Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut ambele faruri originale Bosch, dar cum nu se gasesc, am comandat unul nou Valeo care costa 470 de lei. Stupoare, nu are motorasul inclus, iar cel de pe Bosch este incapsulat. Inca 100 de lei m-a costat motorasul separat. Am schimbat farul cu totul pentru ca era stricata bobina motorasului (de aceea mergea incontinuu) iar contactele becului de faza scurta erau arse precum au fost arse pe soclu H7. Cand se deterioreaza prea tare nu prea mai ai ce sa-i faci. Am vrut sa-mi iau si eu far ieftin cu 200 de lei, insa nu era cu motoras, avea oglinda altfel in el, plus ca semnalizarea era la unul galbena, iar la altul alba. Concluzia, cu 200 de lei as fi avut 2 faruri complet diferite, asa ca am comandat farul original.
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am in plan pe viitor sa imi iau faruri klumea,ceva poate de firma..cu alt model..dar inca nu am 8-10 mil ptr faruri..astept sa treaca criza..si legat de motorase..si la mine unu se aude parca fierbe un borcan cu apa in el..Smile si nu mai ridica..deci..nu stiu ce sa spun...
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cele originale Bosch au fost perfecte timp de 7 ani de cand e masina, bine ca nu au fost sparte prin vreo tamponare. Cel Valeo arata exact ca cel original Bosch, doar ca are motorasul separat, nu stiu de ce au gandit producatori originali ca ar trebui sa arunci tot farul pentru motoras. Daca nu aveam problema si cu soclul ce mi se tot topeste, cumparam doar motorasul de 100 de lei, insa doar farul de la Valeo are posibilitatea de montare separata (cum e si normal), nu cumperi far de 500 de lei doar ca e stricat motorasul de 100 de lei.
  • costel opel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
alexandrudicu a scris:Becul este sigur H7 12V 55W. Soclul l-am luat de la un magazin de piese Dacia. Smile In alta parte nu mi-au gasit piesa dupa cod.
este o problema de fabricatie soclurile noi au lamelele de contact mai bune
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar soclul nou pe care l-am cumparat are lamelele de contact mult mai serioase decat soclul original, si desi pana sa schimb farul incepuse si pe acesta sa mi-l topeasca, rezista inca bine.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sad azi am incercat sa montez soclu nou in locasul de faza scurta.Mi-a picat fata cand am vazut ca,una din lamelele de contact din interiorul farului,in care se prind cele 2 clame ale soclului,era rupta,iar pragul din plastic in care se tinea topit tot:( deci imi trebuie oglinda far stanga
Sad poate arunca cineva un far:(cu urechile rupte:(sau ceva..chiar nu am 3 mil sa imi iau unu nou:(
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,533
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
departe a scris:Sad azi am incercat sa montez soclu nou in locasul de faza scurta.Mi-a picat fata cand am vazut ca,una din lamelele de contact din interiorul farului,in care se prind cele 2 clame ale soclului,era rupta,iar pragul din plastic in care se tinea topit tot:( deci imi trebuie oglinda far stanga
Sad poate arunca cineva un far:(cu urechile rupte:(sau ceva..chiar nu am 3 mil sa imi iau unu nou:(

Salut un far complet de stanga te intereseaza? Detalii pe PM sau la telefon 0729558809.
  • cuculete

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
corsablue ... unul de dreapta nu ai (partea pasagerului) ?
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tin sa precizez ca mi-am reparat farul!merge perfect!plus ca nu a trebuit sa schimb soclul
  • suleacosti

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
daca poti sa si spui ce ai facut ci nu doar sa te lauzi ar fi si mai bine
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pai e simplu fratilor.dai faru jos,atentie la cele 3 suruburi,daca aveti un elivator sau nu vreti sa dati toata bara jos,desfaceti partial bara fata,pe partea cu farul..apoi se scoate soclu se da 2 gauri fix unde ar veni papucii in care intra cele 2 picioruse ale becului h7.Prin cele 2 gauri date in soclu se trag 2 fire mai lungi si destul de groase,care se legati cu cele 2 fire care se gasesc in "dulia" farului,mai exact cele de pe lateral in interior care sunt prinse de marginea de plastic a farului.De preferat sa aveti o mufa mama si una tata..sau papuci izolati ptr a le interpune undeva la mijlocul legaturii dintre cele 2 fire,pentru a facilita urmatorul schimb de bec h7.Imi pare rau ca nu am poze..sa va arat exact cum e facut.In principiu e simplu ptr informatii suplimentare un PM e suficient si va raspund:PSucces!
  • PEZu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
pai eu zic o metoda mai simpla fara sa dai farul jos.
tot asa dai 2 gauri prin soclu, chiar langa clemele unde se fixeaza becul, bagi 2 fire prin ele si le lipesti pe mufele de pe soclu. clemele de pe soclu care ar trebui sa faca contact cu farul le tai, iar cele 2 fire unul il legi undeva la masa, iar celalalt cauti firul cu + ce intra in far chiar acolo la mufa si il sectionezi lipesti firul pe el si gata. eu asa am facut si nu mai am probleme cu el de 1 an. si nici nu mai treaba cu clemele alea naspa din far, ca acolo e problema oricate socluri ai schimba.
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Voi sunteti mai norocosi, mie mi-a fost stricat si motorasul si din cauza ca e incapsulat, a trebuit tot farul sa-l schimb.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
lasa frate motorasele..sincer acum de cate oriu le reglezi?eu le-am reglat odata si asa au ramas!
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ia sa vin si eu cu ce am facut la mine ca vad aici ceva idei...
Eu am rezolvat treaba mult mai simplu fara fire gauri si altele, am refacut soclul cu Poxipol dar inainte am curatat foarte bine lamelele si le-am departat cat mai mult pt a face sigur contact pe far apoi am inceput sa refac cu Poxipol soclul, de cand am facut reparatia (aproximativ 5-6 luni) nu am mai avut nici o problema.
Zic ca e mult mai practic si mai simplu de facut.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
frateee cand nu se va ai aprinde farul..desfaci si vezi ca se innegresc lamelele Wink) asa faceam si eu..dar in timp..mai vb!
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
departe a scris:lasa frate motorasele..sincer acum de cate oriu le reglezi?eu le-am reglat odata si asa au ramas!
!


departe a scris:frateee cand nu se va ai aprinde farul..desfaci si vezi ca se innegresc lamelele Wink) asa faceam si eu..dar in timp..mai vb!


Nu stiu tu de la ce congregatie esti, frateeeeee, dar daca tie ti-ar merge motorasul acela incontinuu cand aprinzi faza scurta fiindca ai bobina arsa, si tu ti-ai schimba farul al carui motoras nu mai termina de trancanit.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Smile) pai fix asa face,dar ma refeream ca pui pe 0 la reglaj electronic,apoide seb capota cu o cheie le reglezi si le lasi asa..si mie imi merge..bazaie da il las asa
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Merge daca mergi doar tu in masina, dar ce faci cand te sui cu inca 3 persoane in masina si ti se lasa fundul masinii, si farurile care bateau pe sosea bat acum in ceruri ? Reglajul acela al farurilor are el un rost, nu e degeaba.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Smile) frate eu azi am mers singur si toti imi faceau cu farurile,credeau ca am faza lunga....deci le-am reglat bine..inainte imi batea in copaci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR