Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca ce am luat eu este mai mult un insonorizant.
Indicat pentru antifonare ar fi Body 930, Body 932 si Body 910.
Am mai aflat si de Autovopant M1205, de la Policolor.
O sa aleg unul dintre ele.

Toate bune
Skip ads

  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Se pare ca si toba de esapament poate fi vopsita cu asa ceva:
http://www.kober.ro/vopsele...-temperatura.html
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ca tot veni vorba despre asta si vreau sa ma bag si eu in discutie ca am mai facut asta la inca 3 masini pana acum, la fosta masina , vectra a , am facut urmatoarele bineinteles dupa demontarea masinii
* se curata tabla intai cu apa pentru a se da noroiul jos apoi se lasa la uscat
*se spala cu diluant/benzina iar in locurile afectate de rugina puternic se poate folosi tyruginol ( se lasa cam 2 ore sa-si faca efectul)
* se verifica zonele cu probleme si se inlocuiesc/chituiesc dupa gravitate
* se da suprafata cu grund
* se lasa la uscat cam jumatate te zi/o zi
* se pregateste antifonul( sa fie mai grosutz asa cum e smoala) si se aplica peste grund o pensula prin apasare si nu prin intindere
* se lipeste fibra de sticla peste antifon
* peste fibra de sticla se mai da un strat de antifon
* se lasa la uscat antifonul 2-3 zile
* se aplica un strat de grund peste acesta( daca se doreste)
* se aplica vopseaua finala in 1-2 straturi
** unii spun ca e bine sa ii dai un strat de vaselina sau ulei ars foarte fin pe dedesubt si sa faci o plimbare pe un drum de tara....eu nu am facut asta pentru ca mai spal totusi masina si pe dedesubt
* monteaza totul la loc
Grundul antifonul si vopseaua le-am dat la penson fiindca asa am considerat eu ca e mai bine.Se aplica cat se doreste de gros(a).
Va atasez niste poze dupa cum am procedat eu la aripile fata numai ca nu le am in ordinea operatiilor la fiecare..va dati voi seama
Asa arata tabla masinii inainte de curatire si indepartare zone ruginite


Dupa curatire si dat cu grund



Dupa grund urmeaza antifonul


Asa arata totul la sfarsit

Pozele sunt facute pe ambele parti ale masinii pentru ca nu le-am dat importanta ca le voi atasa undeva inafara de PC meu.
Nu am poze de cum a aratat masina la sfarsitul antifonarii sau trepte din proces pentru ca eram foarte murdar de vopsea tot timpul.
Asa am procedat eu la antifonare impreuna cu tatal meu si zic ca e mult mai sanatos sa o faci intr-o curte ( din proprie pasiune) decat sa ti-o rezolve cei de la service intr-o zi sau 2 . Nici nu se compara antifonul dat la penson prin apasare cu cel de la pistol( smantana curata).
Operatia am facut-o nu in scopul de a vinde masina ci de a o folosi si noii proprietari (cati o mai fi) un timp cat mai indelungat .
Imi pare rau dar materialele folosite nu le stiu dupa firma dar oricum ce am folosit eu : smirghel , perie de sarma ,tyruginol (pentru rugina), grund , antifon , fibra de sticla , chit din fibra de sticla , vopsea(neagra zic eu).
La vectra probleme cu rugina am avut :
- in spatele rotilor fata / spate
- la picioarele pasagerilor spate ( in fata rezervorului pe dedesubt)
- la aripile spate
- la praguri
Cam atat din ce imi aduc aminte acum...daca mai e ceva am sa intervin.
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am luat Body 930.
Cand va fi vreme mai frumoasa, o sa ma apuc de lucru.

Stie cineva daca se poate da cu insonorizant 950 pe capota, la interior?
La motor, sunt temperaturi mari si nu stiu cum reactioneaza.

Multumesc.
Skip ads

  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Da.merge,curata bine cu benzina,apoi dai cu spray grund si apoi cu antifon pe zgarieturi...
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare...am urcat azi masina pe o rampa si am vazut ca are rugina in unele locuri iar antifon nu prea mai are...cum sa dau rugina jos..si ce antifon sa folesec ?

Daca stiti preturi postatile aici ..pe rugina sa dau cu grund ?

Multumesc
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
astept si eu un raspuns despre ce fel de grund si antifon e recomandat....
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa traiti!
Pentru ca subiectul este din punctul meu de vedere de importanta maxima, reinviem un pic topicul.
Eu (si nu sunt singurul), nu sunt multumit de zgomotul din habitaclu la G-ul meu...
Asadar, caut solutii cat mai practice si desigur, la preturi de criza.
Cautand, am gasit pe net un flacau cu un service in Militari, care practica urmatoarele preturi:
- antifonare completa (exterior, podea interior + usi), cu tot cu manopera (treaba dureaza 2 zile) = 900 RON;
- antifonare doar la interior (podea - complet + usi) = 500 RON.
Antifonarea se face cu solutie cauciucata, in 2 straturi.
Pe langa asta, oamenii se ocupa si de tinichigerie/vopsitorie. Pret: 200 RON manopera/piesa + 100 RON materialele, deci cu 300 RON vopsesc orice piesa.
Mie mi se par preturi de bun simt. Dupa Craciun, le iau usurel: antifonare completa + vopsit 3 piese.
Va tin la curent.
Pentru detalii, astept un PM, nu fac reclama aici.

Drumuri bune!
Skip ads

  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
adware_man a scris:Hai sa traiti!
Pentru ca subiectul este din punctul meu de vedere de importanta maxima, reinviem un pic topicul.
Eu (si nu sunt singurul), nu sunt multumit de zgomotul din habitaclu la G-ul meu...
Asadar, caut solutii cat mai practice si desigur, la preturi de criza.
Cautand, am gasit pe net un flacau cu un service in Militari, care practica urmatoarele preturi:
- antifonare completa (exterior, podea interior + usi), cu tot cu manopera (treaba dureaza 2 zile) = 900 RON;
- antifonare doar la interior (podea - complet + usi) = 500 RON.
Antifonarea se face cu solutie cauciucata, in 2 straturi.
Pe langa asta, oamenii se ocupa si de tinichigerie/vopsitorie. Pret: 200 RON manopera/piesa + 100 RON materialele, deci cu 300 RON vopsesc orice piesa.
Mie mi se par preturi de bun simt. Dupa Craciun, le iau usurel: antifonare completa + vopsit 3 piese.
Va tin la curent.
Pentru detalii, astept un PM, nu fac reclama aici.

Drumuri bune!


Salut,

Ai facut ceva? Daca da, cum a iesit? Unde anume in Militari?

Drumuri bune
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Se posteaza cam 1-2 ori pe an Smile)
A se vedea ultimi 3 ani
  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
?

ce sa vedem din ultimi 3 ani?
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
astazi am izolat si eu masina pe dedesupt cu demontarea completa a plasticelor.am folosit vopsea cauciucata.a iesit super.in fata sub aparatori am gasit mult pamant incat puteam planta o floare.cand am dat plasticul jos a curs si apa.deci imaginativa! am muncit la pensula! numai bine
Skip ads

  • JohnBranch

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ce materiale ai folosit?
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Merge sa dai cu vopsea cauciucata si sub masina?Mai trebuie dat cu ceva inainte de vopsea si ce vopsea ai folosit?
Cam multe intrebari dar chiar am nevoie sa stiu pentru ca am 2 brate pe spate care incep sa se decojeasca.

Numa bine (ssergiiu).
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
vopsea cauciucata insonorizanta( fabryo) asa cred ca se cheama doar asta am gasit pe ambalaj.se dilueaza in diluantul care til recomanda si este scris pe ambalajul vopselei. eu la aplicare am procedat asa: am dus masina la spalatorie si l am rugat pe baiat sa insiste pe dedesupt;am duso dupa aia intrun loc cu beton pe jos pt cric;demontat cate o roata,scos plasticul de protectie curatat inca o data bine apoi degresat f bine cu o carpa inmuiata in diluant .nu am aplicat grund pt ca nu ami era rupta izolatia si nu sa ajuns la fier nicaieri.am repetat procesul de doua ori dupa ce sa uscat.urmeaza zilele astea sa bag ulei in praguri si ceara in usi si caroserie. spor la munca va doresc .salutari fara rugina Very Happy[align=left]
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
alynutzu_cvm a scris:[...]materialele folosite nu le stiu dupa firma dar oricum ce am folosit eu : smirghel , perie de sarma ,tyruginol (pentru rugina), grund , antifon , fibra de sticla , chit din fibra de sticla , vopsea[...]

Pentru ce fibra de sticla?
Io ma gandeam la curatat bine de rugina, dat cu grund/spray cu zinc pe unde a disparut izolatia si apoi suflat Teroson.
  • JohnBranch

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2009

  • Mesaj Privat
lamuriti-ma si pe mine de ce se inmoaie antifonul aplicat pe pasajele rotilor de acum vreo 2 saptamani ? Shocked zilele astea au fost temperaturi si de 31 de grade, si cand am pus mana pe el, la roata, mi s-a murdarit degetul de antifon. l-am aplicat ca la carte, spalat bine pasajele, sterse cu diluant, grunduite unde era necesar, si lasat sa se usuce. am folosit un antifon de la Fabryo http://www.fabryo.com/img/p...nsonorizanta1.jpg . dimineata cand pun mana pare uscat. e posibil sa se inmoaie la temperatura?
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
A intors cineva masina intr-o parte in vederea antifonarii? A mea a ruginit in zona rezervorului si nu stiu cum sa o intorc pentru a o grunduii.
A ruginit si conducta de frana. S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vin cu o intrebare pt cunoscatori . am auzit ca pt o buna protectie a aripilor , pragurilor merge folosita in afara de ceara si parafina . Ma bate gandul ca in primavara sa i fac un astfel de tratament . As folosi la aripi fata , praguri , punte fata-spate .Nu am gram de rugina dar as vrea sa o protejez cat pot de mult . De la cunoscatori am inteles ca vaselina sau uleiul dupa 2-3 ani devine coroziv si vreau sa evit acest lucru. A mai folosit cineva asa ceva?Mentionez ca parafina am gasiut deja in Buzau.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara eu am masina din 2009 nu este ruginita dar pe dedesubt s-a mai zgiriat antifonul si ce mai e pe acolo stie cineva pe cineva care poate sa antifoneze cu ceva vopsea cauciucata masina din semnatura ...desigur si pretul .Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR