Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
se dau 2 capete de planetara pt vectra a.la cel din stinga a intrat putina apa sia ruginit putin, cit sa faca galagie. ca urmare le-am schimbat pe amindoua. se pot reconditiona cumva? am vazut pe unii care spun ca reconditioneaza planetare.
Skip ads

  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
http://www.reconditionariplanetare.ro/
si cred ca mai sint si altii
  • vrabioru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2004

  • Mesaj Privat
sezran, daca spui ca oricum le-ai schimbat pe amandoua de ce mai vrei sa le reconditionezi?
oricum parerea mea este ca nu se merita, poate doar in cazuri disperate

cred ca asta e primul meu post, asa ca bine v-am gasit
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
site-ul ala pare sa nu mai fi fost actalizat din aprilie 2002!!!

daca nu ma costa prea mult sa le reconditionez, atunci as putea sa le tin de rezerva, pentru caz de urgenta. nu cer de mincare.
Skip ads

  • vrabioru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2004

  • Mesaj Privat
la momentul cand am schimbat si eu capetele de planetara auzisem ca sunt unii in Tunari care reconditioneaza mai bine
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
referitor la planetare ,eu am o mica firma unde reconditionez de dacia cu garantie binentzeles 6 luni si exista in oras la mine un alt atelier care reconditioneaza si de masini straine ca urmare am avut si eu de reparat pentru unii ,altii ,capete de planetare dar totusi zic ca nu se merita pretul lor este de 1,5 milioane /bucata si eu am gasit cap nou cu 2,4 milioane ,deci pentru 900.000 lei nu se merita sa te risti cu reparatul ,dar se pot repara ca idee.....ok
  • cornel_b

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 20 seh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2005

  • Mesaj Privat
cumva planetarele de pe spate la vectra 4x4 sunt la fel ca cele de pe fata?
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Reconditionare la tunari... Am facut si eu, pe cand aveam Nova GTI. Doua planetare, ambele pe dreapta, la cate 10.000 km. Nu le-au reconditionat bine, in sensul ca nu erau echilibrate. Da, nu mai bateau, dar la 100 kmh incepea sa vibreze masina. Cand am pus o planetara noua (tot timpul se ducea cea de pe dreapta) problema a disparut.

Eu iti recomand sa iti refaci planetara cu piese noi!
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
nu prea merita... am schimbat eu cap de planetara la calibra, cu 2.4 mil nou noutz including manopera. Si de obicei ce se strica e partea de la roata, nu de la cutie. Daca le schimbi pe amandoua, cu 5 milioane le faci noi, la propriu
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu merita sa reconditionezi planetarele.Eu inainte am avut un oltcit care are planetarele ca la masinile straine nu ca la dacie la astea sunt cu cinci bile - sistem rulment si le-am reconditionat si nu au tinut.Pretul a fost destul de mare pe atunci dar nu mai retin exact cat.La un opel nu cred ca se pune problema de reconditionat.Mai bine pui planetare nu neaparat de firma dar sa fie noi decat reconditionate.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
corect peter la dacie am reconditionat in tunari pentru ca cele noi erau mai proaste decat cele reconditionate. Aveau garantie, fara limita de km si crede-ma ca au fost bune pentru dacie. La masini straine nu am schimbat niciodata planetare si crede-ma ca am dus masiniile de mai jos multi km. Problema se pune ca, atunci cand pui un set nou de planetare, acea masina nu mai are viata pentru inca 300.000 km rulaj
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
O planetara daca nu intra apa sau mizerie la ea si bineinteles daca se ruleaza la parametrii normali fara plecari de pe loc cu scartaieli de roti sau sa intri in viraje stranse cu 150 km/h eu zic ca ar trebui sa tina mult timp.Ar mai o modalitate de a termina planetarele si anume folosirea lanturilor antiderapante pe portiuni de drum fara zapada sau in mod indelungat.Spun asata dni proprie experienta cu vechea masina.
Skip ads

  • silviu97

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva daca se potriveste planetara lunga de la un vauxhall cu volan pe dreapta la o vectra c 2003 2.0 dti .
  • silviu97

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vectra cu volan pe stanga
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu sunt diferențe între modelele cu volan stânga/dreapta, dar sunt diferențe între planetare în funcție de motorizare și/sau c.v.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR