Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • crlf
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 31 Aug 2009
  • Tigra 1995 X 16 XE
  • Bucuresti
  • crlf

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mergand eu frumos cu viteza nu prea mare - pentru ca masina era destul de incarcata: 4 persoane plus alte bagaje - observ ca acul vitezometrului cade brusc la zero, iar kilometrajul nu mai inregistreaza distanta parcursa. Aproape simultan se aprinde si martorul motor. Dupa cateva minute, incerc sa opresc, dar pana sa reusesc sa incetinesc complet, motorul se opreste singur.

De atunci experienta se repeta destul de des, mai ales cand sunt in frana de motor sau cand franez brusc de la viteze mari (vitezometrul e mort de tot): uneori se parinde intai becul de avertizare si dupa un minut-doua motorul se opreste; alteori motorul se opreste complet. Toate astea in mers, la viteze mici, tinzand spre zero Smile.

Banuiesc ca e de la senzorul de viteza. Insa nu stiu unde sa-l gasesc si daca doar e un contact deschis sau daca poate fi o problema mai grava...

Multumesc pentru orice pareri,
C.
Skip ads

  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da este de la senzorul de viteza, stai linistit nu e grav, schimbi cablul de km si scapi de problema, e cam 50 lei unul nou...
  • crlf
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 31 Aug 2009
  • Tigra 1995 X 16 XE
  • Bucuresti
  • crlf

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.
Ai vreo sugestie pentru un service in Bucuresti unde as putea sa schimb cablul? Nu prea sunt la curent cu service-urile Opel...
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Orice mecanic e capabil sa-ti schimbe cablul, acum ramane de vazut pretul.
Ca sa nu ti se opreasca motorul trebuie sa nu mai faci frana de motor si sa apesi ambreiajul cand apesi frana sau sa o scoti pe liber si pe urma sa apesi frana.
Dupa schimbarea cablului vor reveni toate la normal. Martorul check engine ti se aprinde pentru ca a inregistrat eroarea 024(VSS- no signal).
Skip ads

  • crlf
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 31 Aug 2009
  • Tigra 1995 X 16 XE
  • Bucuresti
  • crlf

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc inca o data.
O ultima intrebare, cu titlu informativ: masina e din '95, are vreo 100.000 km la bord facuti in Germania. Am venit cu ea de cateva zile in Romania si - surpriza! - s-a rupt cablul asta. De ce? E vreo legatura intre numarul de gropi pe care le-am luat in bot si faptul ca a cedat cablul? Ceva imi spune ca da...

Numai bine,
C.
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa spun prostii, dar s-ar putea sa aiba legatura cu faptul ca acei km au fost dati inapoi... O cunostinta mi-a spus ca se dau inapoi cu bormasina pusa la cablu, dar s-ar putea sa fi vorbit prostii...
  • mario346

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
crlf a scris:Mergand eu frumos cu viteza nu prea mare - pentru ca masina era destul de incarcata: 4 persoane plus alte bagaje - observ ca acul vitezometrului cade brusc la zero, iar kilometrajul nu mai inregistreaza distanta parcursa. Aproape simultan se aprinde si martorul motor. Dupa cateva minute, incerc sa opresc, dar pana sa reusesc sa incetinesc complet, motorul se opreste singur.

De atunci experienta se repeta destul de des, mai ales cand sunt in frana de motor sau cand franez brusc de la viteze mari (vitezometrul e mort de tot): uneori se parinde intai becul de avertizare si dupa un minut-doua motorul se opreste; alteori motorul se opreste complet. Toate astea in mers, la viteze mici, tinzand spre zero Smile.

Banuiesc ca e de la senzorul de viteza. Insa nu stiu unde sa-l gasesc si daca doar e un contact deschis sau daca poate fi o problema mai grava...

Multumesc pentru orice pareri,
C.


aceeasi problema am avut si eu dar la mine a fost cu totul altceva, era din cauza sistemului de alarma, dupa ce am dezactivat-o complet nu imi mai face problema respectiva
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi s-a rupt la 1 luna jumate dupa ce am pus unul nou (o porcarie facuta prin vreun beci probabil) .
  • crlf
  • OP
  • 4 mesaje
  • din 31 Aug 2009
  • Tigra 1995 X 16 XE
  • Bucuresti
  • crlf

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ma intreb cum ajung la cablul de kilometraj. As vrea sa-l verific eu inainte de toate. E pe undeva pe sub capota, ca la alte modele Opel, sau e mai complicat?
  • RolyB

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
La o Tigra din 99 nu ii functioneaza kilometrajul.Pe tester apare P0500 No vehicle speed signal received.
Din cate am inteles nu are cablu fiind din 99.Ce trebuie verificat ?
Multumesc!
  • carly

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
exact aceeasi problema am si eu de 1 an de zile .. inca nu am reusit sa vad ce are si parca nu m-as apuca sa scimb tot cate o piesa dupa cum zice orice mecanic ... in caz ca ai rezolva deja m-am bucura mult daca mi-ai zice care a fost problema ... nu de alta dar la cele cu cablu e simplu ... noi nu avem asa ceva Sad
  • Eduard_tigra

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La cei care nu au cablu de kilometraj problema lor e fie de la senzorul abs stanga fata (care are rol de senzor abs si vitezometru )sau cum am patit si eu la masina mea (aceleasi simptome ca la voi cu opritu motorului etc)sa fie de la modul abs (calculatorul de pe el ).
Dupa ce am schimbat modulu de abas totul a mers fara probleme.Sper ca v-am fost de folos. Twisted Evil
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR