Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Topicul a fost deschis pentru ca fenomentul este destul de ciudat. Practic intr-un viraj scurt la 90 de grade si cu viteza mica (20 km/h) masina merge de parca ar da in gropi. altfel nu pot sa va descriu fenomenul. Acum rotile sunt echilibrate, tipul de la vulcanizare a zis ca nu e nici o problema. Eu tind sa cred ca unul dintre cauciucurile de pe fata ar fi ovalizate vertical. jantele nu sunt strambe si nu au fost lovite niciodata. voi ce credeti? v-ati mai lovit de o asemenea problema?

masina e o astra 1,7 CDTI.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Patesti la fel si in frane brutale? Daca da, suna a problema de amortizor. De cand e masina si cand au fost schimbate ultima oara?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Masina are 55 de mii de km. Nu se intampla la frane, nu exista bataie de amortizoare sau alte zgomote suspecte. In linie dreapta se comporta excelent. Doar la viraje la viteza mica parca salta putin masina ca si cand ar fi o galma intr-un cauciuc. o sa incerca sa le schimb intre ele. fata cu spate.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu e neaparat sa ai bataie la amortizoare sau alte zgomote ca sa iti arate ca nu mai functioneaza corect. Doar un test de amortizoare poate demonstra asta.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca se intampla la viteza mica cu rotile din fata bracate la maximum, poate fi si o planetara...
Greu de crezut insa la 55 000 km, exceptand un burduf spart de mult, deci o uzura accelerata.
Asa aveam eu la Polo, dar la 275 000 km... Rolling Eyes
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
verificat planetare. nici un burduf spart, nici un zgomot de planetare. si da se simte ca si cand ar fi o galma pe sosea cand sunt rotile bracate la maxim si la viteza mica 20 la ora. totusi cred ca e un cauciuc cu probleme, dar din lipsa de timp nu am reusit sa le dau jos si sa le pun pe cele de pe spate.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca ar fi fost cauciucul l-ai fi simtit si la viteze mai mari, iar aparatul de echilibrat ar fi aratat sigur problema.

Sorin, suntem in Romania, 55mii km pe drumuri mai "speciale" fac cam cat 150mii km in afara. Deci uzura diverselor componente ale suspensiei este o posibilitate reala.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pt interesul acordat. problema a fost rezolvata topicul se poate inchide. era asa cum am banuit o problema de la pneul dreapta fata. pe scurt cord rupt. cauciuc bun de aruncat. e de la strazile noastre ca de urcat borduri cu viteza mare nu am urcat. culmea e ca am facut un drum de vreo 800 de kilometri in week-end si nu avea bataie la 120 -130 km/h. cam ciudat si tocmai de aceea am banuit initial ca ar fi altceva.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Bine ca e numai atat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR