Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • geonnyg

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salutare! am un kadett e din 88,1.6i si am probleme cu frana pe spate,tine doar frana de mana. pe fata merge impecabil. am schimbat tot in afara de pompa de frana. sa fie dansa de vina? am una de kadett 1,3,oare merge? nu are aer pe instalatie.multumesc
Skip ads

  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu am kadet, dar daca frana pe fata iti merge atunci nu cred ca este de la pompa de frana. Ai verificat daca nu-s blocati sabotii sau daca nu ai vreun cilindru de frana stricat?
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
chestia asta cu nu am aer ma da gata si daca ai frana de mana si de servici nu , nu e de la pompa deoarece pompa pe un circuit are roata dreapta fata si stanga spate iar pe celalalt stanga fata cu dreapta spate asa ca ori ai aer ori ai probleme la cilindri receptori.
Schimbi pompa doar daca scapa inapoi adica daca tii pedala tinde sa trebuiasca sa apesi tot mai tare
  • geonnyg

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu. tot completul e schimbat cu unul nou la ambele roti si "oalele" tot la pompa raman,zic io,k altceva....
Skip ads

  • geonnyg

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
poi mere pedala de frana cam greu,dar nu e de speriat,dar cand apas frana se slabeste putin,asa k o sa schimb pompa,k am si revizie acusik.ms
  • mihail_73

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut!
vin si eu cu o problema asemanatoare. am un opel vectra a din 92, motor c16nz. la un moment dat la un semafor cum tineam piciorul pe frana am avut surpriza sa vad ca s-a dus pedala la fund. cand trag intr-o parcare si ma uit la roti constat ca roata stanga spate era uda de lichid de frana. M-am uitat si in rezervorul lichidului de frana si am vazut ca mai era un pic de lichid pe fundul vasului. Am completat in vas ca sa ajung pana acasa. Ma rog frana era deficitara, frana numai cu pedala in podea si tragea stanga, probabil frana numai pe stanga fata si dreapta spate. Acum vreau sa va intreb: unde gasesc un cilindru receptor de frana stanga spate(ca probabil asta s-a dus)? Am gasit pe internet de astra g dar nu stiu daca se potriveste. pot sa efectuez singur aceasta operatiune? e dificil? mai trebuie facuta si aerisire? ma gandesc daca schimb repede cilindrul n-ar mai trebui. Poate sa ma ajute cineva? Va rog!
  • mihail_73

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut!
vin si eu cu o problema asemanatoare. am un opel vectra a din 92, motor c16nz. la un moment dat la un semafor cum tineam piciorul pe frana am avut surpriza sa vad ca s-a dus pedala la fund. cand trag intr-o parcare si ma uit la roti constat ca roata stanga spate era uda de lichid de frana. M-am uitat si in rezervorul lichidului de frana si am vazut ca mai era un pic de lichid pe fundul vasului. Am completat in vas ca sa ajung pana acasa. Ma rog frana era deficitara, frana numai cu pedala in podea si tragea stanga, probabil frana numai pe stanga fata si dreapta spate. Acum vreau sa va intreb: unde gasesc un cilindru receptor de frana stanga spate(ca probabil asta s-a dus)? Am gasit pe internet de astra g dar nu stiu daca se potriveste. pot sa efectuez singur aceasta operatiune? e dificil? mai trebuie facuta si aerisire? ma gandesc daca schimb repede cilindrul n-ar mai trebui. Poate sa ma ajute cineva? Va rog! Daca se pricepe cineva si poate sa ma ajute, platesc!
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cauta si vei gasi: http://autokarma.ro/catalog...32&filtru=027
Teoretic ar trebui aerisita doar roata respectiva daca schimbi cilindrul, dar cum tu ai pierdut mult lichid ar trebui aerisita toata instalatia.
  • mihail_73

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multumesc!
  • mihail_73

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
la autokarma am vazut ca sunt cilindri receptori de frana cu o gaura si doua de prindere. oare de care sa iau ca as vrea sa ma duc la service direct cu piesa in mana sa nu mai fac o suta de drumuri. stie careva?
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Atunci daca nu vrei sa risti, intra la publicitate si comanda de la @piti un cilindru de frana. Desi eu am vazut ca la autokarma exista un singur model pe site.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR