Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Merlinboy da, ai ghicit bine meniul ultrasecret apare prin apasarea butonului rotativ.


Si cum fac totusi sa intru si eu in acel meniu? Sad Am tot incercat sa apas si lung si scurt pe buton si pur si simplu nu se intampla nimic...Sad nu stiti pe nimeni care ma poate ajuta de pe forum cu aceasta problema? Sad
Skip ads

  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pacat ca nu esti in Bucuresti faceam o proba la Merlinboy.
  • maximus meridius decimus

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nimeni din timisoara nu are aceasta problema ? Am modulul reparat, inca astept un voluntar.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu dai o fuga pana in Bucuresti ? Sad
Skip ads

  • nmugurel2003

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
"Fuga"?! Laughing
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gluma gluma...dar chiar am incercat azi in toate felurile posibile sa "ajung" in acel meniu secret si nu se intampla nimic ! Sad chiar nu exista si alta posibilitate? Probabil este "blocat" pe aer conditionat caci aer rece la drum lung baga, dar caldura nu !

Daca ma poate ajuta careva ii multumesc mult de tot !
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Merlinboy a scris:gluma gluma...dar chiar am incercat azi in toate felurile posibile sa "ajung" in acel meniu secret si nu se intampla nimic ! Sad chiar nu exista si alta posibilitate? Probabil este "blocat" pe aer conditionat caci aer rece la drum lung baga, dar caldura nu !

Daca ma poate ajuta careva ii multumesc mult de tot !

stai linistit ca la iarna o sa bage aer cald..
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mi-e ca mai am si o problema la termostat de nu urca apa la 90 grade ... initial am zis ca-i corelata problema .... acum nu stiu ce sa mai zic, trebuie facute investigatii, e clar Sad
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Asa arata placa modulului de clima.
http://img40.imageshack.us/...2460/60568194.jpg
Butoanele rotative intr-adevar sunt foarte greu de gasit ca si piese separate, cel mai probabil se schimba cu altele de pe alte module/placi. Principiul e foarte simplu si e folosit mai la toate butoanele de acest gen.

CristianTM.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca trebuie schimbata aceasta placa? sau doar "butonul rotativ"?

Am incercat in acest w/end pe o astra H clima normala, iar atunci cand apas pe butonul rotativ intra in acel meniu...la mine nu vrea de niciun fel ! Sad
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
haha hai ca azi am avut o zi buna, macar ca "incident" , desi traficul din capitala m-a dat gata de tot , si nici macar nu a plouat !

Pur si simplu prietena mea cand a auzit de "problema" , a apasat mai lung pe buton ... si a intrat in meniu ! Drept pt care intra mai greu, dar macar intra ! Very Happy

E clar ca e pe duca, dar decat deloc ... mai pot face si eu una alta pe acolo...o sa incerc sa il curat cu Seinfeld caruia ii multumesc pentru sfaturi si poate s-o misca mai bine... Sad

Dar ca idee e clara treaba ca Opelurile astea din ultimii ani sunt praf, eu macar masina de fata am luat-o SH ... sa zicem ca am avut noroc la cat am dat pe ea, dar sa dai de noua (a mea e chiar aproape full are si senozori parcare, heliomate, tempomat, navigatie, etc.) peste 25 000 euro mi se pare bataie de joc !

Am mai avut multe masini inainte (incepand cu Dacia Berlina, Supernova, Logan, Fiesta, Polo, Focus) dar asta le intrece pe toate, cu parere de rau pt toti amatorii de Opel ... si asta se vede pe aici pe forumul acesta, e plin de probleme ca marca pt ultimele modele la cele mai dubioase kkturi, cum este si cel de fata ! Sad (Adica sa trebuiasca sa dai 20 mil pt un kkt de placa e chiar culmea culmilor ) ...nici nu ma mira ca GM a fost aproape de un faliment total, si-o cam merita la urma urmei ... nu stiu daca Opelul de acum 20 ani se confrunta cu astfel de "probleme"
  • unq_andy2007

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare...aceasi problema o am si eu.... apesi mai greu pe butonul de clima..... dar pana la urma se apasa..dar poate pe viitor. o sa cedeze de tot..si gata:)... nu ?
Skip ads

  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Merlinboy a scris:haha hai ca azi am avut o zi buna, macar ca "incident" , desi traficul din capitala m-a dat gata de tot , si nici macar nu a plouat !

Pur si simplu prietena mea cand a auzit de "problema" , a apasat mai lung pe buton ... si a intrat in meniu ! Drept pt care intra mai greu, dar macar intra !

E clar ca e pe duca, dar decat deloc ... mai pot face si eu una alta pe acolo...o sa incerc sa il curat cu Seinfeld caruia ii multumesc pentru sfaturi si poate s-o misca mai bine... Sad

Dar ca idee e clara treaba ca Opelurile astea din ultimii ani sunt praf, eu macar masina de fata am luat-o SH ... sa zicem ca am avut noroc la cat am dat pe ea, dar sa dai de noua (a mea e chiar aproape full are si senozori parcare, heliomate, tempomat, navigatie, etc.) peste 25 000 euro mi se pare bataie de joc !

Am mai avut multe masini inainte (incepand cu Dacia Berlina, Supernova, Logan, Fiesta, Polo, Focus) dar asta le intrece pe toate, cu parere de rau pt toti amatorii de Opel ... si asta se vede pe aici pe forumul acesta, e plin de probleme ca marca pt ultimele modele la cele mai dubioase kkturi, cum este si cel de fata ! Sad (Adica sa trebuiasca sa dai 20 mil pt un kkt de placa e chiar culmea culmilor ) ...nici nu ma mira ca GM a fost aproape de un faliment total, si-o cam merita la urma urmei ... nu stiu daca Opelul de acum 20 ani se confrunta cu astfel de "probleme"


Pai cand se strica ceva si in plus mai costa si o caruta de bani reparatia la ce s-a stricat este normal sa te gandesti k marca respectiva este praf,dar orice marca de masini are bubele ei,plus ca la o masina second hand cel mai important lucru este fostul proprietar,acum daca omul de la care ai luat-o tu avea mana de tatar e si normal sa-ti pice.....mai bine ti-ai cumpara BMW ca alea nu se strica Evil or Very Mad
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ai perfecta dreptate nu contest asta cand vorbim de o masina SH .... si tocmai ca masina este in stare buna(daca ne-am intalni ai vedea despre ce este vorba), si despre ce vorbim aici nu cred ca are vreo legatura cu mana de "tatar" sau nu ... fiindca toate vad ca cedeaza dupa cativa ani de folosinta ... s-a dat si explicatia - firma care le-a produs este de cacao ! E ca si la volante de altfel, facute cu "cap" ca sa cedeze si sa bagi milioane bune...

Oricum eu vorbeam in general, vad ca vectrele astea au probleme mai toate cu CB, cu articulatiile pe spate(culmea:p), cu tamponii motor plus inca multe alte "nimicuri", si de obicei chestiuni electronice care costa o gramada de bani (de exemplu valva EGR controla electronic...) si care dauneaza fiabilitatii pe termen lung Sad

Si da, este adevarat, toate marcile au problemele lor, dar sincer de obicei ma confruntam cu anumite probleme mecanice, mai degraba decat electronice Sad

Fiindca masina asta totusi nu a costat 10 mii noua, cred ca e vorba de niste asteptari ceva mai mari.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca dadeai 30 000 si schimbai injectoarele ca filtrele sa te fi vazut atunci. Culmea ca aia care dau bani multi nu se plang, ne plangem noi cu obositele noastre second hand.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Toata lumea a inteles la ce se foloseste butonu AUTO de pe consola masinilor deotate cu climatronic? Shocked
Voi credeti ca butonul ala mare rotativ este pus sa tot dati bip bip pe el, ce aveti de cautat in meniu asa de des?
seamana cu vreun buton de ENTER? Laughing
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Lui merlynboy ii doresc sa isi cumpere un BMW cu joystick, dar sa nu te joci cu el pentru ca costa scump sa-l repari... Laughing

bye
  • nmugurel2003

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mai nenea Caline, vad ca tu ai alt model in garaj... Ma gandesc ca daca ai fi avut si tu Vectra C, ai fi stiut ca daca nu intri in meniul respectiv nu poti activa/ dezactiva AC-ul (plus cateva chestii)... Si ma mai gandesc ca daca ai fi avut si tu C si topicul acesta ar fi avut o oarecare relevanta pentru tine, asa insa nu stiu, zau Question
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mugurel mugurel, daca tot ai vectra C tu nu ai invatat sa citesti..?
In garaj am fosta masina, vezi si tu la semnatura, deci mucles...
  • maximus meridius decimus

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca scopul era cum sa o reparam cat mai ieftin ...am o solutie nu se ofera nimeni sa o testam?
Eu nu ma pricep sa o montez la mine si sincer nici nu vreau sa intervin avand in vedere ca am cumparat unul nou pe care am garantie,sa apara ceva urme si sa o scot din garantiae ...nu prea imi surade. Deci astept in continuare un voluntar cu modulul defect sa vina sa-l incercam pe cel care l-am reparat, dupa care vedem ce facem mai departe.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR