Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Slash, masina mea are 35.000 km cu instalatia de GPL pe ea. 30.000 facuti de neamt, 5.000 facuti de mine. De toti are 75.000 km.
Ca observatii:
- masina fuge pe GPL la fel de bine ca pe benzina (chiar am verificat treaba asta)
- motorul nu papa gram de ulei
- avand rezervor in locul rotii de rezerva, nu am probleme cu spatiul din portbagaj. Oricum, fiind caravan, nu as avea.

Parerea mea (nu ma astept sa o adopti, tu poti crede in continuare ce vrei) e ca o instalatie pe GPL la o masina pe benzina elimina dintr-o eventuala comparatie avantajele pe care le are un diesel, oferind o alternativa interesanta pentru cineva care pe de o parte are de facut multi kilometri, pe de alta parte prefera benzinarele.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum spunea si jE nu exista nici un dezavantaj al folosirii GPL pe o benzinara moderna. Acum el (daca nu ma insel) are si cea mai performanta instalatie GPL(sa zic asa Mercedes-ul instalatiilor GPL). Sunt foarte bune insa si instalatiile montate la noi. Exact cum a spus, nu consuma gram de ulei si trage mai bine decat pe benzina. Eu am in total vreo 130.000 de km din care vreo 70.000 de km pe Opel. Uleiul e mult mai curat, la fel componentele motorului. E cea mai buna alternativa pentru cei care fac kilometrii multi. Fa un calcul daca se compara vreun diesel cu mine cand merg cu 5,5 % extraurban si 11% urban. Si daca s-ar face praf motorul in 100.000 de km la un consum de 8% mixt economisesc 4000 de euro. Pai cu banii astia imi iau la motoare. Laughing
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
In ciuda aparentelor, nu sunt Toma Necredinciosu' Very Happy
Eu nu contest ce spuneti voi, dimpotriva, tocmai d-asta m-am bagat , pentru ca ma intereseaza amanunte.
Si cunostintele mele, alea putine care sunt , impreuna cu ce mai aflu si de la voi, sa ma ajute in final sa am si eu o idee cat mai aproape de fenomen.
Raman totusi cu o rezerva, nu stiu ca de bine se monteaza la noi instalatia asta GPL, cat de meseriasi sunt cei care se ocupa, pare un domeniu destul de delicat.
Nu te poti duce chiar asa la orice sa-ti monteze GPL cred eu, la cum sunt cei de pe la noi pusi pe luat banu' si mai putin pe calitatea serviciilor.
Cu atat mai mult cu cat starea tehnica si functionarea ulterioara a masinii/motorului vor depinde de aceasta operatiune.
Si poate nu se compara vreun diesel cu benzina +GPL daca faci calcul.
Dar nici placerea condusului de la diesel ( turbo ) nu se va regasi la benzina+GPL.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Raman totusi cu o rezerva, nu stiu ca de bine se monteaza la noi instalatia asta GPL, cat de meseriasi sunt cei care se ocupa, pare un domeniu destul de delicat.

Aici ai mare dreptate. Si se vede si in problemele pe care le relateaza colegii. Dar si la GPL sunt profesionisti. Eu unde am pus instalatia cred ca aveau experienta de 10.000 de masini puse. Si exemplare adevarate: X5, Touareg, Cayenne, Hummer etc ca asa-i romanul. Laughing
Si unora dintre noi nu le place diesel. Eu de exemplu desi mai conduc un diesel ultramodern prefer benzina. Acum asta depinde de preferinte. Dar stii ce placere am avut sa fac weekend-ul trecut 800 de km cu GPL de 95 RON? Wink
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ca idee, daca poti sa-mi spui, ce instalatie ai, daca sunt ceva specificatii de intretinere/revizie a ei si cam cat a costat distractia
Si daca sa zicem ca nu esti multumit de ea, exista cale de intoarcere, se poate da jos?
cred ca e cam off topic....
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Discutia este despre motorul de 1,8
Discutii despre GPL -> https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=658
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la dacia si mers numai in ture e foarte bine 1l la 10 000.
la a mea tinand cont ca e motor din 89 si nu e la primul propietar consumul e acceptabil.intra 4 l.

se simte o scadere de putere in special la cele nonsecventiale. alea sunt mai greu de reglat.
din pacate ca si la benzina calitatea gpl isi spune cuvantul.in rau!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Slash, raspunsul il ai aici. Hai sa ne mutam acolo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR