Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Salut.

Am cumparat o vectra 4x4 si as dori sa stiu mai multe despre aceasta masina, daca mai stie cineva.
Skip ads

  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cate ceva despre toate Vectrele A, inclusiv a ta (specificatii motor, dimensiuni, echipari, etc) ai aici:

http://members.fortunecity.com/ata/vectra/

Sa ne zici si noua cum te simti in noua achizitie, si mai ales sa ne-o prezinti cu poze! Smile
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am vizionat pagina, e buna. Am facut comanda si de manualul masini, poate are date interesante. Nu stiu exact ce contine, ma voi lamuri cand il primesc. Problema e ca lipseste o piesa, am inteles ca e axul cardanic si deocamdata masina e 2x4. Stie cineva daca am sanse sa o gasesc si unde ?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Majoritatea calibra si vectra 4x4 de vanzare prin targuri sunt 4x2, voiam sa iau si eu o vectra 4x4 si nu mai aveam mult pana sa o iau, asta pana in momentul in care au inceput povesti de ce nu mai era 4x4.
Ce motor are?
Skip ads

  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Are motor 2.0i OHC C20NE. Tipul de la care am cumparat-o a demontat piesa ca sa consume mai putin si i-au furat-o din curte, probabil pentru fier vechi. Din cate m-am documentat, asa e, consuma cu 1-1,2 l/100km mai mult, dar merita, mai ales cand mergi la munte sau iarna, pe zapada.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sad chiar eram curios cum functiona un Vectra 4x4...

Intrebare: la cel care nu este 4x4 din conceptie, se poate transforma? Ma gandesc ca pasajul pentru axul cardanic il am (si tare e incomod in spate la picioare!), dar trebuie evident si alte modificari.

Care ar fi acestea?
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut pe site un topic in legatura cu o schimbare de vectra a in 4x4...Din cate imi amintesc se poate si ai nevoie sa schimbi puntea spate si cv, dar mai multe nu mai stiu... Cred ca vechii membrii ai site-ului, gladiatori in luptele cu opel stiu mult mai multe decat mine...
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
E destul de greu sa faci o treaba d'asta....trecand peste electronica care e simpla ar trebui sa: modificare traseu evacuare, punte spate schimbata cu una independenta (pe care nu stiu daca ai de ce sa o prinzi in caroserie; cred ca trebuie sudati alti suporti), rezervor scos de sub bancheta si mutat sub portbagaj........si cutie viteze, cutie transfer(care e o gramada de bani), diferential, planetare spate............si iti mai trebuie si sistemul hidraulic ce se ocupa de cutia de transfer si de servodirectie.
In concluzie nu prea merita avand in vedere ca daca te chinui putin gasesti una gata facuta de la mama ei. In schimb ar merge o treaba d'asta incercata pe o ......hmmmm....astra f gsi. Cred ca ar fi prima din lume:D
Skip ads

  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca axul cardanic de la vectra e indentic cu cel de pe calibra. Am intrebat de pret pentru piesa noua si costa foarte mult ( 1000 euro ) si ma gandeam sa o iau de la dezmembrari. Ma poate ajuta cineva cu informatii?
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am pus axul cardanic pe Vectra A 4x4. Sincer nu pot sa spun ca simt vreo diferenta. Oricum, din cate stiu eu, forta de la motor nu sunt repartizate egal fata-spate. Am incercat-o si pe nisip, dar nu derapeaza egal. Sistemul functioneaza, am verificat-o la service, unde am ridicat-o pe lift si se invart toate rotile. Voi vedea probabil pe zapada daca se simte diferenta.
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am avut eu un Golf 2 Syncro 1.8 i (avea diferential cu viscocuplaj) si pot sa-ti spun ca vei simti o mare diferenta la iarna...
Dar sa te astepti si la un consum mai mare. Crying or Very sad
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Stiu, in carte da un consum de 12 l in oras cu tractiune integrala. Dar masina are si gaz, asa ca nu ma afecteaza. Asta are tot viscocuplaj. Pacat ca nu e si decuplabil , ci permanent.
Skip ads

  • cornel_b

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 20 seh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2005

  • Mesaj Privat
ce este sistemul hidraulic ce se ocupa de cutia de transfer si sevodirectie
cum functioneaza
aveti o img. a lui
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
da-mi adresa de mail, sa-ti trimit cateva poze din manualul masinii
  • cornel_b

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 20 seh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2005

  • Mesaj Privat
pentru anvas75
mihaelaalexandra91@yahoo.com sau mikib@k.ro
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dupa ora 20 ai pozele
  • cornel_b

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 20 seh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2005

  • Mesaj Privat
anvas75 multumesc pentru poze.
in aceea cu aerisirea circuitului hidraulic, opel vectra/calibra 4x4 este o poza (D0640) unde arata supapa de comanda.
daca observi este acolo un recipient care seamana cu o mica butelie ,mie imi arunca ulei pe la una din conductele ce intra prin spatele ei.[/img]
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cu placere, sper sa-ti fie de folos.
  • cornel_b

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 20 seh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2005

  • Mesaj Privat
pentru cine are vectra 4x4
le merge tractiunea integrala?
daca nu ce probleme au poate se nimereste sa fie la fel ca a mea
  • anvas75

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat masina fara axul cardanic, pe care l-am luat de la dezmembrari si l-am montat pe masina mai tarziu. Nu stiu exact cum ar trebui sa functioneze, dar am urcat masina pe elevator si cand am bagat in viteza se invarteau toate rotile. Asta ar trebui sa insemne ca functioneaza sistemul. Oricum, tractiunea integrala transmite puterea de la motor mai mult pe rotile din fata, iar cand acestea incep sa patineze, se transmite putere si la cele din spate, pana la 100% in cazul in care rotile fata se invart in gol. Daca stie cineva mai multe este binevenit sa ne impartaseasca din cunostinte. Oricum, vasco-cuplajul spate trebuie sa aiba uleiul exact cum cere producatorul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR