Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am pus si la thread "Costuri revizie Corsa CDTI"

Eu am o Corsa 1.3 CDTI fabricatie 2004 / 67000 km.
Am luat-o second-hand si m-am hotarit sa ii schimb consumabilele ( am mers cu ce am luat-o cam 300 km...pina am mai strins ceva bani Confused )
Deci masina nu e in garantie si operatiile le-am facut NU la o reprezentatnta Opel.
M-au costat cam asa:
- filtru ulei 60 ron
- filtru motorina 125 ron
- filtru aer 45 ron
- filtru polen 47 ron
- ulei 5W-30 OMV EcoTec ( conf specif opel GM-LL-B-025 ) 4 litri x 32 ron = 128 ron
- manopera 53 ron
total 458 ron
piesele mi le-au comandat cei din service....... (poate gaseam mai ieftin....dar nu ma pricep...si n-am avut timp )....operatia a durat aprox 2 ore. per total...multumit
Wink
Skip ads

  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Gata! Am luat ITP-ul! Nu din prima pt ca mi-au gasit o bieleta de directie cica uzata...Ma rog, m-am dus si am dat comanda si am scapat 2 ani de acum incolo de faza asta cu inspectia. Pretul bieletei a fost 50Ron. S-o trecem si pe asta la catastif...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ulei Aral 10w40 Bluetronic

10W40 este prea gros pentru motorul asta mai ales iarna. Din cauza asta crapa senzorul de ulei. Si tot din cauza asta bat techetii. Furnizorul meu de piese mi-a confirmat si el povestea cu senzorul, toti berbecii cumpara cite 2 pe an dar tot 10W pun, cica is prosti senzorii... La mine a crapat ca aveam 5W si era batrin nici nu vreau sa ma gindesc cum ar fi cu 10W.
Citeste si in manualul masinii daca nu ai altceva la indemina si ai sa vezi ca 10W se pune daca esti in Sahara, la noi 5W si 0W.
Bujiile am pus BOsh -Am avut tot Bosh da cu doua capete si le-am luat pe seria masinii codul nu il stiu exact
.
Sa inteleg ca acum ai pus altele ? Adica nu 2 electrozi cu codul care l-am dat eu in post ? Mai era unul pe forum deceptionat de Opel Agila ca is proaste bobinele de inductie dar nu s-a intrebat de ce pica bobina !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
orinoco -
filtru ulei 60 ron
- filtru motorina 125 ron
cam scumpe zic eu. Vezi sa schimbi si uleiul din cutie !
Despre uleiul OMV nu am o parere prea buna. De ce nu folosesti ceva sigur ? La modul Castrol, Mobil, Pennzoil...
Skip ads

  • Myaytzu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cu uleiul pana acum toate buna ,cam rar temperaturi in minus pana acum in Ploiesti , il am in vedere de schimbat .

Bujii intr-adevar am avut FLR8LDCU si am pus FR7DC+ mai exista un +8 in fata codului asta .
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Perfect de acord cu Dan.
In schimb la mine in cartea de service am observat ca cei de la Opel in germania au pus 10W40........
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Myaytzu sfatul meu este sa schimbi uleiul cu 0W40 sau 0W30 si sa pui ce bujii am trecut in post ! Faci cum crezi dar mai citeste si o sa-mi dai dreptate.
szilid si nemtii au berbecii lor si pun 10W. Am vazut ca LEXXX a avut si el 15W si tacanea motorul, EDY a recomandat Castrol Softech 5W si acum este mai multumit.
Nu va mai luati dupa toti cretinii din service ca de asta va merg prost masinile. Ei chiar vor sa le stricati ca sa aiba si ei de lucru si sa vinda piese.
Corsa_1.2 frumos filtru de aer dar sa stii ca debitmetrul costa 650lei. Nici nu vad prinderea, ai grija sa nu balangane filtrul ca sa fisurezi ceva.
  • Lutine

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Sunt noua pe aici, mai presis acesta este primul topic pe care-l deschid. Am si eu o intrebare:cat costa intretinerea noului opel corsa? Am o cunostiinta, fosta posesoare de opel vectra,care mi-a recomandat sa nu-mi iau un corsa ca e foarte scump la intretinere spunandu-mi ca un simplu schimb de ulei a costat-o 13 milioane Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Cum sta treaba pana la urma? E chiar asa de scumpa intretinerea Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad ??
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit! Observam si noi ca e primul post dar ii puteai da un titlu mai sugestiv...
Suma e mai mult decat exagerata Laughing Arunca un ochi pe ce au scris colegii corsari si te asteptam cu poze cu noul corsa Very Happy
  • Lutine

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Abia astept sa o cumpar, dar m-a descurajat asa de tare suma aia...o sa mai caut pe aici si poate gasesc ceva Rolling Eyes
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Un schimb de ulei nu poate depasi 5 milioane chiar si la reprezentanta...
Search'ul face minuni https://www.clubopel.com/viewtop...schimb+ulei+corsa
Bafta Smile
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Buna Very Happy
Prietena ta este cumva blonda!? Rolling Eyes
Indiferent ca este corsa sau...bmw, un schimb de ulei poate costa la fel. Nu te poti lua dupa costul uleiului pentru a afla costul intretinerii unei masini.
Sfatul meu: Daca iti place corsa - ia-ti corsa. Nu cred ca exista masina care se intretine mai ieftin ca opel (cu mici exceptii) In general masinile care se adreseaza aceleiasi clase au aceleasi costuri de achizitie/intretinere.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Costurile de intretinere si functionare la Opel sunt depasite doar de Daewoo, in rest toti sunt niste scumpi Very Happy .
Un schimb de ulei nu depaseste 200lei. Piesele sunt ieftine comparativ cu altele.
Mai mult, Opel sunt destule si au inceput sa mai stie cit de cit sa faca service... La Citroen astia nu stiu nimic, ai sa fii si tu printre aia care vind masina satui de stat prin service si nerezolvate problemele.
  • pisi12

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mai fratilor vreau si eu la noul Corsa sa imi fac asigurare CASCO....am intrat pe net la Allianz si mi-a cazut fatza....800 eur pt corsa de 1,2?? Hmmm...Alte sugestii??
Va multumesc
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Incearca la Generali si alta dat nu mai posta offtopic.
  • rudymentaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 973 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! si bine v-am gasit ! Sunt proaspat posesor de Corsa...

Am urmarit tot topicul, si am vazut diverse preturi pentru piese de schimb. In general m-am lamurit, dar n-am vazut decit un singur link la un magazin ce importa piese auto, iar pe net nu au in catalog ce ma intereseaza.

Daca cineva ar putea sa-mi recomande DE UNDE sa-mi cumpar urmatoarele (si cam cit m-ar costa) ar fi grozav (Bucuresti, arpopo):

-filtru aer
-filtru benzina
-filtru ulei
-filtru polen
-placute frana

De asemenea, m-ar interesa sa stiu, in afara de lista mea, ce ar fi recomandat sa schimb, in cazul in care corsa-ul meu este din aprilie 2001, 87.000 km la bord, motor de 973 cmc, benzina, 57 cai, proaspat adus din germania si inmatriculat (acum 3 saptamani).

Respect !
  • Fiend

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pisi12...mai fato, sau baiete:)...aia isi bat joc de tine. Eu am Corsa D 1.2 si ma costa 600 E pe an la Allianz (am facut acolo pentru ca am fost oarecum obligat de firma de leasing).
Deci stai cuminti ca asigurarea aia o ai poate la un bmw seria 1 ceva:).
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai la alianz poate ajunge atat in functie de vechimea soferului,numarul de incidente,etc si in functie de ce acopera.
  • rudymentaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001 973 cmc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cu respect !

Probabil cam asta e costul si pentru un Corsa pe benzina, motor de 1.

Poti sa-mi zici unde ai facut manevra ? m-ar interesa si pe mine.

Multumesc !

orinoco a scris:Am pus si la thread "Costuri revizie Corsa CDTI"

Eu am o Corsa 1.3 CDTI fabricatie 2004 / 67000 km.
Am luat-o second-hand si m-am hotarit sa ii schimb consumabilele ( am mers cu ce am luat-o cam 300 km...pina am mai strins ceva bani Confused )
Deci masina nu e in garantie si operatiile le-am facut NU la o reprezentatnta Opel.
M-au costat cam asa:
- filtru ulei 60 ron
- filtru motorina 125 ron
- filtru aer 45 ron
- filtru polen 47 ron
- ulei 5W-30 OMV EcoTec ( conf specif opel GM-LL-B-025 ) 4 litri x 32 ron = 128 ron
- manopera 53 ron
total 458 ron
piesele mi le-au comandat cei din service....... (poate gaseam mai ieftin....dar nu ma pricep...si n-am avut timp )....operatia a durat aprox 2 ore. per total...multumit
Wink

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Ieri am mai investit ceva in masina, pentru ca in curand am sa o vand si nu vreau sa o dau cu hibe de nici un fel..

Amortizoare Sachs Super touring gaz fata
Bujii NGK
Senzor ulei

Am luat si flanse si rulmenti dar din pacate nu s-au potrivit, asa ca le-am pus pe alea vechi, din fericire cele de pe masina au fost mai mult decat ok, asa ca am curatat si gresat rulmentii si am rezolvat problema mai ieftin decat ma asteptam.

Ce e bine dupa aceste schimburi:
- Comportament mult mai echilibrat al masinii, amortizoarele spate fiind schimbate acum 8000 km cu acelasi model, nu mai oscileaza in curbe luate in forta, gropile nu se mai simt mai deloc, zgomotul de rulare mult diminuat, directie mai precisa etc
- datorita bujiilor motorul are un mers mai rotund si un sunet mai rafinat, nu are gauri de cuplu cum avea inainte, acceleratia este mult mai liniara, comportamentul motorului este mult mai previzibil.
- senzorul de ulei a salvat de la pierzanie o cantitate insemnata de ulei pretios, Castrol Softec 5W40.

Ce e mai nasol:
- Dupa interventia la amortizoare, bieletele anti-ruliu schimbate acum 18000km s-a constatat ca sunt varza, lucru care se vede (mai degraba aude) clar, suspensia fiind mai tare acestea lucreaza mai mult, si clancane, pentru ca burdufele sunt rupte, deci trebuie sa le schimb cat de curand.
- Zgomotele de rulare fiind eliminate (cu exceptia clancanitului specific al bieletelor) mi s-a pus pata pe toti greierasii si zdranganelele din masina, si nu sunt tocmai putine... Very Happy
- La schimbarea bujiilor, una din ele nu a focut contact tocmai bine la montare lucru care a determinat ecu-ul sa taie injectia la un cilindru, si a durat o jumatate de ora sa ne dam seama ca nu mai e nimic de la bujii, ci de la injectie, motorul mergand in 3 pistoane, deci scos borna resetat, pus borna, plecat Smile .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR