Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sunt sofer pe cisterna GPL si am fost victima a doua accidente unul de munca si celalat rutier . Cel de munca a fost pe data de 24-03-2009 cand am luat foc impreuna cu masina in timp ce descarcam la o statie GPL din Bucuresti pe strada Pieptanari si cel rutier pe data de 12--08-2009 pe DN 1 intre Romanesti si Pucheni cand un auto marca Dacia Logan a intors pe linia continua lovind-ul dupa care cisterna sa rasturnat .
Acum cer ajutor si doresc sa fiu sfatuit de un avocat sa ma constitui parte civila vatamata in ambele cazuri.






http://www.ziare.com/O_cist...Video-698530.html

http://stirileprotv.ro/stir...urnat-pe-dn1.html
Skip ads

  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bine ca ai scapat cu viata...ca din cauza inconstientilor care intorc pe linie continua si uita se se mai uite in oglinda se poate intampla o tragedie
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vorba colegului, bine ca ai scapat cu viata din ambele.

Despre cel cu incendiul nu stiu daca poti sa te constitui parte civila, daca au venit inspectorii ITM si au facut cercetari, depinde ce au constatat, cauza incendiului, adica ce scrie in raportul lor.
Despre accidentul de pe dn1 sigur poti, dar ai grija ca doctorul (am inteles ca era doctor cel care a provocat accidentul) sa nu ''traga sforile''.
Cel mai bine e sa cauti un avocat bun, sa-l platesti, si sa-ti spuna exact ce ai de facut, sa se implice.
Sfaturi gratuite in astfel de situatii e cam greu sa obtii.
Incearca sa scrii si pe http://www.avocatnet.ro/content/forum , poate gasesti si un avocat bun care sa te reprezinte.
Mult succes si tine-ne si pe noi la curent.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am fost la spital sa vad cum se simte , este la terapie intensiva intubat cu contuzie pulmonara si cateva coaste rupte doctorul spune ca inca nu a trecut de starea critica dar e bine ca nu a mai facut temperatura.
Skip ads

  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am fost anuntat ca sunt dat afara motivul ca se restructureaza postul ca nu mai este obiectul muncii masina fiind dauna totala si nu vor sa mai ia alta. Dar mai au inca o masina care a fost cumparata din Germania in luna Mai si nu a circulat pana acum ca inca nu sunt toate actele gata pentru a o pune in circulatie dar pentru ea au alt sofer care si-a dat demisia de unde lucra si urmeaza al angaja.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca se restructureaza postul nu au voie sa angajeze alta persoana pe acelasi post. Cu alte cuvinte nu au voie sa angajeze alt sofer din momentul in care tu esti concediat.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ti-am trimis pe pm un numar de tel. Foloseste-l.
Restructurarea trebuie sa fie reala. Dupa restructurare, angajarile pe acelasi post sunt blocate 9 luni. In plus, exista posibilitatea ca firma sa-si recupereze paguba de la vinovat.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Foarte corect ce-a spus biela si bandi, si ai grija sa nu te vrajeasca sa-ti dai singur demisia; in caz de restructurare, trebuie sa-ti dea somaj.
Cum ti-am zis, cauta-ti un avocat cat mai repede, astia te vor imbarliga in fel si chip, e posibil sa-ti treaca si alte cele prin cartea de munca.
Nu lasa lucrurile asa ca te vor face, iti spun din proprie experienta.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
somaj isi ia omul singur de la Fortele de Munca; ce trebuie sa-i dea firma sunt salarii compensatorii, prin lege, intre 1 si 12 salarii brute luate NET
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca isi da demisia nu mai ia niciun somaj.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Exact, aici e treaba: ala ca sa angajeze pe altcineva, va trebui sa-l vrajeasca pe ionutz2008 sa-si dea demisia, ca de-l va trece in somaj, postul va fi restructurat si nu va mai putea angaja pe nimeni in locul lui!
Daca isi da demisia, la un viitor interviu ptr angajare, una din primele intrebari va fi : de ce ti-ai dat demisia de la vechiul loc de munca? si bineinteles ca angajatorul va lua legatura si cu firma la care a lucrat, iar astia ii vor spune verzi si uscate despre el, doar n-o sa-i dea referinte bune in conditiile date.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=4ZQKidMjcr0

Deocamdata astept sa-mi iasa certificatul medico legal ca am inteles ca fara el nu pot face nimic.
Demisia in orice caz nu mi-o dau.
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca intentioneaza sa restructureze postul , trebuie sa-ti dea preaviz pt 15 zile . Pana te lamuresti cu un jurist in ceea ce priveste legalitatea restructurarii postului , fa-ti rost de concediu medical cat mai lung . Cat esti in medical nu au voie sa-ti desfaca contractul de munca .
Chestia ca nu au voie sa angajeze pe acelasi post pe altcineva timp de 9 luni , poate fi eludata foarte simplu . Il angajeaza pe alt post cu atributii de conducator auto . E o procedura uzuala , imorala dar legala .
  • niladam2002

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asta da ghinion frate :-O acum inteleg ce vroiai sa zici cu tuningul din garajul meu!....insanatosire grabnica si multa bafta in continuare!
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Buna treaba cu medicalul, o mutare buna daca o faci.

codrin a scris:
Chestia ca nu au voie sa angajeze pe acelasi post pe altcineva timp de 9 luni , poate fi eludata foarte simplu . Il angajeaza pe alt post cu atributii de conducator auto . E o procedura uzuala , imorala dar legala .


In cazul de fata nu prea merge: deci vine unul pe care il angajeaza pe post de femeie de servici, dar stii , ai atributii de conducator auto, si ca sa faca asta, trebuie sa posede atestat transport marfa , atestat ADR si cartela tahograf, cine are aceste atestate, nu va accepta in nici un caz sa-i fie trecut in cartea de munca alt post decat cel pe care lucreaza, (ca aici nu transporta nescaiva sucuri la nea ion la baraca) si mai e vorba si de salariu, care unul e al femeii de servici si altul de cisternar, si de diurne, pe care o femeie de servici nu le poate primi, iar pe contractul individual de munca va fi trecut postul pe care e incadrat, in caz de Doamne fereste, aceste acte se vor controla, iar firma va risca ridicarea licentei de transport, asa ca cu siguranta nu vor face o astfel de magarie! Very Happy
S-auzim de bine!

PS: Astazi s-a anuntat majorarea amenzile ptr depasirea timpilor de conducere , ajungand la 20000 lei!

Sursa
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
De eludat, firma se eludeaza foarte usor. Intai o sa faca angajarea celuilalt apoi o sa restructureze un post. De obicei, profita de nestiinta omului si o sa incerce sa-ti bage pe gat o incetare a contractului cu acordul ambelor parti. Daca semnezi asa ceva, nu o sa beneficiezi de somaj. Cel mai bine, nu semna nici o hartie pana nu o arati in prealabil cuiva care se pricepe. De salarii compensatorii beneficiezi doar in cazul in care acestea sunt specificate in contractul de munca individual sau colectiv, dupa caz. In cazul restructurarii postului, trebuie sa beneficiezi de 15 zile preaviz. In caz ca se restructureaza postul tau,legal trebuie sa iti dea o instiintare de preaviz, dupa expirarea celor 15 zile o sa iti dea sa semnezi luarea la cunostinta de incheierea contractului de munca. Concediul medical este o solutie foarte buna in cazul asta, nu iti pot incheia contractul de munca atat timp cat esti in concediu medical. De asemenea, cere efectuarea zilelor de concediu de odihna pt perioada lucrata anul acesta, daca nu ai beneficiat de el.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ionutz2008- ce-ai mai rezolvat?
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Deocamdata nimic sunt plecat din Bucuresti si cand ma intorc am sa trec sa vb cu ei . Pana una alta imi caut de munca.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR