Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
asa a incercat si un prieten pana a avut o surpriza...nu putea sa schimbe bucsa, pentru partea respectiva era capsata!...sper sa ai noroc sa nu fie modelulu acela.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Barboo si evident restul corsarilor:
- da aia este bucsa buclucasa
- pina o schimbi injuri toti proiectantii de la Opel cit ai de desfacut
- bucsa pica pentru ca nu este gresata, Opel a trimis informare in reteaua service ca se desface burduful si se unge bine cu vaselina inclusiv la cele noi (pregatirea masinii pentru livrare)

Acum o rugaminte, da cu sublerul pe bucsa sa vad daca ar merge si la caseta de Agila, macar la astea caseta se da jos foarte usor.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si mie imi face galagie caseta de directie la gropi si daca trag de volan brusc pe loc. Pot merge asa cu caseta sau se poate intampla ceva grav ? Nu am bani acum de reparatia ei.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Poti merge cu bucsa asa fara probleme ... yo am luat tot transfagarasani-ul si pot sa zic ca mi-a rupt creierii si nu am avut nici o problema la directie la nimic. Am mers in jur de 16000 Km cu ea si tot la fel bate nu s-a amplificat zgomotul . Astazi o sa incerc treaba cu vaselina in caseta prin burduf sa vad daca merge . Am 2 persoane carora lea mers faza cu vaselina prin burduf fortata pana intra in caseta si au scapat de zgomot . Daca merge si la mine va informez .
Skip ads

  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si inca ceva .... Daca ai zgomot la gropi s-ar putea sa nu fie de la caseta ... ci de la altceva ( Bucsile alea 2 de la Etriere, Capete , Amortizoare, Planetare etc) . Caseta are zgomot doar la vibratii. gen piatra cubica mers cu viteza mica sau drum de tara) La gropi asa face ea .... Very Happy Da roata maxim dreapta si dute la roata baga mana pe acolo si prinde de axul ala care pleaca din casseta (cred ca e bieleta de directie aia ) si pune pe cineva sa miste in momentu ala de volan brusc stanga dreapta si vezi daca ai joc in axul ala ...

Eu aveam un zgomot insuportabil la gropi la orice si s-a dovedit ca era si de la caseta dar cel mai puternic joc era de la bucsile de la etrier. Dai cu picioru in roata si vezi daca are un zgomot ciudat cand o lovesti (diferit de zgomotul de la roata din spate) Ceva gen Fier pe fier sau tabla ...
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai o semibieleta si un pivot am schimbat acum 3 saptamani. Poate sa mai fie si altceva, ma voi duce la un alt service. In caseta am joc, ca la miscarea brusca (stationat) a volanului se aud niste troncaneli.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine verifici tu daca aia e bucsa ti-am explicat cum si mai verifica si tampoanele alea de la etrier mie mi-au atenuat foarte mult din zgomotul masinii la gropi ... adica acum nu se mai aude zgomot decat pe drum ietruit de tara sau pe piatra cubica la viteze mici insa la viteze mari nu e mai aude nici un zgomot .
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pentru Domnul Dan Cuciureanu

Nene am masurat cu sublerul bucsa si rezultatele sunt astea:

Interior = 22 mm
Exterior = 31.5 mm
Lungime = 24.5 mm

Sper sa te ajute informatia

Daca se potriveste si vrei chitul ti-l dau eu pe al meu ca eu nu l-am folosit ca nu am gasit un meserias care sa stie s-o schimbe.
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma, daca gasesc pe cineva sa-mi dea jos caseta de directie la Corsa C, se potriveste bucsa de caseta directie de Dacie numarul 3 ?

Sau sa merg la reprezentanta si sa-mi comand un kit de reparatie caseta directie ? care cred ca e vreo 150 de lei.

Mai trebuie si alta piesa inafara de acea bucsa ? Sau e singura necesara si uzata ?
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Colega treaba sta cam in felul urmaritor:

1. Poti sa pui bucsa nr. 3 de Dacie ca se potriveste
2. Poti sa cumpei si chitul de reparatie si costa 196 RON - atat am dat eu


Treaba nasoala e ca daca ai cremaliera ruginita trebuie curatata sa arate ca noua, daca nu o ai ruginita e mai bine dar o problema tot ai si anume

Daca cremaliera e si ea tocita un pic si nu mai e cu dimensiunile din fabrica sar putea sa nu ai ce face nici cu bucsa de la Dacie nici cu chitul de reparatie.

Tot ce trebuie sa faci e sa incerci daca ai timp si cascavalul necesar.

Spor la treaba
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ultima intrebare ca saptamana viitoare o duc la doctor. Nu sunt 2 bucsi ? Una pe stanga si una pe dreapta ? Eu stiam ca asa e la casetele de directie.

Multumesc.
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bre, matale ori nu pricepi ori nu vrei sa pricepi

In partea stanga (respectiv dreapta, pentru tarile unde circulatia se desfasoara pe partea stanga) nu exista nici o bucsa deoarece distanta dintre extremitatea casetei de directie si locul unde pinionul calca pe cremaliera e foarte scurta si nu e nevoie de nici o bucsa pentru a sustine cremaliera.

Bucsa cu problema este doar un suport, o piesa de sustinere a cremalierei in caseta de directie care nu ii da voie acesteia sa se balangane in ce directie vrea ea.

Daca aceste casete de directie ar fi fost gresate din fabrica nu ar mai fi existat aceasta problema.

Ai capito ?
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc, acum am priceput.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Deci eu daca am probleme si am joc in bucsa acum ... trebuie decat sa o gresez si scap de zdranganit ?
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Mai oameni voi sunteti Turci sau Tatari

Daca se strica o piesa ce mortii ei faci o schimbi sau o legi cu sarma si o ungi cu vaselina ?

Schimbi bucsa daca casesti pe unul sa se priceapa si apoi bagi vaselina in caseta de directie ca sa nu se mai strice asa de repede repede

Sau eventual vorbesti cu nene Base si il rogi in gura masii frumos sa repare toate drumurile din Romania ca sa nu ne mai stricam masinile in ele

Sau varianta trei nu mai circuli cu masina

Mama ei de Romanie
  • PEZu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Exista si posibile consecinte ale acestor lucrari. Eu aveam si inca am acea bataie la caseta la corsa, problema a fost ca am pus bucsa de Dacia si nu a tinut. Am incercat si cu bucsa din teflon facuta la strung, nu mai am acum dimensiunile exacte sa le compar cu cele a lui barboo, dar nici cu aia nu a tinut. Caseta tot batea, asa ca am strans o idee caseta. Rezultatul, minune caseta nu a mai facut zgomot. O saptamana mai tarziu eram cu masina pe platforma. La un mic viraj am ramas cu rotile blocat cu volanul blocat cam la jumatatea cursei. Noroc ca eram in oras, si era dupa o trecere de pietoni si oprisem. Ce sa intamplat de fapt. Coroana din coloana de directie cea care este angrenata de motorul electric s-a crepat, bucati din aceasa au intrat intre restul de coroana si axul motorului si s-a blocat. Primul lucru care l-am facut a fost sa sun la Opel sa intreb cat costa una. 6900 RON. Mda, dupa cautari pe internet am gasit pe la 500-600 euro dar fara gram de garantie. Am demontat coroana de pe coloana si scos mufe de pe acolo si am umblat cateva luni doar cu servo-muschi, pana am gasit una cu 300 RON. Acum inca incerc sa gasesc o caseta dar nu ma incumet la reconditionata. Am prieteneni care au avut probleme cu caseta si au reconditionat-o, au tinut in medie 2 ani. Cam cat e si garantia si daca a fost reconditionata odata putini sunt cei care mai reconditioneaza a doua oara.
Acum sunt in faza in care caut noua la cel mai mic pret.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
www . trami . eu
A mai fost scris pe aici. Poate rezolvi mai ieftin cu ei.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bun am icenrcat sa ung caseta ... Clar nu se poate ... Trebuie desfacuta si unsa nu merge cu ea pusa pe masina . O sa strang bani si o sa o fac la trami sau cumpar una care nu are joc de la dezmembrari (am gasit cu 300 ROn) si o ung si o pun pe masina (dar tot pe la 700 Ron ma duce deci ramane trami)
  • Formox

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
bavarezu a scris:@Formox salut , si eu incerc sa schimb acea bucsa insa nu am gasit pe nimeni care sa o faca , un user din craiova a schimbat-o si l-a costat 100 ron , din pacate in bucuresti nu am gasit un mecanic care sa inlocuiasca acea busca .


Salut ai reusit intre timp sa schimbi aceea bucsa din coloana de directie? Incepe sa ma sperie ideea pe mine prin simplul fapt ca de la 2 cm acum am ajuns la 4 cm joc axial in volan Smile sa nu ma trezesc cu el in mana :>
  • claudiu1979

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o Corsa c din 2002 si vesnica problema cu caseta de directie. Am rezolvat problema cu caseta la Trami nu se mai aude batand, in schimb la virajul stanga dreapta se aude de sub volan mai exact pe unde vine EPS un trancanit (este sigur din interiorul autoturismului) cine are idee ce ar putea fi? EPS are vreo bucsa ceva care sa se uzeze si sa se auda asa?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR