Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca toti iti fac cu farurile crezand ca ai faza lunga, nu le-ai reglat prea bine, nu ?
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Neutral ba din contra,vad perfect cu ele..inainte nu vedeam nimik,is reglate cu aparat in service nu in spatele blocului...bat chiar mult pe sosea..
  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am mare nevoie de un pic de ajutor. Am schimbat farurile masinii (unul era gazat, iar celalalt avea un piciorus rupt si se stricasera si contactele semnalizatorului). M-a mancat pielea sa-mi iau faruri cu lupa... Depo. Fara motorase si socluri au venit. Pana la un moment dat nu am avut probleme. Am taiat incapsularea farurilor originale, am mutat motorasele... unul nu mergea de fel... soarta, caut altul. Problema e alta si nici nu stiu de unde sa incep sa o rezolv... la mutarea soclurilor nu am avut probleme pana la cel de semnal. Ala original nu se potriveste neam cu farul nou al lui peste. Farurile vechi sunt praf acum, deci nu le pot pune la loc. Nu gasesc NICAIERI soclu de semnal pentru nenorocitele astea de faruri. Nici nu stiu cum ar trebui sa arate, decat ca nu mai au contactele la 180 grade ca cele originale, ci undeva intre 90 si 100 grade daca nu ma lasa ochiometrul. Aveti vreo idee? A mai patit-o careva? N-oi fi eu singura proasta de-a luat modelul asta de faruri. Cum descurc problema?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
baga o poza cu farurile
Skip ads

  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
departe a scris:baga o poza cu farurile

Rezolv maine cu pozele! Fac ce poza vrei la farul ala! Solutie sa se gaseasca! Pana acum am descoperit un singur lucru... cred ca soclul asta seamana cu cel de stop. Am incercat unul si intra in locas, se etanseiza cauciucul pe structura farului... dar nu prea dadea semne ca s-ar fixa prea bine acolo. Nu stiu inca daca sunt contactele in pozitia potrivita... ca cel pe care l-am avut la indemana avea unul din contacte rupte si nu avea cum sa se imprieteneasca cu farul. Vine un amic sa ma ajute sa dau jos de la mine un soclu de pe stopuri si sa facem o proba. Daca se apropie de solutie, tot ce pot face de urgenta este sa caut aceste socluri si daca e nevoie sa le adaptez contactele.... macar astea intra si pot fi fixate etans intr-un fel sau altul. Pana acum nici cei care vand faruri depo n-au stiut sa-mi spuna macar ce sa caut... cu atat mai putin sa imi aduca Sad Revin cand am noutati. UFF! Macar jantele si claxonul imi vin maine....
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ca idee..eu am faruri cu lupa..am cam aceasi problema..nu gasesc capacelele din spatele fazei lungi,scuirte si respectiv la semnalizare,soclu ala..ti-am cerut poze cu farul ca poate e identic,intre timp eu am vb cu un domn care mi le comanda pe sambata..si iti dadeam codul de pe soclu sa il poti comanda si tu..
  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
departe a scris:ca idee..eu am faruri cu lupa..am cam aceasi problema..nu gasesc capacelele din spatele fazei lungi,scuirte si respectiv la semnalizare,soclu ala..ti-am cerut poze cu farul ca poate e identic,intre timp eu am vb cu un domn care mi le comanda pe sambata..si iti dadeam codul de pe soclu sa il poti comanda si tu..

Gata! Am poze! Treaba vine asa: Asta e farul:
Asta e luata de pe net, dar e exact farul care mi-a pus nervii pe moatze!
Dupa care am facut poze si la soclul fasungului de semnalizare (scuza calitatea, dar am scapat de la munca in plina bezna si nici nu am cine stie ce aparat foto) Sper sa se vada suficient de bine.
Tot ce-am reusit sa dibuiesc pe ele pana acum este ca becul ramane neschimbat: PY21W. Codul fasungului este o cu totul si cu totul alta discutie. O Enigma totala. Ce parere ai? De la Autoa m-au sunat ca au comandat in Germania niste fasunguri care par ca s-ar potrivi, dar nu stiau sigur... acum sa vedem. Eu macar sunt putin mai fericita. Am celelalte capace, iar soclurile n-au pus probleme deoarece contactele de faze sunt pe arc...
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pai..mie imi lipseau asa..capacelele din spatele farului..e identic cu al tau.doar ca pe spatele lui e o eticheta scrie GM ..GT..un cod care nu m-a ajutat la nimik si am vb cu un domn de la rubrica cu publicitate...si mi-am comandat de la el ptr semnalizare,pentru faza lunga..ce imi mai lipsea de la far..mi-a spus ca vineri le trimite e din Mures...si cam pe luni cel tarziu le voi avea ..o sa fac o poza cu ele..sa le vezi..dar eu spun ca is identice cu cele care iti lipsesc tie!
Skip ads

  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
offtopic : care este pretul unui far cu lupa ? mersi
  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
umblaretz a scris:offtopic : care este pretul unui far cu lupa ? mersi

Pt DEPARTE: Ok! astept concluzia. Intre timp nu trebuie sa ma mai stresez cu traficul ca am bagat-o pe Bubu in service sa remediez lovitura aplicata de-o tuta pe partea dreapta. Daca se potrivesc fasungurile pe care ti le-a gasit nenea de care vorbesti sunt al naibii de interesata sa obtin si eu un set. Trebuie s-o scoatem la capat pana la urma.
Pt UMBLARETZ: pe mine m-au costat 345 lei bucata. Pentru variante, da un search pe google ca sa te edifici.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ok,pastram topic-ul on-line..ca de gasit mai greu...is cum spune si numele...imi pare rau ca ai bagat-o in service:( lucrez in unu..sincer prefer sa o repar eu decat sa o las in service..
  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
departe a scris:ok,pastram topic-ul on-line..ca de gasit mai greu...is cum spune si numele...imi pare rau ca ai bagat-o in service:( lucrez in unu..sincer prefer sa o repar eu decat sa o las in service..

Stai linistit. E spre binele ei. Plus ca nu-i un service oarecare. Ci unul in care am incredere. Sunt buna prietena cu proprietarul. Am "abonament" acolo si reduceri masive, iar lucrarile au fost intotdeauna la standarde si demne de laude. Atat pe mecanica, cat si pe ceea ce e foarte dureros daca nu-i facut cu simt de raspundere si pricepere: tinichigerie-vopsitorie. Acolo am reparat si Lunganul tatei dupa ce s-a urcat o basculanta pe portbagajul lui. Schimbat aripa spate (asta e moartea caprioarei in 3 acte daca nu e facuta ca lumea). Cand am luat-o de acolo arata ca noua! Nici nu se cunostea macar revopsirea!Doar stopul nou trada ceva, ca se vedea diferenta fata de cel vechi. Dar in rest... impecabil, sudura perfect invizibila, vopsea si lac aplicate in pierdere si pe elementele invecinate. Nu se cunoaste nimic! Iar acum de asta are si Bubu2 nevoie. Tinichigerie-vopsitorie. C-a facut o toanta stanga de pe banda 2 din 3 disponibile direct in laterala mea dreapta. Si mi-a capsat si portiera si aripa. Iar daca ma iau dupa aia de la Carpatica si schimb aripa spate la masina in 3 usi, o deschiolez. Not good. Trebuie remediat cu talent, cap si migala. Asa ca stiu sigur ca Bubu2 e la doctorul care trebuie! Wink
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
super!oricum..sa iti dau poze pe messenger..cam cum e facuta o masina din 3 Smile) si nu e capucino..lol..sper ca bubu sa fie ok..azi mi s-a pus pachetu..la fan courier...maine,cel tarziu sambata voi primi dulia semnalizare plus capacelele lipsa:D..deci sambata pun poze..plus ca am luat legatura cu un domn ptr un kit xenon h7...
  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Crede-ma ca si eu astept pachetul tau la fel de nerabdatoare ca tine! Very Happy Sa nu ma uiti, te rog! Macar poza cu fasungurile alea nenorocite daca nu ai un cod! Sau si mai bine.... nr lu nenea care ti le-a gasit! Fac comanda si eu! Platesc prin banca si sa trimita curierul la mine! Nu conteaza! Numai sa le am! Abia astept sa-mi spui ca se portivesc! Smile
La kitul de xenon nu ma bag inca... prin vara... deocamdata a devenit o prioritate o alarma buna Smile
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna!Da...pai mi-au sosit doar alea de la faza scurta patrate mi-au sosit azi..maine sper si restul...alarma buna?pai eu unu am carscop cc 103 mai veche.da isi face treaba si stiu sa o instalez singur:)
Cum primesc alea te anuntz!Nu uit!
  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
departe a scris:Buna!Da...pai mi-au sosit doar alea de la faza scurta patrate mi-au sosit azi..maine sper si restul...alarma buna?pai eu unu am carscop cc 103 mai veche.da isi face treaba si stiu sa o instalez singur:)
Cum primesc alea te anuntz!Nu uit!

Multumesc frumos! Cat despre alarma... ma refeream la o alarma care chiar sa faca ce scrie pe cutia ei. Nu o porcarie cum a pus IPSO pe Loganul tatei. Eu personal n-am reusit sa aud alarma aia tiuind decat cand am incuiat de pe alarma si am descuiat de pe cheie, fara sa o dezarmez... in rest poti sa-i cari pumni si picioare unde vrei ca senzorii de soc sunt mereu in concediu; cica are senzori volumetrici... au mers... aproximativ 6 luni dupa aia s-au pensionat si aia.... aaaaa mint se mai declanseaza intr-o circumstanta: la calduri mari vara refuza sa se dezarmeze uneori si dai cheie si incepe sa tipe... desi e dezarmata, chipurile... Ca sa nu mai vorbesc de goarna ei.... se aude pe o raza de 50 de metri ca o pisica stransa de... urechi Mad. Eu vreau o alarma care sa functioneze asa cum te astepti de la o alarma! Nu ca o matza deochiata!
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu cei de la Fan..si azi pana in ora 14 o sa am pachetul..si iti spun exact..ti-am lasat mesaj pe privat...
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Uiteeee.
COD : GM# 93178193
Qty 1
12 26 113
GR.2..587

.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat

  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
MULTUMEEEEEEEEEESC! Razz PARTYYYYYYY! STIU CE SA CAUUUUT!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR