Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • tntcip

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat tot de pe fata .. inclusiv amortizoare cu flansa cu rulment , nu am nici un joc .. numai pe drum pietruit se aude un troncanit si se simte in volan .. am verificat si cupla volan .. e ok .. numai de la bucsa aia poate fi bataia .. maine ma duc sa dau caseta jos si sa vad o solutie fiabila .. fac poze . postez si masuri !
Skip ads

  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! sunt si eu proaspat posesor al unui Opel Corsa C 2005 12(16v) si am cateva intrebari legate de niste "mici" inconveniente acustice.De cand am luat masina am parcur cam 10.000 Km (o am de 2 luni si jumatate). Cand am laut masina nu avea nimic (testata la service autorizat Opel Radacinin si Erebus), decat cateva mici probleme estetice(zgarieturi infime).Problema este urmatoare:
-am avut buan placere sa beneficiez de mirificele strazi bucurestene si din pacate au inceput sa apara si problemele:cand merg pe drum accidentat(gen piatra cubica) se aude o troncaneala abundenta si enerbanta.O alta troncaneala se aude cand am masina oprita si invart de volan stanga dreapa(un mic pacanit)...iar alta troncaneala cand cuplez in treapa 1,2 si forfecarea se aface agresiv(se forteaza o accelerare de scurta durata - posibil ca tamoanele motorului sa fie terminate)...cam atat (in afara de sabotii spate care imi scartaie de fiecare data cand pun frana sau folosesc frana de mane - asta a aparut de cand a inceput sezonul ploios).

Am urmatoarea rugaminte: daca se poate din intamplare sa-mi recomandati un service (relativ ieftin) si unul sau mai multe magazine de piese auto de unde imi pot achizitiona piesele necesare!MULTUMESC ANTICIPAT dragi CORSARi;P!numa bene
  • popa alin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand felicitari pentru masina si in al doilea rand banuiesc, din cate am citit, ca esti din Bucuresti.Dupa cum probabil ai citit pe forum, masina asta are doua probleme, sa zic asa, mai vizibile: bucsa de la caseta de directie de care se tot discuta (dupa cum spunea si Dancuciureanu mai sus, cred ca bucsa de dacie (banala dacie 1310) nu are de ce sa nu mearga cu conditia sa fie originala-eu am cumparat azi 22.11.2007 (4 lei fix), urmand sa o montez cu proxima ocazie). A doua chestie este timoneria. In primul rand incearca sa o gresezi cu WD 40 (este foarte bun). Vezi ca s-a discutat mult si de asta. In ceea ce priveste piesele nu o sa gasesti un loc de unde sa iei toate piesele ieftin. Oricum vezi si rubrica Publicitate. Eu personal cumpar de la bozon grup (in continuarea Facultatii D Cantemir. de unde am luat si timoneria cu 320 lei).Dar vezi la al padrino, augsburg, autonet etc-faci cerere de oferta on-line si vezi pretul care iti convine.Troncaneala s-ar putea sa fie si de la bieleta antiruliu.
Ref la service, si eu caut un mecanic bun, nu un service "ieftin" dupa cum ai zis tu. Iti sugerez sa faci la fel.Citeste ce se intampla in minunatele noastre service-uri.Succes!
  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multam fain Alin!:d cand am zis un service ieftin adik unul sa fie pret/calitate, nu doar unul cu tarife ridicate si ieftin ca personal (mecanici,etc..).Sincer nu prea ma pricep la partile mecanice ale masinii si de aceea timoneria nu stiu ce este (datele tehnice de pe net nu sunt destul de accesibile...sa spunem unui noob ca mine).Am mai auzi ca poate fi un capat de bare(care la fel habar nu am c este) si niste pivoti...Cel mai rau ma deranjeaza acel pacanit cand am cuplata fiteza 1 si fac o dorfecare rapida (este un fel de pocnet surd, dar se simte ca si cand as fi tras la stanga si am o mica zmucitura...)..din pacate petru masina mea nu am avut timpul necesar sa o ingrijesc...si de aici presupun ca nici ea nu ma "respecta" de aceea incerc sa adun informatii de la voi cat ma multe pentru a putea "contracara" o eventuala "tzeapa" de la marii nostrii mecanici bucuresteni!multumesc J
Skip ads

  • popa alin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In cazul tau, daca ai de gand sa tii masina un timp mai indelungat, trebuie neaparat sa iti gasesti un mecanic bun. In al doilea rand trebuie sa citesti tot ce s-a scris aici despre corsa ca sa nu reluam topic-urile si intr-adevar cred ca ar trebui sa "respecti" mai mult masina.Cand gasesc un mecanic ok, te anunt
  • bebemasina

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salutare,am si eu un opel corsa c 2002 si am o problema la directie,daca invart de volan in partea stanga merge f. bine dar daca invart in partea dreapta merge mai greu.va rog mult sa ma ajutati cu niste sfaturi sa pot scapa de aceasta problema.merci mult
  • tntcip

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am fost la mecanic .. nu a trebuit sa dau caseta jos .. nu era de la bucsa .. a trebuit sa stranga putin " calaretul " .. sa rezolvat in jumatate de ora .. mai muli ia luat sa localizeze zgomotul !
Mai am o singuta problema si am scapat .. tre sa mai schimb bucsele de la bara de torsiune .. scartaie Smile)
  • x-factor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am citit tot ce se putea citi de pe acest forum in legatura cu aceasta bucsa. Insa eu nu vreau sa-mi rezolv problema cumparand doar o bucsa de Dacie si sa o pun pe masina intrucat nu ma satisface metoda asta (fac o asociere nefericita: e ca si cum ai lega ceva stricat cu sarma). Prefer sa mi-o fac singur la un strung. Chiar daca nu o sa gasesc o schita am sa fac singur una de indata ce dau jos caseta si o demontez si vad ce si cum.
Skip ads

  • tntcip

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca este de la bucsa? .. verificarea poti sa o faci si singur . este foarte simplu .. dai jos colierul de la burduful casetei , tragi putin de burduf pana vezi cremaliera ( bara care iese din caseta ) pui degetul la intrarea cremalierei in caseta , rogi un prieten sa miste de volan ( stanga -dreapta ) miscari scurte , si vezi ca ai sa simti la deget daca , cremaliera are joc pe verticala ( adica pe langa faptul ca se va misca pe orizontala , ceea ce este normal si firesc , se misca si sus -jos ) Daca se misca atunci e clar bucsa .. daca nu se misca ( asa cum a fost la mine ) este o uzura la melcul casetei .. se poate rectifica uzura prin strangerea unui surub .. bineinteles in limitele manevrabilitatii volanului !

Sper ca ai inteles .. si sper sa-ti fie de ajutor !
  • x-factor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sunt aproape sigur ca e de la bucsa intrucat zgomotul vine precis din partea dreapta. Initial am schimbat imbinarea cardanica de la coloana la sfatul unui mecanic insa problema a ramas. Totusi am sa verific inainte de a o da jos, asa cum mi-ai spus.Surubul de reglare ar trebui sa impinga cremaliera in pinion.
  • tntcip

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
da , ceva de genul asta .. de fapt trage axul volanului in nuca , casetei .. astfel eliminand jocul dintre dinti .
  • cristid123

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salut.
Am si eu o bataie pe care o percep din caseta - ax volan - volan. Dupa ce am citit pe aici m-am hotarat sa ma duc la service sa verific. Intradevar avea joc bucsa caseta, am cumparat o busca de dacie numarul 3 cu garnituri (4 lei). Interesant a fost ca s-a putut monca bucsa fara sa o scoata pe cea veche, ramane de vazut cat o sa stea fixata acolo. Acum am 2 bucse in caseta. Dupa aceasta interventia nu se mai aude bataia pe dreapta din caseta (era un zgomot infundat) dar a ramas zgomotul din ax volan. Am incercat sa reglez de la surubul de reglare dar era strans f tare si nu s-a putut strange. Unde este localizat acel surub? sa nu fi incercat la alt surub. Am o Corsa 2002 1.0l
Multumesc!
Skip ads

  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am facut astazi ITP-ul si baietii de acolo mi-au confirmat banuiala mea, cum ca as avea si eu probleme la caseta de directie. Masina(Corsa C 2005) are numai 34.000 km ,toti rulati in romania.Abia ce a iesit din garantie si au aparut problemele. Asa ca va rog sa-mi recomandati si mie vre-un service bun in Cluj care sa se bage sa-mi schimbe si mie bucsa aceea. Am sa incerc si la reprezentanta, dar nu cred ca se complica ei cu reparatul, sigur imi vor propune una noua.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mergi la intilniri si iti spun baietii un mecanic bun, bucsa stii de care sa cumperi Laughing
  • x-factor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cristid123. Poate te ajuta poza asta. Este surubul din dreptul pinionului, la capatul caruia(al pinionului) vezi un arbore care se cupleaza la coloana.


  • tntcip

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2007

  • Mesaj Privat
surubul acela are o siguranta din tabla .. dezdoaie tabla ca sa poti invarti de surub !
  • cristid123

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Aha. Multumesc mult pentru informatii. Cu prima ocazie ma duc la service sa incerc sa reglez acel surub. Va anunt dupa interventie care e rezultatul.
Weekend placut.
  • bebemasina

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua,am si eu o corsa c si am o problema la directie.la plecarea de pe loc trage in stanga iar in timpul mersului nu mai trage. volanul merge usor in stanga iar in partea dreapta merge mult mai greu.am fost la directie cu masina si a spus ca este ok directia dar nu se pricep mai mult pt ca are ESP si poate fi de acolo.va rog sa ma ajutati in aceasta problema sa stiu ce este,ce se poate face.VA MULTUMESC
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am fost azi pe la reprezentanta Opel din Cluj si ei mi-au zis ca la ei doar se poate schimba caseta de directie. Au zis ca una reconditionata cu tot cu montaj ajunge la 1200 lei. Nu stiu daca se merita investitita, saptamana asta am sa merg pe la cateva service-uri sa vad daca se baga careva sa-mi schimbe bucsa asta.
  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare Corsari,

Astazi am dus "bebele meu " la mecani si l-a "lustruit" aproape peste tot, Mai am decat bucsa de la caseta de schimba in rest totul e struna! multumesc pe aceasta cale celor care au postat pe aces site toate problemele si raspunsurile la problemele lor.

Maine ma duc sa imi pun bucsa de DACIE. am gasit si costa doar 4 lei (deci cei ce au postat mai demult preturile nu s-au inselata sau furnizat informatii gresite!)...inca ceva sa va feriti de seriviceul Radacini de pe Ferdinand...am fost astazi sa-mi schimb bucsa si imi cereau doar pe manopera 280 Ron, fara piesa...care dupa cate am inteles ma mai costa cateva sute de mii!

Multumesc fain!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR