Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gabriel zavoianu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 x18xei
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dupa un schimb de ulei mi-a ramas becul aprins la relanti.turez peste 1300 de ture si dispare pana revine la relanti.Am schimbat sonda de ulei,filtrul,uleiul,verificat pompa, sorbul,etanseitati etc,alt tip de ulei,aditivi si nu ii dau de cap.Ulei are in rampa la relanti,nu bate nu scartaie, nu are nici un alt simptom trage de rupe.Motorul este 1,8 de pe o astra g.Testerul indica 0 erori Ce sa mai fac?
Skip ads

  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

gabriel zavoianu a scris:dupa un schimb de ulei mi-a ramas becul aprins la relanti.turez peste 1300 de ture si dispare pana revine la relanti.Am schimbat sonda de ulei,filtrul,uleiul,verificat pompa, sorbul,etanseitati etc,alt tip de ulei,aditivi si nu ii dau de cap.Ulei are in rampa la relanti,nu bate nu scartaie, nu are nici un alt simptom trage de rupe.Motorul este 1,8 de pe o astra g.Testerul indica 0 erori Ce sa mai fac?
probabil ai linia dusa poti sa cumperi aditiv pentru ulei la piese auto ceri pentru motor uzat pui la fiecare schimb si merge e o solutie de criza pina vezi sonda de ulei sau cuzinet motor sau pompa ulei Shocked
  • gioni2006

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
gabriel zavoianu a scris:dupa un schimb de ulei mi-a ramas becul aprins la relanti.turez peste 1300 de ture si dispare pana revine la relanti.Am schimbat sonda de ulei,filtrul,uleiul,verificat pompa, sorbul,etanseitati etc,alt tip de ulei,aditivi si nu ii dau de cap.Ulei are in rampa la relanti,nu bate nu scartaie, nu are nici un alt simptom trage de rupe.Motorul este 1,8 de pe o astra g.Testerul indica 0 erori Ce sa mai fac?

Salut !
verifica te rog gaura la sonda veche...e posibil ca cea noua sa aibã gaura mai mare,pt alte valori...iți va trebui sonda originala~30ron,cele aftermarket sunt cu gaura mare.Bafta! Shocked
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Imi puteti spune si mie unde se gaseste aceasta sonda la z17dtl? Am intrebat in vreo 4 locuri pe forum dar nu mi s-a raspuns.
Skip ads

  • gioni2006

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Imi puteti spune si mie unde se gaseste aceasta sonda la z17dtl? Am intrebat in vreo 4 locuri pe forum dar nu mi s-a raspuns.

Daca nu ma insel este identica cu cea de la motorul de 2.0 L ...costa cam 40ron (de origine)
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Intrebarea era unde anume este pozitionat pe motor.
Ma intereseaza si pe mine chestia asta, desi am y17dt. Dar cine stie?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Exact, unde o gasesc pe motor?
  • eugenteam

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Exact, unde o gasesc pe motor?

salut,la y22dtr sonda este in dreapta electromotorului,in partea din spate a motorului,trebuie urcata pe rampa ca sa o vezi sau poti ajunge la ea pe pipaite
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR