Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Livrco citirea unui fiiser din memoria flash este mult mai rapida decat citirea de pe SD CArd.Iar asta se simte .Pentru Igo Amigo etc putem vorbi privat.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand un dispozitiv Garmin, modelul Nuvi 255W, de exemplu, pe care il am si eu.
Harta Road 2008 este cea mai detaliata harta a Romaniei,la ora actuala.Hartile Igo si Miomap sunt mult mai mici ca si Road.Pentru afara harta CN NT Europe este ok.
Te descurci oriunde in Europa de vest cu harta CN NT, incepand cu Ungaria si Croatia la sud.
Daca ai folosi gps-ul doar in vest(Romania nu este inclusa in harta TomTom) atunci as lua in calcul si TomTom(in urma cu 2 ani avea cea mai detaliata harta a Europei de vest)
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
florin71, exact asa spunea si un coleg de-al meu care avea Garmin. Iar lui ii arata Garminul ca din Bucuresti pana la Sighet are 900 km. Laughing

Garminul e poate cel mai bun pentru restul Europei, insa in Romania cele mai detaliate harti sunt Igo si Miomap. Faptul ca harta Garminului ocupa mai mult spatiu nu denota si faptul ca ar fi cea mai detaliata.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mie Garminul meu, Nuvi255W, prevazut cu Road 2008(prima versiune ,neactualizata) imi indica distanta din Baia Mare-Bucuresti, str.Bursucani nr.1, luata aleator:608km, iar pana la Sighetu Marmatiei, str.9Mai nr.59, luata tot aleator:62,5km.
Daca facem media Bucuresti-BM-Sighetu M, distanta ar fi 670,5km.Pana la 900km este foarte mult.
Acum depinde cum este setat aparatul.Al meu are activata optiunea drum rapid, si dezactivata optiunea bacuri, drumuri neasfaltate si nu am introdus puncte intermediare, cum ar fi plecare din BM, punct intermediar Iasi-Timisoara-TG Mures si destinatia finala Bucuresti. Smile
Road 2008 este mai stufoasa si pentru faptul ca este inclusiv harta topografica.
Skip ads

  • ionutz1971

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
mi-am cumparat in cele din urma EVOLIO E 300 .... am fost pe WE plecat din Bucuresti si pot sa spun ca sunt foarte multumit de el ... are autonomie de 2h , se misca foarte bine si in 3D , foarte precis , recalculeza ruta destul de rapid ... are cardul de 1G ...astept WE sa merg sa-l testez si in zona de munte ...Smile
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ma scuzati ca ma bag si eu dar sunt novice in ale gps-urilor si acum am vazut si eu harti Igo miomap 3.2 sau 3.3 cu soft sau procesor spirit nu stiu cat.In fine pana acum nu ma interesat acest lucru, dar acum sunt nevoit sa-mi cumpar unul(trebuie sa plec prin afara) si nu stiu ce sa aleg.Pretul ar fi pana in 1000lei.Oferiti-mi cateva informatii ce sa aleg si de ce. De exemplu de ce sa iau un gps cu igo si nu cu miomap dar si aici intervine ceva sa fie versiunea 3.2 3.3 hartile 2008, 2009 .Sunt intr-o ceata totala. Multumesc
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Incearcati un Smailo 5 HD. Ecran mare si harta Mireo Black Edition din2009. Incearca!
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
despre evolio e500 poate spune cineva ceva? l-a incercat cineva?
Skip ads

  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salut!

ce puteti sa-mi spuneti si mie de acest GPS: http://www.pcgarage.ro/navi...orth-cross/es404/ .In comentariile produsului pare a fi bun si la un pret decent pentru mine. Smile

Multumesc anticipat!
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
paul_astra a scris:salut!

ce puteti sa-mi spuneti si mie de acest GPS: http://www.pcgarage.ro/navi...orth-cross/es404/ .In comentariile produsului pare a fi bun si la un pret decent pentru mine. Smile

Multumesc anticipat!

Ce parere ai de asta? Oare? www.wayteq.ro/WayteQ_x920.html
Eu am de aproximativ un an jumate un gps Wayteq X820BT (este modelul anterior acestuia pe care ti l-am propus) si iti pot spune ca am circulat cu el foarte mult-in tara, grecia, italia- si si-a facut ireprosabil treaba. Smile...Cand l-am achizitionat m-a costat 450 de lei si avea ca soft de navigatie Igo 8.3, dar de cand a aparut Igo Primo 2010 3D, il utilizez pe acesta si sunt foarte multumit...mai cauta pe net poze si detalii si eu cred ca vei fii multumit de caracteristicile lui (Procesor Dual Core 500 MHz, SiRF Atlas IV; 2GB memorie internã; Memorie RAM 128 MB (pentru executarea programelor); Recepþie GPS Atlas IV 40 canale) la un pret asa de mic...
Wayteq X820BT

Wayteq X920BT

Igo primo 2010 3D

Daca te intereseaza iti pot recomanda persoana de la care mi-am luat eu gps-ul...
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ce frumos arata igo primo....il are cineva ?
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:ce frumos arata igo primo....il are cineva ?

Da..eu il am Mr. Green ...
Skip ads

  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@nalf -mersi pentru raspuns, desi nu este ceva prioritar un GPS in acest moment(am intrebat pentru a afla daca in bani astia se poate cumpara ceva decent ca functionalitate), chiar am sa ma documentez la astfel de model.
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
paul_astra a scris:@nalf -mersi pentru raspuns, desi nu este ceva prioritar un GPS in acest moment(am intrebat pentru a afla daca in bani astia se poate cumpara ceva decent ca functionalitate), chiar am sa ma documentez la astfel de model.

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor... Very Happy
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
NALF, tu ai reusit sa faci Igo Primo sa arate hartile ca in ultima poza?
Si eu am folosit Igo Primo cam 10.000 de km si ruteaza foarte prost. Wink
Ca GPS recomand North Cross ES 515.
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu mi-am luat smailo hd full ro pt ca era mai ieftin si am copiat de pe net harta europei. sunt multumit de el functioneaza foarte bine
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de myguide 3100 ma rugat un pieten cu el si nu stiu cat de bun e?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:ce parere aveti de myguide 3100 ma rugat un pieten cu el si nu stiu cat de bun e?

e firma disparuta, sa se orienteze spre altceva. Am si eu unul prin dulap.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@liberlamare
ms mann el ma ruga cu el sa il cumpar si de asta am intrebat
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:NALF, tu ai reusit sa faci Igo Primo sa arate hartile ca in ultima poza?
Si eu am folosit Igo Primo cam 10.000 de km si ruteaza foarte prost.
Ca GPS recomand North Cross ES 515.

Eu folosesc Igo Primo pe un Wayteq X820BT si nu am avut si nici nu am probleme de nici un fel cu el, iar vizualizarea traseului la fel ca in pozele afisate depinde in primul rand de harti si in al doilea rand de skinul folosit...
Eu am hartile din martie 2010, dar pentru Romania (a carei harta este facuta de cei de la TopMap), nu iti va aparea soseaua exact ca in poza aceea de zici ca e in realitate...in schimb, am fost in Italia (harti de la TeleAtlas) si grecia (harti de la Epsilon GIS Technologies) si pe tot traseul pana la destinatie oriunde era iesire de pe autostrada imi aparea exact ca in poza+cladiri o gramada 3D in orase... Smile
Folosesc skinul Gurjon Mpp v1.9 Day (pentru zi) si Gurjon Mpp v1.9 Night (pentru noapte)-este setare din meniul gps-ului..nu stiu daca este asa la orice aparat Rolling Eyes
De mentionat insa ca:
-traseul ti-l afiseaza asa doar ca o avertizare pentru fiecare iesire de pe autostrada--nu e in permanenta asa--adica cand te apropii de o iesire de pe autostrada iti apare pe ecran o poza ca aceea ca sa-ti dai seama pe ce banda sa te incadrezi, dupa care revine la afisajul initial al traseului (si pe A1 si A2 iti arata la iesirile de pe autostrada insa nu poza ca in realitate ci doar sub forma de indicator-asta din cauza producatorilor de harti--cei de la TeleAtlas banuiesc ca sunt mai buni decat cei de la TopMap)
-in privinta formelor de relief le arata 3D chiar si in tara la noi si asta doar datorita skinului folosit...am fost pe transfagarasan si sa vezi ce frumos se vad serpuirile printre munti--in stanga munte, in dreapta munte---ce frumos urca si ce frumos coboara---(mai sa ma bata si nevasta-mea ca mai mult eram atent la el decat la traseu Laughing )
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR