Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Ionita Adrian

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Y22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Vezi ca in spatele afisajului are trei becuri pentru grade pentru turatie ventilator si pentru dirijare.Tie ti sa ars cel de la grade.Se potrivesc cele de dacie din bord asa am patit si eu si lam schimbat. Se schimba usor .
Bafta la demontat.
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta (link expirat) sau https://www.clubopel.com/vie...limatronic+vectra si eu am aceiasi problema...o sa ma apuc si eu sa le inlocuiesc cand o sa am timp Very Happy
  • laur_ct

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
deci displayul se lumineaza de la bec , ( + si - sunt luminate si ma gandesc ca ele se lumineaza de la bec ) , nu din afisajul displayului , nu am inteles , si daca trebuie bec , ce fel de bec , cum sa cer ca atunci cand desfac sa am deja becul pentru a-l schimba
  • Ionita Adrian

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Y22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Bec de bord de CN dacie. Se potriveste am pus eu.

Cam asa arata becurile (soclul)


foloseste butonul Modifica, nu mai posta consecutiv
lipit de maiandrei

Skip ads

  • laur_ct

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
se potriveste cumva becul de la scrumiera de la vectra b 2.0 tdi ?
  • Ionita Adrian

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Y22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sincer nu stiu ca nu am desfacut, si eu trebuie sa il schimb ca il am ars dar nu ia venit randul,
dar ti-am zis cele de bord de dacie este 1,5lei bucata si la gasesti la orice magazin.
Bafta si spor la treaba!
  • laur_ct

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mii de scuze , dar am citit mai sus despre turatie ventilator si nu am vazut ceva care sa arate nr. de turatii la ventilator si nu inteleg exact despre ce este vorba , te rog lamureste-ma !
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Adica pe display-ul din mijloc iti arata turatia ventilatorului,1,2,3,4,5,6,7,sau A(automatic).Despre asta era vorba!
Skip ads

  • laur_ct

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am vazut care este treaba cu turatia ventilatorului , mersi , iar becul de la climatronic cand se aprinde cand nu se aprinde , iar daca dau bobarnace in el se mai aprinde , dar nu intotdeauna si ma gandesc ca inseamna ca becul nu este ars dar nu stiu ce nu ii convine de nu se aprinde totdeauna , poate aveti idei sau solutii , astept cu nerabdare parerea voastra , nu as vrea sa ma apuc de demontat daca nu este imperios necesar
  • marius-anton

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
laur-ct becul e de vina el are doua aripioare care fac contactul + si - aripioarele sau slabit si numai fac contact bine
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Deci,tot v-a trebui sa desfaci si cu ocazia asta pui un bec nou.Nu te speria ca nu-i mare filosofie,in jumate de ora ai terminat!
  • laur_ct

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cand se aprinde cand nu se aprinde , nici nu stiu ce sa fac , ma gandesc ca becul nu este ars doar un contact imperfect dar nu ma hotarasc sa ma duc la service sa desfac ansamblul , am vazut la cineva care a desfacut ansamblul climatronic si cel mai mult sa chinuit sa scoata si sa bage mufele in spate pentru ca firele erau foarte scurte si ma gandesc sa nu fac o greseala care sa ma coste apoi mai mult , daca aveti sfaturi ascult
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La mine nu se aprinde deloc dar sincer si mie mi-e cam frica sa-l desfac.Fostul proprietar a zis ca avea pe cineva care se pricepea sa desfaca toata fata aia dar a zis ca i-a fost cam frica.Pana la urma cred ca sambata imi i-au inima in dinti si il desfac...Very Happy
  • laur_ct

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ca sa schimb becurile trebuie sa scot mufele de la ansamblu sau pot numai desfacand suruburile si scotand afara ansamblul?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Scoate mufele, altfel trebuie sa faci Yoga.
La cea din stanga tragi de piedica din mijloc, la cea din dreapta apuci din laterale, ca acolo sunt clemele de blocare.

Am sters intrebarile off-topic.
Nu te-am luat la rost ca ai deschis topic nou fara sa cauti, cand mai erau deja doua. Le-am unit eu.
Multumesc MIMul pentru link-uri.

Citeste regulamentul si respecta-l.
Cauta si vei gasi raspunsuri.
Pune masina in semnatura.
  • VASILE

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am facut eu aceasta operatiune acum jumatate de ora, pe intuneric, si este floare la ureche multumita colegilor de pe forum. Mii de multumiri Atx2005 & ClubOpel....dar m-am pricopsit cu codul de eroare cu doua liniute. Banuiesc ca inainte de a ma apuca de schimbatul becurilor trebuia sa scot borna de la baterie. Scoaterea bornei pentru minim 30 minute va rezolva problema? Colegilor din Constanta le ofer "vasta mea experienta" (acumulata citind forumul) miine cand voi incerca sa schimb becul de la bricheta, urmeaza becurile de la bord. Apropo am cumparat becurile de la OPEL KAMSAS, becuri albe care lumineaza tot galben Evil or Very Mad , 7 bucati= 630,000 lei vechi. Shocked
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Atx2005 a scris:tot climatronicul este iluminat de 4 becuri (2 display si 2 butoane) normale de bord de 1,2 w si se schimba foarte simplu.scoti masca din fata cu o surubelnita subtire introdusa pe margini, ai grija ca are cleme de prindere si sus si jos, iar dupa aceea ai sa vezi 2 suruburi pe care le desfaci, impingi de climatronic putin in spate il ridici putin in sus si dupa aceea il tragi afara. scoti mufele cu fire, 2 la numar, si de aici totul e simplu. eu am pus de exemplu becuri osram de 1,2 pe care le-am acoperit cu un capacel de silicon rosu si se vad super misto.












  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu sau postat in ordine dar se intelege, cred ! ordinea ar fi -foto 2 ,1 ,5 ,6 ,4 ,3 .
  • adrygia

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mii de multumiri colegilor de pe forum numai asa astazi cu doar 6 lei am rezolvat iluminatul display-ului de la clima.....ms prieteni
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@ xmary ai scos si mufa neagra sau doar pe cea galbena?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR