Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Zilele trecute am circulat si cu Dacia si m`a oprit un stimat domn politist care era insotit de...nici nush cum sa le spun...un fel de comisie de la RAR. Scopul: verificarea integritatii tehnice a autoturismului. Bineinteles ca tb sa am jocuri in bucse si pivoti ca altfel nu e Dacie si nu e sosea din Romania. I`am intrebat urm lucru: De ce nu faceti drumuri pe care sa se poate circula normal ca sa imi pot repara si eu masina? Ca asa, la fiecare 3 luni sunt cu ea in service..... Au cam strambat din nas si mi`au dat actele inapoi; vroiau sa`mi suspende talonul pe motiv ca masina e intr`o stare tehnica necorepunzatoare.
Acuma, al doilea subiect: amenzile prin posta. Inca nu am patit`o si nici nu vreau Smile, dar ma intreb, daca dau masina, spre exemplu tatalui meu, si el depaseste viteza legala, mie imi vine amenda acasa cu toate ca nu sunt vinovat de nimic. Personal, nu sunt de acord cu acest lucru si consider ca amenda ar trebui data pe loc soferului respectiv, si nu in fct de nr masinii.
Voi ce pareri aveti?
Skip ads

  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu te opreste cand esti la volan, deci daca masina ta e surprinsa comitand vreo contraventie (sau infractiune) fara a fi oprita imediat, te vor contacta si te vor intreba cine a condus masina in data de, la ora x. Asa e procedura. Cum, cine si cand te va contacta... habar n-am. Oricum, procesul verbal nu poate fi facut pe numele tau din moment ce nu exista o dovada ca tu ai fost la volan. Si mai mult, procesul verbal trebuie sa fie semnat de cel caruia ii este emisa contraventia.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
iti vine acasa prin posta o instiintare cu infractiunea comisa - ziua, loc etc si trebuie sa te prezinti la politie - sau persoana care era la volan la data mentionata.. Acolo ti se va intocmi procesul verbal.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
imi vine mie in calitate de proprietar. dar daca nu eram eu, ce fac? tb sa ii semnez procesul verbal politaiului, nu?
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
deci instiintarea vine pe numele celui care este trecut in talon la proprietar - firma de leasing, persoana juridica sau firma - si persoana care a condus autovehiculul se va duce la politie sa i se intocmeasca procesul verbal.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu am patit ceva de genul:am parcat necorespunzator am fost filmat cu camera de pe masina de pol.si am primit amenda acasa pe numele meu si gata.daca ai obiectii dai in judecata daca nu ,nu .la ei ramane poza cu infractiunea.asa k daca e altcineva la volan i-i ceri bani de amenda Very Happy daca e ceva mai grav i-l dai in gat pe sofer.cam asa functioneaza
asta am aflat de la un militian de rang
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:eu am patit ceva de genul:am parcat necorespunzator am fost filmat cu camera de pe masina de pol.si am primit amenda acasa pe numele meu si gata.daca ai obiectii dai in judecata daca nu ,nu .la ei ramane poza cu infractiunea.asa k daca e altcineva la volan i-i ceri bani de amenda Very Happy daca e ceva mai grav i-l dai in gat pe sofer.cam asa functioneaza
asta am aflat de la un militian de rang

Asta e cea mai mare prostie. Numai in Romania se poate intampla asa ca de, traim aici si asta ne ocupa tot timpul. Sad
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si la cat timp dupa ce esti filmat iti trimite amenda sau instiintarea acasa,
ca si eu(de fapt masina) am fost fotografiata ca e parcata neregulamentar si am gasit in parbriz o foie de pol ca am fost amendat
asta se intampla anu trecut pe 1 decembrie,si inca nu a venit nimic acasala medgidia.fapta sa petrecut in bucuresti la uniri
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
daca nu-ti apare pe datorie la administratia financiara, poti considera ca ai scapat Smile
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Well... am muscat si eu una alaltaieri, tot de la primarie (politia comunitara), de 100 ron Shocked ...pe care n-am de gand s-o platesc. Mai revin cu "noutati" (aka datorii la impozit etc) daca va fi cazul. Amenda e luata in cluj, am domiciliul in cluj, si masina e inmatriculata tot aici. Deci e destul de probabil sa nu scap asa ieftin Cool
  • rareshmen

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salutare!!
Eu am primit prin posta amenda de circulatie ..fusesem filmat in oras cu 64 km/h in luna octombrie ,in noiembrie a fost scris procesul verbal pe numele meu si in luna decembrie inainte de Craciun a venit prin posta.
  • dragoshelu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Operabilus a scris:Well... am muscat si eu una alaltaieri, tot de la primarie (politia comunitara), de 100 ron Shocked ...pe care n-am de gand s-o platesc. Mai revin cu "noutati" (aka datorii la impozit etc) daca va fi cazul. Amenda e luata in cluj, am domiciliul in cluj, si masina e inmatriculata tot aici. Deci e destul de probabil sa nu scap asa ieftin Cool

CE putere are politia comunitara asupra conducatorilor auto?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dragoshelu a scris:CE putere are politia comunitara asupra conducatorilor auto?


are, politia comunitara e in subordinea primariei, apari la taxe si impozite locale.
In cazul lui Operabilus, parca imi zicea ca i-au dat amenda pen ca ar fi parcat pe spatiul verde (adica pe un tern viran unde, deoarece copii se joaca acum la calculator, nu afara, a apucat sa creasca ceva iarba, sa nu va inchipuiti ceva amenajat, dar deh! e spatiu verde), spatiu verde care e, ca si trotuarele, in administratea primariei. Asa ca, daca parchezi neregulamentar pe susea, te amendeaza circulatia. daca te asezi pe trotuar, sau pe spatiul verde, se leaga de tine primaria prin orgalene abilitate (politia comunitara si altii, daca or mai fi)
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Politia comunitara mai bine s-ar ingriji de cei care fac infractiuni si cei care taie copaci aiurea.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cel putin in TM de cand e cu politia comunitara e mai civilizat orasul, dar au prea multa putere si se cred mari si tari, si pentru ocuparea postului de politist comunitar iti trebuie liceu.
Si eu am luat amenda de la politia comunitara, de fapt mi-au lipit pe parbriz abtibild de ala unde cica era amenda 4 milioane, 2 milioane in 48 ore, ca am parcat pe loc de handicapat. Nu am platit-o si nu o platesc, pt ca nu am vazut semnul si eu cred ca nu is departe de a fi handicapat. Very Happy
Cand am platit impozitul nu mi-a zis nimeni nimic de nici o amenda.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Din cate am auzit, in cazul in care imprumuti masina altcuiva va trebuii sa mergi la politie sa dai o declaratie ca ai imprumutat masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR