Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Valentinutzul

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cine ma poate ajuta si pe mine cu un sfat pentru a face stopurile sa arate asa?sau trebuiesc cumparate?eu cred ca se pot modifica, dar nu prea am idei momentan!

Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea ai cum sa modifici culoarea zonei de plastic galben.
Le cumperi pe astea: http://www.coastadeest.ro/d....php?idprodus=151 dupa care te duci la un vopsitor si ii ceri sa-ti dea pe ele cu un lac cu o usoara tenta fumurie. Vor arata aproximativ la fel cu cele din poza ta.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Salut! Eu am facut asa ceva la caravanu' lu tata. El sparsese stopul din stanga in dreptul semnalizarii si am luat decizia sa-l repar si daca tot il repar sa il fac si mai frumos. Am gasit pe un nene in Bucuresti care mi-a decupat stopul in dreptul semnalizarii si marsarierului si a pus plexiglas transparent. Apoi a vopsit cu spray rosu pentru stopuri marginea aia din lateral. La inceput arata foarte bine si am fost incantat dar au aparut urmatoarele probleme:
- partea vopsita cu rosu s-a decolorat si acum e un fel de portocaliu-galben. Asta se poate repara daca as vopsi din nou;
- mesterul nu a etansat bine si a intrat in stopuri praf si apa din care cauza s-a adunat mizerie jos unde e ochiul de pisica si partea aia nu prea mai e reflectorizanta, a ruginit soclul becului de pozitie si frana, deoarece cand mergea pe ploaie se umplea cu apa partea de jos din stop.
Am golit apa de cateva ori si incercat sa le etansez cu silicon insa praful tot intra si trebuie curatate periodic. Asadar nu stiu daca sa iti recomand solutia asta. M-a costat vreo 80 de lei pentru ambele stopuri acum vreo 3 ani.
Ca sa ai idee cum a iesit, pun o poza:

Ca idee, daca te enerveaza portocaliul ala de la semnalizare, il poti vopsi cu spray rosu pentru stopuri. Oricum da mai bine rosu decat portocaliu.
Sau alta idee: pentru caravanul meu am gasit stopuri fumurii TYC cu semnalizarea alba (poze in garaj) pe care am dat vreo 300 de lei. Nu stiu daca au si pentru berline.
Succes!
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@raducrisstian : de unde ai cumparat stopurile TYC?

multumesc!
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
alexandru_petcu a scris: de unde ai cumparat stopurile TYC?

de la autoa...
  • andr3y

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2009

  • Mesaj Privat
uite aici deja facute dar costa ceva Sad
http://www.autoschrott.ro/i...uctid=L_JOM_80920
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ce ai postat tu sunt stopuri cu leduri.
Omul cauta stopuri normale cu becuri alb rosii. De ce nu cititi cu atentie?
Se pot modifica dar implica munca multa si scule profi si pret pe masura. Parerea mea e ca daca nu vrei sa investesti in stopurile astea lasa-le asa cum sunt. Alea din poza sunt vopsite cu rosu pe semnal si ceata/pozitie sa nu se cunoasca. Daca le vopsesti rosii vezi ca becul de pe semnal trebuie sa fie VERDE sa se aprinda galben semnalizarea.

PS: Eu nu am vazut asa ceva de fabrica, sa le poti cumpara din magazin.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@alexandru_petcu: ti-am trimis pm cu locul de unde am luat stopurile. Abia acum am observat ca nu am scris toate literele mai sus. La caravane pe varianta OPC au fost puse stopuri din astea cu semnal clar sau la cele normale dar fie numai pe stanga fie numai pe dreapta, probabil ati mai vazut. Eu am gasit TYC la magazinul respectiv dar repet, nu stiu daca exista si pentru hatchback....
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
de si vad ca nu a mai raspuns de cand a intrebat , ma plictisesc si nu am ce face
stopurile fara leduri din poza pusa sunt de Opel Astra G OPC cel putin la caravan asa sunt cu alb la semnalizare, nu gasesc spatele un hatch opc pe net

eu la caravanul meu am slefuit cu smirgel fin de 2000 tot stopul , apoi cu un pistol de vopsit foarte bun am dat un strat foarte subtire de vopsea rosie pe tot stopul mai putin marsarier-ul care a fost acoperit dupa smirgheluire si degresare cu o banda adeziva de hartie, am accentuat pe semnalizare dar nu mult , apoi am lasat vopseaua un pic dupa care am dat cu lac tot stopul
a iesit mai bine decat arata inainte iar semnalizarea si restul stopului se vad perfect ziua cat si noaptea
este si o poza mai putin clara la mine in garaj
  • Valentinutzul

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri!eu ma gandeam ceva de genu, daca stiti folia aceea lucioasa, sa o aplic pe zona galbena, pe interiorul lampii, am incercat eu ceva da nu prea mi-a iesit!daca mai aveti si alte solutii le citesc cu drag, dar faza cu desfacutul lampii nu prea mi se pare ok , pentru ca o sa intre apa cum mai spunea cineva, sau se poate aburi!
  • Valentinutzul

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gxg_tm ,nu am mai raspun pentru ca am fost plecat vreo 3 saptamani din tara!
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pe interior e foarte greu de facut ceva mai ales sa pui folie. Practic toate operatiunile trebuie sa le faci prin gaura becului si este cam imposibil.
Cu desfacutul nu o sa reusesti pentru ca sunt lipite prin fuziune la cald. Eu am incercat sa desfac stopurile inainte sa-mi fac stopurile cu leduri si nu am reusit( de fapt am reusit dar nu il mai faci la loc etans).
Incearca ceva gen vopsire pe dinafara. Vopseste semnalizarea cu rosu am vazut una in Bucuresti si nu arata rau deloc cu alb doar la marsaliere.
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
poate pe a mea Very Happy , vezi garaj
si eu sunt plecat , asa ca inteleg Smile
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu e a ta Smile Nu era caravan era in 5 usi.
  • marmotix

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
stiu un tip care are un atelier pe iuliu maniu in bucuresti pe langa autogara militari si face chestii dastea.
  • Valentinutzul

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
si la ce pret le face?ai facut tu , a nu vreu sa ma trezesc ca imi intra apa sau praf pe urma!
  • marmotix

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sincer nush exact cat costa dar stiu pe cineva care si-a facut stopuri clare pe o solenza. adica si-a facut doar geamu.acum in legarura cu apa si prafu depinde de cum lipesti geamu . o sa incerc sa ajung maine pe la el sa vad cam cat costa si o sa revin cu un post
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nenea la care le-am facut eu era tot pe Iuliu Maniu, pe langa Autogara Militari... Era un mic chiosc la parterul unui bloc situat pe partea cu B-dul Preciziei la care ajungeai daca treceai printr-un gang de pe Iuliu Maniu. Acuma nu pot sa garantez ca e vorba de acelasi nene.
Eu zic sa iei in calcul si varianta inrosirii semnalizarii. In fond, portocaliul de pe stopuri e enervant... E adevarat ca albul e mai frumos dar si rosul e ok, zic eu. Si daca la un moment dat nu iti mai place, vopseaua aia se ia imediat cu acetona...
  • marmotix

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cred ca tot ala e ca ii stiu chioscul de cand eram mic si imi placea vitrina lui plina cu stopuri si faruri:D
  • marmotix

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
deci am fost azi la atelier si a zis tipu de acolo ca nu are matrita pt astra g si a zis eventual ca ar putea sa taie partea portocalie si sa puna un alba(da sincer nu as face asa ceva)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR