Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sambata voi pleca in Macedonia cu un calculator in portbagaj (laptop sau desktop in functie de cerinte). Calculatorul va "sfarsi" in Albania, dar eu trebuie sa il duc doar pana dincolo de vama Bulgaria-Macedonia. De vama din Giurgiu nu imi fac probleme ca asta este inexistenta (trebuie declarat?). Insa la vama dintre Bulgaria si Macedonia stiu ca aproape demoleaza masina cu verificarile. Exista vreo reglementare care sa imi interzica un astfel de transport sau trebuie sa platesc ceva taxe?
Daca da, este vreo diferenta intre desktop si laptop? Adica nu pot sa spun ca laptopul este proprietatea mea si il folosesc sa joc solitaire cand stau la semafor?
Multumesc pentru orice informatie utila.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ca sa ti raspund direct... NU STIU... Exclamation
Eu it atrag atentia la altceva... vezi ce e pe hard pentru ca problemele tale sa nu devina SI mai mari... Exclamation
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Esti cetatean UE deci nu exista restrictii de genul asta. Anul trecut am fost pe ruta Timisoara-Serbia-Macedonia-Grecia cu doua laptopuri pline de filme (sa am ce face daca as fi prins vreme rea) si nu a avut nimeni treaba cu ele. In vami se fac controale foarte rar pt cetateni UE, doar daca esti suspect de ceva.
De control al softurilor chiar nu am auzit vreodata sa se intample in vami.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ambele variante, adica si laptop-ul si desktop-ul vor fi mai mult decat curate, pentru ca abia maine seara le iau de la emag si le voi duce sigilate. Deci problema softului este chiar ultima problema.
Pe mine m-ar interesa taxe, accize, impozite, prostii de astea.

Prin vama din Macedonia am trecut de vreo 3 ori si de fiecare data am avut fata de mafiot la mine. Adica, tras masina pe dreapta, deschis portbagaj, valize, scos bancheta din spate, deschis capota de la motor.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
daca e laptop e simplu, declari ca e al tau si il folosesti in scopuri personale (doar e portabil) - la fel ca un aparat foto de ex; la softuri nu te cauta nimeni
daca e desktop, ramane doar sa ii convingi pe vamesi ca e al tau si il folosesti doar in scopuri personale si nu comerciale
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
indy a scris:daca e laptop e simplu, declari ca e al tau si il folosesti in scopuri personale (doar e portabil) - la fel ca un aparat foto de ex; la softuri nu te cauta nimeni
daca e desktop, ramane doar sa ii convingi pe vamesi ca e al tau si il folosesti doar in scopuri personale si nu comerciale

Asa este... la orice vama care inca mai exista la laptop nu ai probleme, la desktop mai crocant...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Laptopul e bine sa il scoti personal din geanta/cutie si sa arati ca nu ai nimic ascuns sub capac (la fel ca in aeroport). Daca zici ca abia le cumperi e bine sa ai facturile la tine, ca daca ii apuca prostia nu mai stau sa caute dupa serii in pc sa verifice daca sunt furate. In rest nu ii intereseaza ce ai la tine sau mai mult decat atat, ce ai pe hard. Daca intreaba il duci cadou si ai acte pentru el. Simplu.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma varianta finala este desktop. Doua cutii mari si sacosa cu tastura, mouse, boxe etc.... Evident ca voi lua toate actele la mine. Sper sa nu trebuiasca sa il las in vama din Macedonia.
Ar avea vreo importanta daca eu declar ca doar tranzitez tara spre Albania?
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu vad de ce i-ar interesa... Daca te intreaba le spui ce te-au sfatuit toti baietii astia. Dar de cele mai multe ori intreaba urmatoarele:

Un vames a scris:Zigaretten? Palinca? Alcohol? Nu? Ok.

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am aflat raspunsul: se poate trece fara probleme. Desi le-am aratat cutiile nu i-a interesat. Mai tentanta a fost geanta de voiaj cu doua tricouri.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR