Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
dupa ce am montat instalatia gpl am mers o perioada de timp cu roata de rezerva in portbagaj deoarece locul ei este ocupat de butelia de gaz. roata normala imi ocupa mult spatiu asa ca m-am orientat spre o roata subtire, pentru vectra b in 4 prezoane se potriveste roata de pe seat cu dimensiunea 105-70-14 .(nu agata in etrieri). ca si modalitate de prindere am optat pentru aceasta varianta : pe spatarul banchetei spate am prins cu doua holsuruburi o bucata de platband pe care am sudat o piulita de 8 apoi am infiletat o tija filetata pe care o pot scoate in momentul in care rabatez bancheta apoi roata si cu piulita de plastic originala care fixeaza janta.



m-am gandit ca poate ajuta pe unii aceasta varianta.


Ultima modificare facuta de Radovan_eu la Mar 18 Jan, 2011 1:30 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Exact ca tine am vrut sa fac si eu azi dar nu are loc roata, tu ai portbagajul mai inalt......Sad Sad
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ai incercat cu roata pe 14? daca da, cauta poate gasesti pe 13
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut , sunt si eu in situatia ta (rezervorul in locul rotii de rezerva). n-am gasit janta inca si nu ii stiu dimensiunile. mi le poti da si mie ? mersi.
Skip ads

  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pe 15 subtire dar nu merge pusa asa!
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
danywhy a scris: mi le poti da si mie ?


nu stiu daca mi te-ai adresat mie dar am sa-ti spun ce am eu ca roata de rezerva 105-70-14
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din niște calcule a ieșit cã roata asta de rezervã e cu aproximativ 10 cm mai micã în diametru decât una 185-65-14 care e standard pentru un Astra G și cam pe unde e și Vectra B. Ai pus vreodatã roata de rezervã sã vezi cum merge mașina? Sunt probleme sau e ok pentru cei câțiva km pânã la prima vulcanizare?

Eu mi-am pus de curând GPL și mã bate gândul sã iau o roatã din asta, dar mã sperie diferența aia de dimensiune la diametru.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am pus roata doar de proba sa vad daca-mi atinge pe undeva si am mers vre-o cateva sute de metri, nu am simtit nici o problema la rulare si dupa cum spuneai, e o roata cu care sa ajungi pana la cea mai apropiata vulcanizare care cred ca e mult mai indicata la drumurile noastre decat un set de pana format dintr-un compresor si nu mai stiu eu ce.
la vectra am 195-65-15
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR