Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De ceva timp se aude un ''scartait ca de curea'' cand plec de p loc cu masina. Am fost la GTT dar sunt niste incompetenti(au zis ca ar fi de la radiator, tampon etc). Ieri am facut revizia la Di-Bas si le am povestit si de treaba asta. Au facut cateva ture si ba se auzea ba nu se auzea, asta pana a tras frana de mana si a incercat sa plece de p loc...a inceput sa se auda mult mai bine. Si au dat cu parerea si a ramas ca este vb despre discul de ambreiaj si ca se recomanda sa se schimbe cu tot cu placa de presiune si rulment. Vestea naspa este ca NU intra pe garantie si ca ma costa in jur de 2800lei +800 lei manopera. Ce parere aveti si cam ce ar trebui sa fac. Multumesc anticipat!
Precizez ca este vb de 1.6T, 2008 si 30mii km
Skip ads

  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
poti sa vezi simplu daca e din ambreaj dupa cade stiu eu discul de ambreaj nu scartaie mai degraba rulmentul de presiune asta poti vedea calcand pedala ambreajului daca in momentul calcarii sau cand inca mai e cuplat se aude scartait atunci e rulmentul, discul de ambreaj il poti vedea daca e dus ca patineaza, incearca sa pleci puternic de pe loc sa scartaie rotile daca nu reusesti sa scartii rotiile ai probleme si cu discul ar trebui sa scartaie si in trapta a 2 daca e bun discul de obicei se recomanda schimbarea kit- ului in intregime si da nu intra in garantie pentru ca se considera consumabile!bafta!
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mi-e greu sa cred ca la 30000 de km se duce ambreiajul. Schimba mecanicul. Sigur este vorba de vreo curea (accesorii) sau un rulment de la vreo rola, nicidecum cel de presiune. Mai exista varianta cu ambreiajul daca participi la liniute sau daca tractezi ceva cu masina.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Poate va mirati voi dar ambreiajul chiar scartaie. Nu stiu exact care componenta a lui, discul, placa sau altceva, cert e ca si la mine face la plecarile foarte fortate. E mai degraba un mieunat de pisica castrata decat scartait. Trage frana de mana la maxim si incearca sa pleci de pe loc decat din pedala de ambreiaj, daca moare motorul discul e in regula. Daca in schimb se tureaza ca sa compenseze inseamna ca patineaza discul.
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cauta si curelele, sa nu fie alea de vina
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Gata...dupa''lupte seculare'' se pare ca este vb despre ambreiaj si il voi schimba pe GARANTIE la gtt. Azi dim am fost la ce Erebus si am dat de niste oameni f amabili(.Daniel) si verdictul a fost acelasi cu cel de la Di bas, adica ambreiajul. Mi a scos o foaie la imprimanta, unde scria ceva de genul ca, ambreiajul se poate schimba pe garantie pana in 30mii km dar numai cu aprobare din partea GM, iar cum eu am 32mii si ceva, mi a zis ca nu prea poate sa ma ajute si sa ma duc inapoi la gtt (la ei semnalasem pb undeva p la 21 mii si ca ar trebui sa intre p garantie ) si sa vb cu ei. Zis si facut, am ajuns la gtt si m am dus direct la directorul mare, un tip foarte amabil. I am explicat situatia ca am fost de doua ori la dansul in service si ca nu s a remediat pb. si ca astept o solutie, la care mi a zis ca imi da comanda pt kit ul de ambreiaj si ca voi fi sunat pt programare. Deci...

P.S. multumesc erebus ului si in mod special dl Daniel

Pana sa ajung la gtt am vb si cu cei de la GM ungaria si au zis acelasi lucru, adica sa ma duc la gtt si ca vor analiza si ei pb

pareri...
P.S. 2 asta dupa ce am mai fost o data la gtt si mi au schimbat capacul de la tacheti Evil or Very Mad
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Gata am schimbat kit ul de ambreiaj(disc, placa si rulment-undeva pana in 4.000 lei+ manopera dk le plateam[:'(]). Toata operatiunea a durat mai putin decat ma asteptam(masina a intrat undeva p la 9 si ceva si a fost gata p la 3, 4 fara ceva). Se pare ca placa sau discul era un pic albastrit, dar foarte putin. Am facut cateva ture cu masina si intradevar nu se mai aude. Deocamdata sunt multumit, oi vedea ce urmeaza

P.S. le am cerut sa mi schimbe si uleiul din cutie( avea cam 2.1litri) si au intrat cca.3 litri iar pretul a fost de 145 lei
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ii dai plecari scartaitoare des? Laughing
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
deloc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR