Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am sa mai incerc sa o repar sa vad ce iese. Daca nu am sa ma scobesc de banuti, si am sa iau una noua.
Bye!
Skip ads

  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Ai avut dreptate, fata de usa se ridica in sus din dreptul clemelor sa aiba rezistenta. Oricum a trebuit sa-mi comand macara noua de 4,5 milioane. Asta este. Daca are cineva probleme si are nevoie de sfaturi sa scrie aci!
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut, m-am chinuit si eu astazi sa desfac fata de usa si nu am reusit. Am scos cele trei suruburi din partea de jos si doua de sub miner.Mai exista vreo unul si nu l-am gasit eu?
  • brunetel21

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
dar despre vectra c 2006,cum desfac fata de usa la usa din spate? am acces in interiorul usii? daca scot fata,deoarece am o mica indoituria in tabla care cu siguranta s-ar rezolva cu o coada de ciocan pe interior,problema e daca pot ajunge in locul respectiv si sa nu scot fata degeaba.
Skip ads

  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Astra G, 3 usi, geamuri electrice:

http://img204.imageshack.us...167917000d3d.smil
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
interesanta prezentarea dar mai trebuiau trecute doua etape Very Happy :desfacerea cablului de la maneta cu care se deschide usa si scoaterea acelui cheder prins de fata de usa din partea de jos a geamului pe interior ...
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sal am vazut prezentarea cu scoaterea portierei si vroiam sa intreb daka mai sunt sau daka stii unde pot gasi mai multe filmulete despre mai multe chestii la astra G Multam
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@Jhonny: da, am trecut etapele mai mari, ce am lasat in afara e simplu.

@Corbu: just.google.it Wink eu pe asta l-am facut personal, si cu siguranta mai sint si altii care fac diverse tutoriale de genul asta, doar sa ai tu rabdare sa cauti.
Skip ads

  • VETRON

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cu toate ca s-ar putea sa repet subiectul, operatiunea de demontare a fetelor de usi este laborioasa si necesita minim de scule specifice-am vazut cataloage de scule profi pentru ateliere service-dar la nivel de amator lucrurile nu stau asa de placut.
Nu am vazut pana acum un tutorial cu poze, de demontare a fetelor de usi, pentru Astra Classic II si in mod special la usile din spate, majoritatea fiind cu macara actionata manual, cuiul lui pepelea-adica siguranta- mai bine zis iese al dracului de greu(sau de loc), daca nu ai mai facut operatiunea.
Am citit cateva articole postate, care ofereau solutii gen-tragi cu o carpa pe dupa butucul manerului, pana agata siguranta- dar asta e o metoda empirica, care nu functioneaza pentru toate modelele(depinde de formatul sigurantei otelite).
Deci astept solutii mai profesioniste si sigure, insotite de poze explicative...stie careva?
Nu de alta , dar la un service te jecmanesc de bani pentru o operatiune relativ simpla si rapida- de exemplu cand vrei sa-ti pui difuzoare performante after-market!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai vazut cataloage de scule pentru auto, pune si un link. Sculele se mai pot si face, nu numai cumpara, totul e sa ai model.
  • VETRON

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu un link, sper de folos, pentru cunoscatori in ale serviceului auto, inclusiv pentru tematica abordata de mine.
De aici se pot descarca cataloage cu scule specifice si... cine stie, vreun mester iscusit le poate duplica Smile

http://www.klann-online.de/...h/downloads_E.htm
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
la siguranta folosesti o banala cirpa
poze la mine in garaj
am pus dif pe spate
nu e o treaba grea
voi pune pozele in garaj
Skip ads

  • VETRON

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc anticipat, daca vei pune si niste poze este super, nu de alta, dar parca as vrea sa incerc si eu figura...
Oricum, daca ai timp, studiaza in linkul care l-am postat, in capitolul cu nr.9, sculele de la pagina nr. 8, deh...nemtii sunt mai "dotati" ca noi Mad
Din pacate service-urile nu numai ca supraliciteaza pretul pe operatiune, unii lucreaza si neatent, de-ti mai "scapa" cate o surubelnita in musama...
Concluzia:DO IT YOURSELF!-poze, te rog Rolling Eyes
  • VETRON

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
"Traiasca berea in care ne-am nascut"
Chestia cu carpa a mers de minune:

Bani alocati=0
Stricaciuni posibile=0
Functionalitate=din doua, trei miscari
Timp alocat=minim

Restul e istorie, mii de multumiri Very Happy .
Eventual o sa revin cu poze despre operatiunea de desfacere intergrala a fetelor de usi...intai sa-mi vina difuzoarele ce le-am comandat.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Inteleg ca e greu de scos, dar de pus la loc e usor?
  • VETRON

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Odata ce stii ce anume ai demontat si de unde, operatiunea de asamblare nu mai e asa de grea- eventual faci o schita cu pozitiile diverselor repere.
Oricum, in final totul tine de indemanarea fiecaruia Wink .
  • VETRON

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca te referi strict la siguranta OMEGA, pt. a o pune inapoi pe manerul(manivela) de la macara, trebuie mai intai sa te asiguri ca ai ridicat geamul la maxim(sau coborat de tot) la ambele usi-verifici sa aiba ambele manere aceeasi orientare-simetrie si dupa ce o tii ferm bagata pe ax, apasand putin pe fata de usa(a nu se uita O-ringul dintre maner si fata de usa), cu ajutorul unui patent spit cu varfuri lungi si drepte(sau penseta chirurgicala), introduci siguranta pe canelura si apesi pana simti ca a intrat ferm-fara joc.
Atentie la pozitia de extragere a sigurantei si anume sensul in care a fost extrasa, caci daca din greseala incerci sa o pui pe partea opusa a manerului te chinui degeaba!
Intr-adevar de iesit-iese relativ usor-cu metoda "CARPA"(Lucian ar trebui sa o patenteze), dar de introdus, ceva mai laborios, deh...ca in viata Laughing.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Siguranta se pune la loc mult mai usor . Cum ? O indroduci in maner , in pozitia ei normala . dupa care manerul se impinge pe ax , pana se aude clic-ul facut de siguranta cand intra pe canelura .
  • VETRON

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Suuper Razz , merge si asa, dar trebuie putina experienta.Vorba aceea:"Less Is More".
Bineinteles ca nu e rau sa ai o mica colectie de "scule ajutatoare", in caz de nevoie.
  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am dat ieri fetele de portiera jos la masina pentru a schimba boxele. Operatiunea este extren de simpla, cel putin la masina mea. Sunt 3 suruburi in partea de jos care se scot, apoi se da jos plastcul care acopera cotiera si mai sunt 3 suruburi in partea de sus, in zona butoanelor pentru geamuri oglinzi. Se scot si cele 3 suruburi, apoi se incepe scoaterea clemelor din portiera. Se trage de fata din partea de jos, usor sa nu se rupa clemele de plastic dar totusi destul de ferm pentru a iesi (nu se smunceste, se aplica forta constanta). Dupa ce s-au scos toate clemele se ridica de fata in sus, se scoate de pe portiera si se scot cele 2 mufe de la butoate. Eu avand nevoie de acces la boxe nu am mai scos si firul de la clapeta deschidere portiera, pur si simplu am dat fata intr-o parte.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR