Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Pai am postat solutia schimbarii bucsei de pe partea dreapta, in caseta de directie, cu minim de investitie: se da jos caseta, se demonteaza complet caseta, se scoate bucsa de teflon din dreapta si se inlocuieste cu una confectionata la un strung sau echivalenta(Peugeot si, mai mult sau mai putin intamplator Dacia;d-asta am pus eu Very Happy )...Daca tu ai o problema pe stanga, atunci fie ai ceva grav in caseta(uzura la cremaliera), fie ai alta problema(ex. eu acum aud un tzacanit pe stanga, cand dau in gropi sau trec peste linii de tramvai, insa nu tot timpul, si banuiesc bieleta de directie; tzacanitul asta se aude si daca stau pe loc si misc de volan mai ales spre dreapta). Totusi, masinile noastre fiind la fel, ma indoiesc de faptul ca ai putea avea alt tip de caseta. Eu am vazut caseta desfacuta si-ti pot spune ca in stanga nu este nimic care sa se uzeze si sa provoace ulterior zgomot...
Skip ads

  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Caseta de directie cu EPS costa in jur de 500-600 euro am impresia fara adaos si fara TVA. A mea e schimbata, am avut casco pretul l-am retinut dar nu mai stiu exact daca era cu toate taxele. Diferenta la cea cu EPS e de max 50 euro.
  • teo66

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sebi_Marius a scris:Pai am postat solutia schimbarii bucsei de pe partea dreapta, in caseta de directie, cu minim de investitie: se da jos caseta, se demonteaza complet caseta, se scoate bucsa de teflon din dreapta si se inlocuieste cu una confectionata la un strung sau echivalenta(Peugeot si, mai mult sau mai putin intamplator Dacia;d-asta am pus eu Very Happy )...Daca tu ai o problema pe stanga, atunci fie ai ceva grav in caseta(uzura la cremaliera), fie ai alta problema(ex. eu acum aud un tzacanit pe stanga, cand dau in gropi sau trec peste linii de tramvai, insa nu tot timpul, si banuiesc bieleta de directie; tzacanitul asta se aude si daca stau pe loc si misc de volan mai ales spre dreapta). Totusi, masinile noastre fiind la fel, ma indoiesc de faptul ca ai putea avea alt tip de caseta. Eu am vazut caseta desfacuta si-ti pot spune ca in stanga nu este nimic care sa se uzeze si sa provoace ulterior zgomot...

Salut!Am facut si eu operatiunea asta la Agila(bucsa facuta la strung din teflon).Nu mai troncane dar merge mai greu directia.Sa fie bucsa prea 'fest'?Credeti ca se mai lasa in timp?
  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
[quote="teo66]Salut!Am facut si eu operatiunea asta la Agila(bucsa facuta la strung din teflon).Nu mai troncane dar merge mai greu directia.Sa fie bucsa prea 'fest'?Credeti ca se mai lasa in timp?[/quote]

Nu, bucsa aia are doar rol de distantier si sa permita miscarea silentioasa stanga-dreapta a cremalierei. Ai fost de fata cand ti-au facut operatiunea? Au mai umblat si la altceva? Ti-au montat cremaliera si axul care intra in caseta de directie astfel incat sa ai aceleasi raze de bracaj? Astept raspunsurile tale si o sa ma gandesc care ar fi motivul pt care se misca volanul mai greu...
Skip ads

  • teo66

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu au scos cremaliera.Doar bieleta de directie pe partea dreapta si apoi bucsa.
  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic...Poate nu-ti mai merge servo(?). Oricum, bucsa aia nu are cum sa opuna rezistenta. Ai putea sa incerci sa-i pui niste ulei pe ax. Brachezi dreapta maxim, desfaci burduful de la bieleta si pui ulei...Nu stiu la ce altceva sa ma mai gandesc. Sorry!
  • costa

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o problema legata de directie, nu stiu cat e de grava...
Acum cateva zile am observat ca volanul e usor inclinat spre stanga la drum drept (1-2 grade? - cam 3-5 mm la extremitati). In oras nu se observa, dar am facut un drum mai lung si chestia asta e cam enervanta. In rest, toate par sa functioneze perfect. E nevoie de service sau e ceva ce se poate remedia 'in fata blocului'? Mentionez ca am prins niste gropi (inevitabil) in ultimele saptamani prin Bucuresti, alta cauza nu vad...
Multumesc.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Resuscitez subiectul, vizavi de ultimul mesaj (costa).

Am volanul un pic inclinat spre dreapta, dar foarte putin. Weekend-ul trecut ce am mers un pic pe un drum forestier. Mi-a lasat impresia ca ar bate ceva pe fata, insa nu foarte evident. In volan nu simt nimic, iar de troncanit, nu troncane. Ma feresc sa spun concret, pentru ca nu este atat de evident si s-ar putea sa fie zgomot specific al masinii (ca doar nu e Maybach sau S500).

Ei bine, cum se manifesta defectarea casetei de directie? La Dacie imi dadeam seama mult mai usor, acolo nu era dubiu, troncanea si trosnea in draci. Problema e ca vreau sa o fac pe garantie, cat mai am.

La o adica, ma prezint maine la intalnirea ClubOpel din Bucuresti, daca isi poate da cineva cu parerea.
Multumesc.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mihai_39 si costa mesajele voastre erau la Directia - EPS si le-am adus aici.
EPS este numai pentru a te ajuta sa manevrezi usor volanul, sa il tina drept si sa nu iti sara din miini la orice denivelare, etc. si are un motor electric pentru a face asta.
Volan strimb si altele tine de caseta, bucse, pivoti, bielete etc.
Cautati mai intii urme de lovituri, joc, bucse, pivoti cu burduf spart ....
Dan

  • cristid123

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Am un zgomot care vine din zona volanului cand merg pe drum de tara, e o zdranganeala de metal pe metal. Am facut un test cu masina la RAR si nu a gasit nimic, am crezut ca e de la bucsa de la caseta directie, tipul de la RAR zice ca nu e nimic de la caseta si ca articulatia e buna. Ce crede-ti voi ca ar fi?
Va multumesc
Corsa 2002 1.0l
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am avut drum pe la Erebus.

Ca o completare la mesajul lui Sebi_Marius, foarte util de altfel. Am inteles ca Erebus au de vanzare 'kit de reparatie' pentru caseta. Nimic altceva decat bucse din teflon, ce se vand cu 15EUR / 30EUR (nu m-au lamurit exact care este pretul corect).
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Exista kit de reparatie la reprezentanta. Pe mine m-a costat 150RON kitul de reparatie (care consta in cateva garnituri si o bucsa, lata cam de 4 cm) si inca 250 RON manopera (a durat cam 4 ore datul jos de caseta si reparata). Acum am o caseta care se comporta excelet, a disparut orice bataie si sunt foarte multumit de cum au lucrat-o. Am scutit o gramada de bai, daca stau sa ma gandesc ca unii au inlocuit toata caseta!
Skip ads

  • dgxshpe

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
hmmm ... se pare ca la service nu prea se rezolva problema...
Am fost si eu cu masina care la 10000 km s-a defectat bucsa aia.( in garantie vorba aia )
Nu stiu ce i-a facut da in 1500 Km iar s-a stricat.
Ceva e putred ... ( cred ca e cauciucul pe care il pun astia la bucse).
  • cristid123

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
d_claudiuus zi-mi te rog ce simptome avea caseta? Am si eu o batae care o percep din zona ax volan - caseta directie si vreau sa o rezolv. Bataia se aude pe drum de tara.
Merci.
  • popa alin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vad ca aceasta bucsa (parca masina asta este facuta de chinezi- opel corsa 2001 motor 1,2) poate fi inlocuita cu una de dacie sau de peugeot. Haideti sa punem o data punctul pe "i". Cei care au facut operatia asta, ii rog foarte mult sa spuna daca este bucsa banala de dacia 1310 sau alt model de dacie. In ceea ce priveste bucsa de peugeot, este cea de peugeot 206, 207, 405.. etc ?.Intreb asta pentru ca vreau sa o am cumparata cand merg la mecanic, nu sa demonteze caseta si dupa sa merg sa caut bucsa respectiva cu taxiul. De asemenea cei care au facut bucsa la strung, sa ne spuna si noua unde se poate face aceasta bucsa (am citit undeva ca pe 1 mai, dar nu se dadeau coordonatele exacte).Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

P.S. nu ma intereseaza preturile reprezentantelor si service-urile care suna pompos dar sunt varza. Ultima data cand am fost intr-un service laudat(nu ii dau numele) am dat cu o cheie dupa un jegos soios nasparliu de mecanic care nu stia nici macar unde este filtrul de polen.Si el vroia sa imi schimbe distributia! De atunci am cautat si gasit un mecanic bun care lucreaza in timpul liber. Sa dau 1 mil sau (chiar 1,5 mil)- 30-45 Euro pe o amarata de bucsa mi se pare strigator la cer. Incercati sa vindeti bucsa asta cu 30 Euro unui neamt care are salariu de cel putin 5X mai mare.Probabil o sa fie dezamagit de oferta!?
  • x-factor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema cu caseta de directie, in sensul ca aud un zgomot pe partea dreapta atunci cand merg pe un drum pietruit. E destul de enervant. In rest directia e buna fara joc in coloana de directie. Daca poate cineva sa posteze un desen cu cotele acestei bucse, intrucat as dori sa o confectionez singur nicidecum sa o cumpar la pretul de 125 lei.
  • tntcip

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si eu as vrea sa stiu acelasi lucru ca x-factor .. niste dimensiuni ptr. bucsa asta de la caseta .. mama ei de bucsa ..


Cu respect !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sebi_Marius are pe prima pagina a discutiei solutia, o bucsa de la Dacie.
Voi chiar nu vreti sa cititi ?
Va arde a chat ?
Vreti ca Sebi_Marius sa va spuna la fiecare acelasi lucru ?
Dan

  • tntcip

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Totusi nu as vrea sa iau dimensiunile de la o bucsa de dacie .. as dori dimensiunile de la o bucsa pe original .. am citit de la inceput
Tu ai pune o bucsa de Dacie ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ei bine da ! Eu pe Dacie am facut 125,000km cu aia originala, avind putin joc la ea cind am schimbat bieleta am pus inca una si de atunci nu a mai murit. Dacia toti o folosesc ca masina de ucis si iaca ca nu mai troncane atita. Ce mare filozofie o bucsa banala ?
Pina acum numai unul a dat o solutie, restul a "supt" informatie si nimic nu a spus, putea unul sa masoare, ceva poze...asta este...dar vor toti ajutati....M-am jurat ca nu va mai fac niciun post, daca nu era tc_ct si szilid nici ca mai spuneam ceva la admisie.
Ai pus tu mina si ai tras sa vezi daca are joc ? Poate un pivot face asta ?!
Cum de la voi trancane toata si a mea cu 110,000km nu are nimic ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR