Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut, am observar saptamana trecuta cand am spalat masina la spalatorie, cu apa calda, ca mi s-a aburit putin un far (dreapta), a trecut repede, apoi ieri am spalat masina acasa, cu apa calda, si iarasi mi s-a aburit farul respectiv. De ce? Daca aprind farul, in 10 minute se dezabureste, si nici nu se abureste singur, doar daca spal masina cu apa calda. Ar fi ceva de facut? Sa il las asa?
Skip ads

  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Farul se abureste fiindca nu este etans. verifica garnitura de cauciuc care intra pe bec.daca este OK ia un silicon transparent si etanseaza imbinarea dintre sticla si corpul farului.(poate s-a dezlipit).Si eu am patit la fel si dupa aplicarea siliconului nu se mai abureste. Wink
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Apa nu intra in far (inca).
Sa-mi fac griji ca in viitor va intra mizerie si se va murdari oglinda? Sau sa-l las asa? Nu ma deranjeaza f. mult, dar vreau sa stiu daca este grav sau nu.
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sa-mi fac griji ca in viitor va intra mizerie si se va murdari oglinda? Sau sa-l las asa? Nu ma deranjeaza f. mult, dar vreau sa stiu daca este grav sau nu.

Daca exista aer umed in far se poate deteriora stratul reflector.Da cu silicon.vei scapa de probleme.
Skip ads

  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
am incercat eu si cu silicon si cu mastic... e frectie la piciorul mesei.
noroc ca aveam garantie si am fost de l-am schimbat - aia din service stiau exact cand i-am sunat, pentru ca m-au intrebat "Dreapta, cumva?".
Zice-se ca se stie de problema asta la toate Astra G - dreapta fata.
Chiar ei mi-au aratat scrisoarea de la Opel prin care ii obliga sa incerce reetansarea inaintea schimbarii pe garantie.
Dar ce nu inteleg eu este urmatorul fapt: cu farul nou, nu se mai intampla nimic. Farurile nu-s produse in acelasi loc?
...aaaa, da' de fapt am uitat ca dupa 90 au emigrat multi de-ai nostri si astfel s-a imprastiat gandirea "merge si asa" Evil or Very Mad
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Deci nu mai incerc cu silicon si mastic.
Am sa-l las asa, daca se abureste la spalat, aprind farurile si se usuca repede, cativa ani sper sa nu tina oglinda, si sper sa nu tin masina mai mult de 3 ani aprox.
  • go

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@malex:
am incercat eu si cu silicon si cu mastic... e frectie la piciorul mesei. Chiar ei mi-au aratat scrisoarea de la Opel prin care ii obliga sa incerce reetansarea inaintea schimbarii pe garantie.


sandumbogdan cred ca un tub de silicon (120.000) e mult mai ieftin decit un far nou.incearca si tu ce zic cei de la opel.fata de malex eu am reusit sa-l etansez.poti si tu.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Deacuma s-a dezaburit, am sa mai vad in timp daca devine enervant, voi aprofunda problema, ori cu silicon ori cu un ciocan daca nu se poate altfel si se murdareste oglinda.
Deocamdata nu m-am uitat atent la far pe unde ar putea intra umezeala, prin partea de sus? acolo unde este garnitura aia spre capota? De demontat bara de protectie singur nuprea am chef.
Skip ads

  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
bogdan,
oricum trebuie sa demontezi bara, deoarece etansarea trebuie s-o faci pe toata circumferinta (sau cum dreaq sa-i zic, ca nu-i cerc Very Happy ).
Nu e vorba de garnitura aia care o vezi la marginea capotei, este imbinarea intre sticla (sau ma rog, policarbonat) si plasticul din spate.
Cand te apuci, trebuie sa scoti farul; prin gaura prin care montezi becul, pui un feon (fohen sau cum naiba vrei sa-i spui) pentru a elimina complet umezeala din interior; apoi aplici siliconul.
good luck

PS si varianta cu ciocanul e buna, daca ai casco Very Happy si dai vina pe niste copii cu mingea Very Happy
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Orice varianta alegi, o sa ai ceva bataie de cap. In primul caz va trebui sa dai bara jos, in cel de-al doilea drumuri pe la politie, asigurator, service
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Asigurare, service, politie se rezolva f. repede, dar deocamdata stau linistit pt. ca s-a dezaburit, nu este murdar, si mai ales la noi reparatii se lasa pe langa reparatul defectului si cu rupt cateva cleme.
  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Eu am avut problema pe stanga.L-am demontat ,spalat,siliconat si de aprox 2 ani merge ciocan.
Skip ads

  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Fratilor avceeasi problema o am si eu, vreau sa-i fac o etansare, dar cum se da farul jos? Am incercat eu ceva dar nu vreau sa stric ceva. merci mult de tot!!!!
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=51
  • bogdann

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2005

  • Mesaj Privat
nu e inchis etans sau poate e fisurat si de aceea face condens.rezolva-l ca de nu iti cade oglinda din far si...e o cheltuiala in plus
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si la mine era aburit farul din stinga! L-am dat jos, uscat cu feonul, siliconat, montat la loc. A iesit foarte bine si nu mai se abureste deloc.Eu am gasit ceva apa in interior si era si o garnitura de la un bec putin rupta, din cauza unui furtun care trecea pe acolo(i-am schimbat pozitia). Eu eram si putin complexat ptr. ca electricul mi-a zis ca a incercat si el si nu a iesit nimic... Oricum sunt bucuros.
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
probleme... far FK... cel stanga imi face figuri. noaptea se abureste, iar in timpul zilei se dezabureste. deja ma urc pe pereti. trebuie musai sa-l scot si sa-l 'siliconez'? Sad am vazut ca in colturi (ca si cele originale, la colturile de langa faza lunga) exista niste "furtunase" pentru aerisire? este corect? ele de ce nu rezolva problema? pot reveni cu poze Very Happy
  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cristivw ... pot sa-ti spun ca nu ai ce face trebuie sa-l dai jos . Eu am avut si eu aceiasi problema si l-am uscat cu feonul , am scos becurile si am last-o o zi intrezga la plaja (soare puternic) si nik . Este normal are pori si prinde apa pe la imbinarea sticlei cu corpul farului . Si m-am apucat intr-o si de vara si am dat jos bara , farul si usurel cu o lama de cutter am taiat siliconul vechi am desprins cele doua bucati si le-am curatat . Siliconul este cauciucat , exclus cel sanitar . Asa ca am rugat un prieten de la geamuri termopan sa mi dea putin silicon negru cu care etanseaja ei geamurile termopan . Si surpriza , farul nu am mai abuit deloc . Furtunasele au rol de a scoate putinul condens daca exsiat cind functioneaza becurile , dar nu fac fata la fisruri . Succes , eu am reusit .
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am proiectorul sting aburit de cite ori spal masina.
@go, Ce silicon sa cumpar si de unde?
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cristivw a scris:probleme... far FK... cel stanga imi face figuri. noaptea se abureste, iar in timpul zilei se dezabureste. deja ma urc pe pereti. trebuie musai sa-l scot si sa-l 'siliconez'? Sad am vazut ca in colturi (ca si cele originale, la colturile de langa faza lunga) exista niste "furtunase" pentru aerisire? este corect? ele de ce nu rezolva problema? pot reveni cu poze Very Happy


Aceleasi probleme le am si eu cu faruri FK cu angel eyes. Se aburesc in nestire; si nu am inca montate xenon pe ele. Aveti idee daca acele "furtunase" trebuiesc desfundate cumva? Sau actioneaza ca un fel de valva, lasand doar sa iasa umezeala din interior? Oricum ar fi destul de aiurea tinand cont de faptul ca farurile sunt noi noute.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR