Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Spune-ne si noua cat te-a costat reparatia casetei la Trami. Ai fost in Targoviste ? Sau cum ai procedat ?
Skip ads

  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Spune-ne si noua cat te-a costat reparatia casetei la Trami. Ai fost in Targoviste ? Sau cum ai procedat ?
am vorbit la trami acum trei zile si mi-au spus ca imi da caseta mea jos si-mi pun alta.pret=800lei.n-am vrut sa renunt la caseta mea si mi-am luat chit de reparatie(135 lei).problema este ca la primul service mi-au cerut 500 lei ca sa-mi schimbe bucsa de la caseta.asa ca imi bag in ea de caseta ca din cite masini am avut asta e singura la care ar fi problema cu caseta.bate numai pe piatra cubica,la viteza mica si mai nou am descoperit ca-s bieletele antiruliu.cine vrea chit de reparatii pt.caseta,il vind pe al meu la 135 lei.eu nu ma ating de caseta pina nu se sparge.(oare?)
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
OK

Ca sa nu iti raspund cum ar trebui defapt (da cu search TRAMI si sigur ai sa gasesti informatii despre el sau citeste tot topicul si ai sa afli) o sa iti explic cum sta treaba

Iei de pe aici numarul de telefon al lui Trami si il suni ca el iti poate da cele mai multe informatii

Acum din cate stiu eu se poate si altfel si anume

Iti dai caseta de directie jos, daca te pricepi e mai OK daca nu la mecanicosu' priceputu' si o trimiti prin curier la Trami, el ori iti da alta la schimb (OK) ori daca ii ceri tu o sa o repare pe a ta si o sa ti-o trimita inapoi.

Stiu ca se poate pt. ca am vorbit personal cu Trami

Acum sincer, ca sa nu te manance sfintii pana la Cel Mare mai bine suna-l pe Trami si vorbeste cu el ca e cel mai bine

Toate bune

Cu stima
  • claudiu1979

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am fost la Trami la Tirgoviste mi-au inlocuit caseta si toata treaba a costat 820 lei (caseta +bielete antiruliu+manopera+geometrie) si a fost gata si repede Referitor la zgomotul de sub volan adica de la EPS nu stie nimeni nimic? Problema cu chitul de reparatie este ca nu ai succes garantat, am vorbit cu un mecanic de la Opel care mai lucreaza si in timpul liber si mi-a zis ca mi-o schimba bucsa dar nu garanteaza ca nu mai bate asa ca mai bine la Trami decat sa dai banii pe chit, pe manopera si sa nu ai nici rezultate.
Skip ads

  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu zic ca merita sa mergeti la un service priceput, comandati kitul de reparatie pe original (150ron). Caseta se repara, se greseaza, si nu veti mai avea probeme. Nu va incurcati cu bucse de dacie, cat poate tine o bucsa de dacie? Dai un ban, dar stai in fata... Nu m-am zgarcit niciodata cand a fost vorba de piese la masina. Mereu am cumparat ce mi s-a spus ca e cel mai bun, fara sa tin cont de pret.

Eu mi-am reparat caseta de directie la reprezentanta (scotea zgomote cand urcam bordura foarte mica din fata garajului si se auzea fier pe fier). M-a costat aprox. 450RON cu manopera (manopera e scumpa). Am facut reparatia aprox. pe la 120.000KM in bord, iar acum am 194.000, iar caseta se prezinta foarte bine. Ieri mi-am schimbat pentru prima data si bieletele antiruliu, si am fost uimit sa vad rezultatele. Masina acum este foarte silentioasa.
  • claudiu1979

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
REferitor la zgomotul de la EPS nu stie nimeni nimic? Deci el merge ok numai ca la viraje se aude un pacanit care ma streseaza.
  • bogdanbercu84

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutare corsarilor,
Si eu am o prolema la coloana de directie si inclin sa cred ca problema vine de la motorasul de servo.Acolo a un troncanit,cred ca la reductor sau cum se numeste.Are cineva idee ce ar putea fi?Caseta este buna nu are joc si nici bataie.
Multam si multi km fara problme! Cool
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut , eu sambata am sa schimb coloana de directie din acelasi motiv , am sa-ti spun daca este de acolo .
Skip ads

  • raducos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cit te-a costat coloana de directie?
  • dany3l

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut! ieri am reusit si eu sa mi schimb coloana de directie pentru ca aveam un dublu troncanit cand invarteam de volan stanga dreapta de ma gandeam k raman fara directie la un momentdat.Pentru ca nu veam 6600 lei sa dau pe o coloana noua,cum mi-au cerut cei de la Opel, am decis sa iau una de la second hand cu 600 de lei.singura problema era k eu aveam coloana reglabila pe inaltime si cea second era fixa dar s-a potrivit si nu m-a deranjat prea tare aspectul asta pentru k oricum volanul s-a pozitionat cu un centimetru mai sus decat pozitia in care tineam eu reglata coloana veche.
dupa schimbarea coloanei a disparut orice urma de zgomot.eu consider k am avut noroc sa gasesc o coloana buna la second.
imi pare rau k nu am facut poze sa arat si procedeul de schimbare a coloanei dar in caz k sunt doritori sa se apuce de schimbat singuri coloana sa-mi dea un pm.va atentionez k este mult de munca.
  • bogdanbercu84

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salutare!
Stie cineva daca se poate repara coloana de direcite?se schimba ceva pinioane sau bucse.Am un troncanit stanga dreapta dar nu de la caseta si nici crucea cardanica sau cum se numeste....
Multam
  • raducos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut. De curind am cumparat o Corsa C din 2001 si cred ca am o problema cu ea. Cind am mers cu ea pe piatra cubica se auzeau niste zgomote ca si cind lovea fier pe fier undeva sub volan (sau cel putin asa mi se parea mie). Am mers la un mecanic si dupa verificare a zis ca sunt duse bieletele antiruliu (cred ca am spus corect) si bucsele de la brat. Dupa ce le-a schimbat am mers iar pe piatra cubica si acelasi zgomot. Cind s-a uitat pe sub volan la primul "cuplaj" (este ceva in forma de cruce) surubul care este acolo era desfacut aproape de tot. Dupa ce l-a strins zgomotul s-a mai atenuat si nu se mai aude tot timpul. Este posibil sa isi fi facut joc acolo? Cum pot sa rezolv problema? Directia nu are nici o problema , nu se aude nici un zgomot cind misc volanul stinga -dreapta. Am tot cautat pe forum dar nu am gasit nimic asemanator. Multumesc mult!
Skip ads

  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Clampanitul ala metalic, strident, in directia volanului este de la timonerie. Curatare, fixare, gresare ...... schimbare. A mea s-a linistit cu primele 3 variante.
  • tng
  • Suspendat
  • 20 mesaje
  • din 13 Oct 2007
  • Corsa 2004
  • Prahova
  • tng

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu intampin aceeasi problema, troncaneala la denivelari/piatra cubica/gropi mici si cand invart de volan stanga dreapta. Am citit din posturile voastre, pff nici nu stiu cu ce sa incep, ce sa schimb Rolling Eyes
Chitul de reparatie ptr cutie de directie sa fie o solutie?
  • raducos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2009

  • Mesaj Privat
La mine nu se aude absolut nimic cind misc volanul stinga dreapta. Zgomotele apar numai pe piatra cubica si nu tot timpul.
  • raducos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2009

  • Mesaj Privat
O sa pun si o poza cu surubul care l-am gasit desfacut. Poate stie cineva despre ce este vorba. Sau un mecanic bun in Craiova eventual. Am cautat la categoria "service" dar nu am gasit nimic.

  • yly
  • *
  • 26 mesaje
  • din 05 Mar 2007
  • Corsa 2005 z13dty
  • Bucuresti
  • yly

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z13dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Dupa ce am urmarit cele spuse pe aici, am trecut la treaba.
Schimbare bucsa din caseta de directie Corsa 2004.
Am fost la Radacini si am cumparat un Kit de reparatii original GM, care contine bucsa necesara si cateva maruntisuri (coliere, vaselina etc), atentie bucsa de Dacie corespunde la diametre dar este mai scurta si se va plimba cu cremaliera. Problema nasoala este demontatul casetei de pe masina, nu iese daca nu desfaci tot cadrul fata. Dupa montare situatia sa schimbat total, masina a devenit ca noua.
Pentru lamuriri suplimentare puteti suna la 0767914643
  • tng
  • Suspendat
  • 20 mesaje
  • din 13 Oct 2007
  • Corsa 2004
  • Prahova
  • tng

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
yly
cat te-a costat toata treaba? ai fost la service?
  • yly
  • *
  • 26 mesaje
  • din 05 Mar 2007
  • Corsa 2005 z13dty
  • Bucuresti
  • yly

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z13dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din fericire nu am fost la service. Am dato jos cu un prieten si nu ma costat decat 165 Ron kitul de reparatie.
  • lucian corsa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salutare! sunt nou pe forum ,am urmarit discutiile despre probleme caseta (vestita bucsa) am cumparat un set reparatie si maine trebuie sa mio schimbe mecanicosul , inclusiv bucse bara torsiune si telescoape spate. voiam sa stiu daca dupa operatiunile astea trei trebuie sa ma duc sa fac unghiul la directie (convergenta) .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR