Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am schimbat de curand placutele de frana pe spate la zafira a si nu mai functioneaza frana de mana,cablul functioneaza corect pt ca m-am bagat sub masina si am actionat frana de mana,si am observat ca si frana de picior nu mai este ca inainte
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu cablul de frana de mana tb din nou reglat
  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ai aerisit frana? franele au un aerisitor si e posibil sa trebuieasca aerisite. placutele de frana mi le schimba tata si nu am avut probleme dar in caz de ceva le aeriseste completeaza lichidul pierdut si gata sunt ok.
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
si daca ar fi sa le aerisesc ce fel de lichid imi trebuie dot 3 sau dot 4
Skip ads

  • danutz_geo

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
scrie pe el daca ai abs parca 4 si fara e 3 dar scrie pe el for abs sistem. adica asa scrie pe al meu. cel mai bine il intrebi pe vanzator
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
merci pt sfaturi.bafta
  • cul15

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2007

  • Mesaj Privat
zafiry a scris:si daca ar fi sa le aerisesc ce fel de lichid imi trebuie dot 3 sau dot 4


DOT 4 merge la zafira.
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am aerisit franele doar pe spate am pus lichid la nivel si tot nu merge
Skip ads

  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
zafiry a scris:am aerisit franele doar pe spate am pus lichid la nivel si tot nu merge


Pe pistonasele de la etrieri ai 2 catari, unde, cu o cheie speciala ,(merge si una de schimbat discuri de flex) , rotesti pistonasul in timp ce-l presezi, exact pana cand iti intra placutele noi (nu mai mult). Daca ai creste de uzura pe marginea discului le polizezi astfel incat diferenta sa nu fie mai mare de 1 mm. Sistemul asta e conceput exact pentru a tine frana de mana pe aceleasi placute cu cea de picior. Daca ai presat pistonasele fara sa le rotesti, situatia ar putea fi un pic mai neplacuta. (Vorbesc de Zafira B dar banuiesc ca si la A e la fel...)
Bafta
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am presa aceea de care zici,,atunci cand le-am presat am facut-o prin rotire,caci stiam,,,,,,,,,,,,,dar ma gandeam ca are vreo smecherie ................nu este prima oara cand schimb placutele de frana dar nu am patit niciodata asa ceva.....merci pt sfat............astept indrumari si idei ...........merci
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu la o Zafira aceeasi problema cu frana de mana. Am schimbat discurile si placutele spate. Frana de picior tine f bine insa frana de mana aproape deloc. Am incercat sa scurtez lungimea cablului de frana din interior de la piulita de la baza manetei ce actioneaza frana de mana dar degeaba. Cum se regleaza? Stie cineva? Multumesc.
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
schimba etrierul de frana stanga spate....l-ai fortat cand ai schimbat placutele pe spate
Skip ads

  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pai nu prea are treaba, ca frana nu tine nici pe dreapta. Iar de fortat nu am fortat deloc. Am infiletat si impins in acelasi timp. A mers usor. Stiam cum se face. Deci nu cred ca e de la vreun etrier. Daca era nu tinea nici frana de picior. Deci trebuie sa fie un reglaj ceva.
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
frana de mana nu are treaba cu frana de picior.....verifica ce ti-am zis si o sa vezi ca am dreptate
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sa zicem ca ai dreptate desi nu prea cred. Daca ar fi asa, de ce de pe stanga spate si nu de pe dreapta? Care e logica?
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa trebuiasca schimbate ambele etriere, daca zici ca nu tine pe nici o roata, dar ai grija ca pistonasul etrierului sa fie pozitionat corect, vezi ca placuta are un pinten care trebuie sa vina in una din cele doua fante ale pistonasului, daca nu le pui cum trebuie frana de mana nu tine deloc iar cea de serviciu tine mai slab.
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
zafiry,nu trebuie omule sa faci nu stiu ce inginerie...ridica maneta de frana mana la al 5-lea dinte,strangi la maxim piulita de la frana de mana si vezi dupa aia ca-ti va tine exact cum vrea R.A.R.-ul...la al treilea dinte.poti sa reglezi si la al 6-lea dinte...ca sa fii sigur ca nu-ti incalzeste
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
bc_50_yul....mai desfa odata la rotile spate si faci exact asa....impingi pistonasele la maxim,le infiletezi la maxim si apoi vezi cat trebuie desfiletate ( cel mult o jumatate de tura sa fie diferenta intre ele) ca sa-ti intre placutele pe pozitie.nu trebuie sa schimbi etrieri si numai stiu eu ce.....poate scrie careva ca trebuie sa schimbi toba de esapament.... daca nu umbli la aerisitoare cand schimbi placutele NU ESTE NECESAR SA FACI AERISIRE la frane.inainte de a pleca dupa loc calci odata maxim de doua ori in pedala de frana sa se aseze placutele pe discuri. placutele se regleaza automat pe discuri datorita clichetului.
  • adrian_Jciurariu

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sal
am si eu o curiozitate vizavi de subiectul acesta
pistonasele da care tot vb voi e de fapt un singur piston pe fiecare etrier si e destul de mare dupa cum l-am vazut eu(vb de frana spate)
si ce reglare treb facuta ca el iese cat e necesar prin apasarea pedalei de frana
cand am schimbat placutele de frana am impins la max pistonul inapoi prin rotire , ca altfel nu intra placutele noi in etrier ,dupa care faci probe
la inceput nu o sa tina franele cum ar trebui pt ca ele treb rodate putin sa se aseze pe discuri
cat despre frana de mana sunt curios daca este alt reglaj decat cel din masina
mai are oare un reglaj la discurile spate special pt frana de mana?
  • zafiry

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 y2odth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2009

  • Mesaj Privat
nu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR