Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am o problema la Corsa mea. Farul din stanga imi tot "prajeste" soclul becului de faza scurta H7. Se incinge si se topeste plasticul ce tine acele lamele de plastic si ajung sa nu mai faca contact. Mai nou de la prajeala asta mi s-a si "aburit" farul, cred ca de la fumul acela de plastic ars, pentru farul nu mai este curat inauntru ci arata ca atunci cand are condens in el, doar ca nu trece nicidecum. Se poate repara cumva sau trebuie schimbat farul cu totul ? Ce ar trebui sa verific ? Problema e doar la farul stanga. Sa pun o siguranta mai mare la faruri ? Ce sa incerc ? Crying or Very sad
Am schimbat soclul de bec H7 acum cateva luni, dar nu vreau sa dau 40 de lei din 4 in 4 luni pe un suport de plastic.

Multumesc.
Skip ads

  • alexmd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Probabil e basic, insa - ai verificat ca becul sa fie de putere potrivta? Cel mai probabil ai H7 12V 55W insa trebuie sa te asiguri. Daca nu este asta, eu zic sa mergi la un electrician. Nu are rost sa tot schimbi soclul.
Eu am avut aceeasi problema, am farul "aburit". Cel care a avut masina inaintea mea ii pusese bec de 70W, parca... oricum, diferit. De curiozitate, unde ai gasit solcul? Merci si bafta.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut..aceeasi problema o am si eu..dar eu mi-am luat soclu nou..am un atu..lucrez la un service auto si imi cumpar piesele direct la pret de furnizor ..ca idee soclu e 25 lei..deci..unde nu sare de 40 lei buc e acceptabil..buna idee cu becul sa il verific sa fie de 55 w..cu toate ca ,is sigur ca e de 55 w..si otusi de ce se arde..?
  • alexmd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
departe a scris:..si otusi de ce se arde..?

dupa cum ziceam, trebuie intrebat un electrician Smile
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Smile) electriceanu lu peste..frate..mi-am facut singur geamurile electrice si fara electrician..cu unu dadeam creca 8 mil pe putin si imi luya foc si masina..prefer sa invat sa le fac singur..daca gasesc cauza soclului ars..promit sa ajut si pe altii
  • alexmd

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
departe a scris:Smile) electriceanu lu peste..frate..mi-am facut singur geamurile electrice si fara electrician..cu unu dadeam creca 8 mil pe putin si imi luya foc si masina..prefer sa invat sa le fac singur..daca gasesc cauza soclului ars..promit sa ajut si pe altii

Pai atunci asteptam cu nerabdare!
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Becul este sigur H7 12V 55W. Soclul l-am luat de la un magazin de piese Dacia. Smile In alta parte nu mi-au gasit piesa dupa cod.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ai verificat si contactele intre bec si instalatia electrica?
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sambata desfac farul si ma uit exact ce problema gasesc.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Sa faci poze cand il desfaci Smile ... ca am si eu probleme cu unul Smile
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
O idee buna, sa nu uit aparatul, fac un tutorial daca am timp.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
N-o fi vreo problema de la o siguranta ce lasa sa treaca prea mult?
O legatura mica, mica poate exista cu cauza problemei tale, nu?
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De acord cu tine insa siguranta e pe ambele faruri, de ce doar la cel din stanga imi face probleme ? Dar uite am sa schimb maine si siguranta sa vedem.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
La mine sa albit cel din dreapta si la fel soclul e topit...pare a fi o problema generala la corse...de mult timp ma gandeam sa schimb farul dar nu ma lasa inima sa dau 150-200 de lei pe un far.
  • suleacosti

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aceeași problema o am si eu la farul dreapta al masini (soclul becului de faza scurta s-a cam topit). L-am intarit (lipit) cu Loctite. Problema dupa mine tine de tipul materialelor folosite, ma refer la metalul care face contactul dintre metalele de contact ale soclului becului si cel de pe far. Metalul fie ar trebui sa suporte o temperatura mai mare (pentru a nu-si modifica forma, elasticitatea) si sa fie mai dur (pentru a nu-l deforma cand il infiletam). Caldura mare (care topeste soclul) apare datorita presiuni de contact mica (cauza modificariilor survenite de contacte: deformari fata de parametri de fabricatie), astfel este favorizata aparitia arcului electric.
Poate dc s-ar solosi alta solutie (idee) pentru fixare becurile in far nu am mai avea aceasta problema, insa este preferata datorita usurintei de utilizare fata de altele. Problema aceasta a mai fost discutata si in alt topic, din cate imi aduc aminte.
"99% din probleme sunt datorate contactelor imperfecte."
Deci solutia de durata este inlocuirea, cam greu cu reparatia.
  • raducos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut.Sigur e problema generala. Am luat o corsa care are farul drept albit si citeodata trebuie sa misti de el ca sa se aprinda. Cind am desfacut soclul am observat ca este dus. E clar ca trebuie schimbat. Intrebarea este daca pot pune alta marca de far fata de cel din stinga. Adica pe cel din stinga (cel bun) scrie ca este VALEO care din ce am vazut pe piata este cam 300 RON, iar eu am gasit la o firma far marca KLOKKERHOLM cu 184 RON (la asta scrie semnal cu striatii,
necesar bec H7+H7, reglaj electric, fara motor). Multumesc.
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
VALEO este echiparea din fabrica, insa si KLOKKERHOLM fac lucruri bune. eu zic ca nu merita diferenta pentru VALEO. singura chestie e sa fie cu aceleasi specificatii tehnice.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
"la asta scrie semnal cu striatii" uitate la farul tau cel original valeo daca la semnalizare e sticla clara sau are striatiuni...daca are striatiuni e bun...daca nu cauta unu cu sticla clara
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Fratilor..am luat soclu pe original GM,la pretu de 35 lei,inca nu am apucat sa il montez,deoarece vreau sa dau jos farul cu totul sa ii curat bine contactele unde se infileteaza soclu cel nou,astfel evit contactul imperfect!Faza dura e ca nu am la ambele faruri soclu,la cel de pe dreapta am niste papuci in care intra becul,deci e mult mai ok decat soclu...si nu inteleg de ce unu e asa si altu altfel..
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sunt 2 tipuri de faruri si poate de asta ai tu diferit, un producator e valeo si cred ca bosh e celalalt.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR