Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • maxim007

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara...
Am un Opel Signum si as vrea sa intreb pe cei care au tot signum sau care cunosc, de la ce ar proveni bataile pe care le am in spatele masinii...
Tin sa precizez ca am urcat`o de 2 ori pe elevator si am verificat toba (nu bate),bucsele si capetele de bara si cu mana si cu levier si la fel...nici un joc nu au....
Am auzit ceva zvonuri cum ca ar fi dus telescopul.e drept ca pe o parte(dreapta) bate mai tare ca si pe cealalta(stanga)...si bate mai mult pe drum de tara...ceea ce ma face sa ma gandesc si la telescop....dar daca totusi era dus...ma gandesc ca in curbe facea figuri mari ...adica in sensul ca fura din curba...sau nu e asa?de curs nu se vede urma de ulei pe niciun telescop.
Ma gandeam daca nu cumva are telescopul ceva bucsa sus unde e prins in partea superioara de caroserie...se poate sa fie de acolo?ca ajung greu sa "vad" daca joaca sau nu...
astept raspunsurile voastre.....
multumesc.
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
O poveste oarecum pe langa subiect. M-am dus intr-un service pentru o bataie care o auzeam la viraj dreapta. S-au urcat mecanicii in masina si au luat-o la test-drive.
Concluzia lor: pe langa bataia de la viraj mai e si o bataie la puntea spate(roata de rezerva nu era fixata cu surubul si sarea in locasul ei). Eu stiam de ultima problema.
  • maxim007

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu am exclus roate...desi e prinsa bine am umblat o vreme si fara nimic in locasul rotii de rezerva...adica am golit totul de acolo....cric cheie roti etc...si totusi persista bataia....
Daca a avut cineva dus un telescop spate...sa spuna daca a batut cu telescopul dus si cu cel nou a disparut bataia...
  • alex1978

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu am bataia pe spate si habar nu am de ce...poate din cauza ca este o masina foarte rigida ...
Skip ads

  • bogdan_bery

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut
am un vectra b,aceiasi bataie o am si eu pe spate, amortizoarele bat si la viraje cam fuge spatele am vazut cu ochi mei a urcato pe elevator cu un livier a fortat roata in sus ,m-am urcat in masina exact aceiasi bataie. poate fi si la tine asta
  • maxim007

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In legatura cu bataia de la puntea spate...
http://www.youtube.com/watch?v=h-LF-qQY-Lc
am facut si eu testul la masina mea si am tras concluzia ca este bratul superior de control puntea spate....(secera sau bumerangul cum i se mai spune)...cod podus 13105744...
am bataia de cand am masina...10 luni.... si nu o gaseste nici un mecanic de unde provine.....nici pe elevator...(insa am observat ca atunci cand masina este pe elevator...roata din greutatea proprie torsioneaza "bine" bratul in jos....si nu se simte nici o miscare cand iei roata la miscat cu mana)...dar totusi bataia persista cand masina ruleaza mai ales la viteza mica....
Acuma vin cu intrebarea mea...daca as da jos bratele respective stie cineva daca se pot bucsa acele capete ale bratului?A mai patit cineva asa ceva?Ca as incerca varianta cu bucsatul....tinand cont ca un brat e pe la vre`o 350,00 roni...si bucsatul e 25,00 roni/bucata
Sunt cumva hidraulice bucsile respective?ca asa cum e montat bratul nu prea imi dau seama....
Daca a facut cineva aceste schimbari si am poate lamuri si pe mine sa imi spuna cum a procedat......a disparut bataia dupa inlocuirea bratului?
Multumesc.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La mine a fost de la amortizoare. Dupa ce le-am dat jos pe alea vechi, le-am tras cu mana sa le verific. Mai opuneau rezistenta si era cat pe ce sa cred ca m-am grabit. Dar continuand sa trag, am vazut ca a ajuns foarte repede la capat, unde a si facut poc. Acum, eu am punte semirigida, la voi e multilink, si se stie ca si bratele alea bat la un moment dat.

Sunt scurse amortizoarele? Se vad urme de ulei pe ele?
  • maxim007

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ma gandeam si eu la amortizoare la inceput...dar dupa o verificare mai amanuntita nu am observat nici o scurgere...
asa ca ramane decat bratele respective...sau bieletele alea mici de la capatul barei de torsiune...
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bataia de la bratele astea e metalica. La amortizor e un cloncanit infundat.
Tu de care ai?
  • maxim007

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la mine e metalica...
daca era amortiozor ma fura si la viraje...la curbe...
si se simte si la 20 km/h prin oras...peste gurile de canal...mici borduri...si alte gropite mici
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bucsele separat nu se schimba la brat. Sau cel putin nimeni nu a descoperit cum.
In schimb sunt destul de ieftine pe e-bay, gasesti la 3 mil cu tot cu transport 2 bucati.

Asa batea si la mine la inceput cand am luat-o. Schimbat un brat si a disparut zgomotul. Acum dupa 50 000 km la o verificare mi s-a spus ca iar are joc la acelasi brat. Zgomot inca nu am. Intre timp am schimbat si celalalt brat. Credeam ca de la el aveam zgomot, dar era de fapt amortizorul.
  • alexdughe

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 1,6 16 valve
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am un opel vectra a din 1992 .. si dupa un mic accident am lovit puntea in partea stanga si cred ca este miscata putin ca roata din dreapta este mai inafara si stanga este mai inauntru .. ce trebuie sa fac ?.. multumesc
Skip ads

  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cea mai buna solutie schimba puntea, gasesti la dezmembrari si nu cred ca este scumpa. succes
  • alexdughe

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 1,6 16 valve
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
dar ce se poate intampla daca merg asa cu ea ? .. multumesc
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alexdughe a scris:dar ce se poate intampla daca merg asa cu ea ? .. multumesc
posibil sa nu-si tina directia rectilinie si sa-ti toceasca cauciucurile de pe spate aiurea.
  • alexdughe

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 1,6 16 valve
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pt timpul acordat
  • victor-sabin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu ai schimbat placutele de frina recent.Eu am un astra si am pus placute de frina mintex si poate sunt mai mici ca am si eu de la ele o bataie metalica in spate dar cind pun frina putin dispare
  • alexdughe

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 1,6 16 valve
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am rezolvat cu puntea ... erau indoite urechile alea care o tin si a trebuit sa dam puntea jos si sa indreptam urechiile alea dupa care am sudat si masurat sa fie totul ok .. este bine acum dar se aude un zgomot in masina cand merg face ca avionul dar nu asa tare .... eu cred ca sunt rulmentii .. sa ma contrazica cineva daca spun prostii .. multumesc
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
alexdughe a scris:am un opel vectra a din 1992 .. si dupa un mic accident am lovit puntea in partea stanga si cred ca este miscata putin ca roata din dreapta este mai inafara si stanga este mai inauntru .. ce trebuie sa fac ?.. multumesc


nu se putea sa deschizi topic separat?...eu nu mai inteleg nimic...omu' care a deschis acest subiect si-a rezolvat problema?...nu e frumos asa Exclamation

toate bune
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
maxim007 a scris:la mine e metalica...
daca era amortiozor ma fura si la viraje...la curbe...
si se simte si la 20 km/h prin oras...peste gurile de canal...mici borduri...si alte gropite mici



verifica si bratele bumerang...cam cad ca tipul asta de masina Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR