Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • viorell90

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut ,
inainte sa postez mam uitat care mai erau problemele in leg cu uleiu dar nu am vazut ceea ce ma intereseaza pe mn asa ca am deschis acest topic...
am un opel vectra B din 2001 ,o am de vro 5 luni ,dupa ce am cumparato iam schimbat tot ce e necesar schimb de ulei ,filtru aer ,lichidu de frana ,asa eu stiam ca se face schimbu de ulei la 10 000 km dar eu am mers aproape 5 000 km si iam schimbat de 2 ori uleiu ,dk nu il schimbam ajungeam sa gripez motorul ,se auzea o bataie ..un zgomot la motor ..ma poate lamuri si pe mn careva dk consuma asa de mult ulei si de ce.. eu fol ulei mobil s 10w-40 e prea subtire Neutral .... sau ce ulei e mai indicat ,hmm in legatura cu scursu de ulei sub masina nu se vede cum car pierde ulei Neutral
Skip ads

  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
in primu rand despre ce motor e vorba , daca e 1,6 16 v e ceva specific consumu .
foloseste ulei GM e recomandat d producator si mai reduce din consum .
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Foloseste cu incredere Mobil 1 (cel care scrie made in UE , e facut in Belgia), dar poti gasi si fabricat in USA, uleiul folosit de tine e facut in Turcia si e foarte prost. Daca persista consum mare de ulei se recomande schimbarea simiringurilor de supape.Asta daca e vorba de motorul de 1.6, cum spunea colegul.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
stiam ca x16xel mananca mult ulei dar nu stiam ca si generatiile ulterioare. fiind din 2001 masina poate sa fie si y16 si z16 asta daca e motorul de 1,6l. daca e alt motor asteptam informatii si un mic sfat... completeaza semnatura de la profil cu datele masinii. legat de ulei si eu recomand mobil 1 dar nu si gm. din cate stiu nu e prea bun. legat de ce ulei sa folosesti cauta pe forum ca e o discutie despre uleiuri. bafta
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La fel se manifesta si z16xe, papa destul ulei, dar se rezolva cu o schimbare a simiringurilor de supape. Dar pentru mai multe informatii, sa ne dea colegul mai multe date despre masina.
  • viorell90

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
1.6 16 v este motorul ... Hmm.. voi ce spuneti sa incerc si castrol SLX 5w-40 ? e bun de ceva ? eu pana acuma am folosit mobil s 10w-40 .. si sa dovedit a fi praf Evil or Very Mad


Ultima modificare facuta de viorell90 la Mar 25 Aug, 2009 5:37 pm
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
castrol 5w40 si daca tot consuma 10w60
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR