Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cristy13

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1996 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
salut sunt posesor al unui opel astra f din 96 1,6 16v xel ecotec
de cand am dus masina la reprezentanta opel timisoara sa mio repare mai rau
mi-au stricato masina mea nu mai trage cum trebuie cand iau demaraj de pe loc
sau cand ajunge la 150km masina nu isi mai face ture parca nar primi benzina ,aer pierde din puter masina tre sa ajunga max la 190km nu e bine dar pe mine ma streseaza faptu ca nu merge cum trebuie nu face tot timpul asa
doar cand este motorul foarte incins adica dupa vreo 30km parcuri
daca cineva o mai avut asemena probleme rog seriozitate ca sunt in alta tara plz
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
de ce ai dus-o la service ? Unde au umblat mecanicii ?
  • cristy13

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1996 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am duso ca se subtura motoru cea ce si acuma face asa problea e cand am scoso miau zis sa nu schimb vitezele sub 3000de ture ca nu e bine .
cand am ajuns pe autobanda normal sa depasesti nu mai tragea cum trebuie


pai mecanici au zis ca au curatat supapa egr si iacu si nam putut sa
merg inapoi ca eu am plecat din tara cum am scos masina daca sti ceva
ce ar putea avea plz
  • cristy13

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1996 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
va rog pe mine ma mai ajuta cineva daca nu duc masina la schrot ca ma dispera deja mersi
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa-i bagi un aditiv sau ceva care creste cifra octanica la benzina si curata injectoarele, schimba-i filtrul de benzina si daca face tot asa eu zic sa mergi mai prudent pana te intorci in tara dupa care rezolvi problema la mecanicii care au facut interventia respectiva. Succes!

Apropo: cum stai cu bujiile? Si ele pot cauza probleme.
  • cristy13

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1996 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
bujiile sunt noi filtru de benzina nou am bagat aditiv dar degeaba de nenumarate ori
test sa nu mai zic nu apare nimica egr curatat iac curatat clapeta curatat deci dupa mine totul e curata nu stiu care sa fie problema am scos si mufa de la egr dar masina tot asa merge
  • catalinncs

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare, am si eu o problema cu un opel vectra c 2003, y20dth...masina trage foarte prost, am fost cu ea la tester si nu-mi depisteaza probleme, insa mi s-a recomandat sa-mi curat admisia. vreau sa stiu daca asta ar putea sa fie sursa problemelor mele si daca are vreun sens sa o curat, sau daca trebuie schimbata.....si eventual ceva preturi pentru curat sau schimbat, ca nu ma pricep de unul singur....multam mult si astept sugestii
  • nucughe

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cred ca am aceeasi problema si eu, desi am un astra 1,7 dti. urmaresc subiectul cu interes
Skip ads

  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Scoate-ti mufa de la debitmetru si incercati asa .Daca trage mai bine .....acolo e problema
  • nucughe

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
fan_florea a scris:Scoate-ti mufa de la debitmetru si incercati asa .Daca trage mai bine .....acolo e problema


multumesc de sfat. voi incerca, dar nu singur pt ca nu am desfacut niciodata debitmetru si poate-mi prind mainile... pana cu ceva vreme in urma aveam o dacie, asa ca la opel nu m-am bagat deloc.
  • catalinncs

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cand am fost la tipul cu testerul, mi-a scos mufa d la debitmetru si a dat cu spray pe ea...presupun ca-mi spunea daca era picat debitmetrul, a zis ca masina e in parametrii normali din toate punctele de vedere........
stiti cumva in bucuresti vreun tip care sa stie sa curete egr-ul, admisia si cam la ce pret ar fi...va rog mult ca-mi trage infect masina si e tare enervant....multam
  • JAD

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2009

  • Mesaj Privat
CRISTY13 SPUNE-MI SI MIE TE ROG DACA AI REZOLVAT PROBLEMA SI CUM ,CA ACELEASI SIMPTOME LE ARE SI A MEA SI NIMENI NU-I DA DE CAP
Skip ads

  • Alexel1

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
poate fi si de la injectoare....injectoarele sa fie blocate sau ceva sau cum a zis @fan_florea ii posibil sa nu ii mai dea aer calumea...

cu subturatia am si eu relativ aceeasi problema...se subtureaza apoi creste brusc la 1500 uneori si la 2000RPM numai ca la mine problema este de la motorasul pas cu pas...nu stiu daca ecotech-urile au asa ceva...daca au...subturatia poate fi si de la ala
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu probleme cu demarajul in sarcina.Pe loc drept merge destul de bine,dar un deal care eu il urc in treapta a 3 a un prieten cu astra f caravan de 1.4 8v il urca cu a 4 a cu 100 km/h.Eu daca ii dau a 4 a cand cu a 3 a am 4000 rpm nu mai are nici o vlaga, in treapta a 3 a trage ea binisor dar ii trebuie ture multe.Bujii,fise,filtru aer filtru benzina schimbat.Dupa o curatare a clapetei de acceleratie egr si IAC se simtea ceva diferenta urcam si eu daca aveam demaraj bun cu 100.Daca aveam 2-3 oameni in masina cerea a 3 a Sad Un sfat va rog frumos? E vorba de Vectra B X16XEL din `96.Am prieten cu aceeasi masina si urca linistiti cu treapta a 4 a cu 5 persoane in masina.In rest masina merge bine nu intrerupe,nu da in nas,relanti rotund.
Am eu o vaga impresie ca e ceva legat de aer fals.CU opcom cand ii dau "Test aer la relanti" masina scade undeva pe la 400-500 de turatii dar nu se opreste,Ar trebui ca motorul sa se opreasca?
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect!
Imi puteti spune si mie va rog unde este pozitionat filtrul de benzina la o vectra b caravan x16xel '98?

Multumesc anticipat!
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
RaDuCu_CostEL a scris:Va salut cu respect!
Imi puteti spune si mie va rog unde este pozitionat filtrul de benzina la o vectra b caravan x16xel '98?

Multumesc anticipat!

Nu pot sa cred ca nu stie nimeni unde e un filtru de benzina la x16xel. Nu are rost sa mai raspundeti ca ma apuc sa dezmembrez masina pana il gasesc. Multumesc inca odata pentru interesul deplin acordat complicatei mele intrebare.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
E sub masina. Pe partea stanga in fata puntii spate.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
RaDuCu_CostEL a scris:
RaDuCu_CostEL a scris:Va salut cu respect!
Imi puteti spune si mie va rog unde este pozitionat filtrul de benzina la o vectra b caravan x16xel '98?

Multumesc anticipat!

Nu pot sa cred ca nu stie nimeni unde e un filtru de benzina la x16xel. Nu are rost sa mai raspundeti ca ma apuc sa dezmembrez masina pana il gasesc. Multumesc inca odata pentru interesul deplin acordat complicatei mele intrebare.

Nu ai pentru ce sa multumesti.
Daca aveai putin respect , cautai manualul de intretinere s-au intrebai de el. Nici nu te salut. Shocked
  • RaDuCu_CostEL

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:E sub masina. Pe partea stanga in fata puntii spate.

Multumesc frumos!

@PALLL : Pai da ma ... stiu ca's nesimtit ca am intrebat frumos unde este pozitionat filtrul de benzina dar ce sa faci ... asa is unii mai nerespectuosi si altii mai respectuosi care cauta anturaj. Vezi-ti de tabla ta!
  • mariusg20

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2014

  • Mesaj Privat
cristy13 a scris:salut sunt posesor al unui opel astra f din 96 1,6 16v xel ecotec
de cand am dus masina la reprezentanta opel timisoara sa mio repare mai rau
mi-au stricato masina mea nu mai trage cum trebuie cand iau demaraj de pe loc
sau cand ajunge la 150km masina nu isi mai face ture parca nar primi benzina ,aer pierde din puter masina tre sa ajunga max la 190km nu e bine dar pe mine ma streseaza faptu ca nu merge cum trebuie nu face tot timpul asa
doar cand este motorul foarte incins adica dupa vreo 30km parcuri
daca cineva o mai avut asemena probleme rog seriozitate ca sunt in alta tara plz

salutare, spune-mi te rog daca ai rezolvat problema ca ma confrunt si eu de ceva timp cu aceiasi problema si nimeni nu-i da de cap
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR