Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • elceanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pt. antifonare si insonorizare se foloseste:grund,mastic pensulat cu aluminiu,vopsea lovitura de ciocan,folie insonorizanta cu aluminiu(o gasiti la baumax) dupa ce ati demontat ineriorul se curata,matuiti cu smirghel un strat grund un strat mastic pensulat iara un strat grund si un strat vopsea lovitura ciocan(lasati fiecare strat sa se usuce) apoi lipiti folia cu silicon in puncte
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa va arat ce am facut eu pentru usi si rezultatele sunt wow.

Neavand ce face am zis sa dau o tura in jurul masinii si m-am trezit desfacand la fata de usa sa scot pietricica ce juca in usa (nu am idee cum a ajuns acolo). Cand am terminat cu aia am zis sa incerc sa izolez si usa cu o fasie dinasta de 'burete' (am mai folosit la izolat fonic usi de termopan, etc, din sectiunea experimente @ home).

Dupa ce am terminat de pus buretele am dat o tura cu masina si parca nu mai suna a opel-ul meu vechi. A amortizat cel putin 10% din zgomotul care se auzea prin usa, sunt curios cand voi termina cu toate 4 ce o sa se intample.

Materialul care l-am folosit este burete dinacela care se foloseste la montajul parchetului laminat. Montarea arata ceva de genul ...



In poza este finat superficial buretele ala, la sfarsit l-am fixat cu banda dublu adeziva. Ca si idee, totul a durat vreo 30 minute cu 2 pauze de tigara.

Costurile estimative pentru toate 4 usile sunt undeva la 5-40lei, in junctie de cum gasiti plasa de burete. Eu am luat cu 15lei 5mp. Am mai vazut cu ~50lei 20mp ...

Sper sa va ajute.
Cristi.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Dar cu polistiren din ala pentru perchet o merge? cel de 3mm, nu de alta , dar abia am ramas acum cu 2 cutii Smile
  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Merge cu orice ati pune,pe principiu mai bine sa fie ceva decat nimica!
Skip ads

  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
astea sunt glume cu antifonare cu burete.... iti dai sema ca toate vibratiile se transmit prin ele si zgomotul rasuna ca la el acasa....macar de puneai niste aluband macar ala mai reduce considerabil din vibratii.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vlad-OPC a scris:Dar cu polistiren din ala pentru perchet o merge? cel de 3mm, nu de alta , dar abia am ramas acum cu 2 cutii Smile


Eu aia am folosit, scuze daca nu am fost clar. Al meu era de 5mm, tot ramasite de la pus parchetul. Pentru timpul/efortul/costul de a pune pe usi eu zic ca se merita. In cel mai rau caz, cum a spus colegul, este o gluma si ai desfacut degeaba 6 suruburi Smile
  • nelutzu_

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Pentru ''king2pin' si zgomotul, sunetele etc tot vibratii sunt.
  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ok... receptionat..... dar tot raman de parere ca antifonarea nu se face cu izolatie de parket. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR