Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
chestia asta cu uleiul ma dispera!!!!!! Mad am facut 2000 km esclusiv oras (cluj)si nu a consumat nimic ulei( verific uleiul in acelasi loc unde parchez la 15 min de la oprirea motorului cald la 90 grade. deci nu e eroare de masuratoare)! apoi am facut un drum pana acasa 1000 km in total si mi-a luat 400 mg ulei mers fff frumos rar turatie mai mare de 3500. ce se intampla???? precizez ca nu curge ulei Mad Mad Mad Mad
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Consumul de 0.6L la 1000 km citit din carte il confim si eu.
Problema mea este ca mie chiar imi consuma atat.
Se da: Z16SE, din 2001, 109.000km. Nu am pierderi de ulei la imbinarile de la motor. Folosesc numai ulei GM 5W30. In acest ritm de completare nici nu-i mai fac schimb de ulei. Nu se vede fum colorat pe esapament niciodata.

Am o banuiala pentru acest consum de ulei: garnituri din cauciuc (o ring, simering) uzate la supapele de admisie si evacuare. Le-a mai schimbat cineva pana acum la un motor ca al meu?


Ultima modificare facuta de GL10PEL la Mie 23 Mai, 2007 2:24 pm
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@lpedala, iti papa cam multicel. Al meu (acelasi) la 85.000 km (nu ma intreba daca is reali, ca te bat Smile ) mi-a ras ~0.9-1 l in 7.000 km
E drept, poate depinde si de stilul de condus (desi nici eu nu o prea iert), si de ulei (eu ma dau cu Mobil super S 10w40) dar na....
  • tm16gts

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: timisoara
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
la masina din semnatura,cu 180000km reali,ulei castrol magnatec 5w30,eu fac schimbul la 12000 km,am complectat 1 LT de ulei in 12000 km,eu zic ca e bine Laughing
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Atat timp cat pe esapament nu iese fum si nu se aud batai ale pistoanelor, consumul de ulei nu ar trebui sa ingrijoreze. Este normal ca un motor cu ardere interna sa consume si ulei. Fumul pe esapament apare in momentul cand uleiul ajunge in camera de ardere, deci segmentii sunt praf. Tot atunci, de regula, incep sa se auda si batai in motor.
  • mimi

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am un vectra z16xe din 2003 , 55000 km la fiecare 1000 km parcursi mi se aprinde becul galben de la vitezometru care arata ca nu mai am ulei si de fiecare data completez cu 350 gr., ce sa fac ? M-am obisnuit, la serc\vice spun ca e normal, acum nu mai este in garantie, pana acum a pus la service ulei gm 5w30, ce ma sfatuiti? sa pun un ulei mai gros?
Mentionez ca nu sunt indicii ca ar pierde pe undeva nu scoate fun , etc. , merge f. bine numai ca partca prea mult consuma.
merci pentru ajutor si informatii.
  • k-host

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 ZI6XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sal tuturor! hastra mea z16 xe 2001 mi-a mancat cam 5 l de aral 10w 40 in 10 000 de km-la service i-am facut compresie ,i-am schimbat semeringurile de la distributie(era un pic de ulei pe acolo)-meseriasu' de la service spune ca asa e normal motoru asta manaca(bea) nu gluma-ma gandam ca astia de la Peco fratilor ar trebui sa puna si pt noi o pompa de ulei ca sa putem alimenta simultan si benzina si ulei Laughing problema sta o are si varul meu cu o masina asemanatoare si mai vad si altii...oricum tre sa-i fac schimbu de ulei sapt viitoare si trec pe castrol (uleiul pe care l-a avut inainte...)
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
k-host a scris:hastra mea z16 xe 2001 mi-a mancat cam 5 l de aral 10w 40 in 10 000 de km...oricum tre sa-i fac schimbu de ulei sapt viitoare si trec pe castrol (uleiul pe care l-a avut inainte...)


Eu zic ca n-are rost sa-i mai faci schimbul de ulei, considerand ca ai completat cu 5 l, iar baia de ulei la z16xe are 3.6 l. Acelasi lucru este valabil si pentru motorul meu, z16se, in ritmul asta, daca nu se agraveaza situatia (segementi uzati la pistoane) nu-i mai fac schimb propriu-zis de ulei niciodata, numai ca o sa umblu cu bidonul dupa mine la drumuri mai lungi, bag mai bine de 0.5 l la 1000km.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR