
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu daca pun pe pozitia 2 nu mai vad nimic. Sunt foarte ciudate farurile mele. Tot timpul ma semnalizeaza cei din sens opus. Chiar si pe pozitia 0 tot mi se pare ca nu bat cum trebuie.
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
cu 150.000 ti le regleaza la service > cel mai bine !
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu le tin pe pozitia 3 si nu am probleme, dar cand ies in afara localitatii , (noaptea) le pun pe 1 si e ok,
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
in cartea masinii scrie:
poz 0 - doar sofer+ portbagaj gol
poz 1 nu sti cate pers.
...
poz 3 parca e masina full.
verifica chestia aia si daca nu-i ok atunci mrgi la service
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu le tin pe pozitia 1 sau 2 in oras si pe 0 afara si nu mi s-a intamplat sa ma atentioneze careva. Totusi tinand cont de super soselele noastre ar fi bine sa treci pe la service.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR