Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am o astra g de 1.6 si vreau sa schimb ceasurile originale cu unele albe. Am gasit ceasurile, diferenta este ca ale mele sunt pana la 220 iar cele albe sunt pana la 260, e vre-o problema? vor functiona corect? Mai e problema cu km masinii, acum am cam 49k si nu as vrea ca dupa schimbarea ceasurilor sa-mi inregistreze de la 0. Daca stiti pe cineva care a mai facut treaba asta, un ajutor ar fi binevenit Smile , plus ca habar nu am unde si cine poate sa le monteze...

Multumesc!
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cauta si vei gasi! daca dadeai un search mic gaseai dar deh e mai usor sa deschizi un topic nou Citeste Regulamentul! Nu!
si ca sa nu zici ca sunt rau intentionat uite un mic hint , se numeste flores_astra pe club si se pricepe mai mult decat bine

dar probabil trebuie sa deschizi un topic nou ca sa il gasesti !
PS: nu cred ca se potrivesc ceasurile dat fiind diferenta inscrisa pe ele
  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ai dreptare, am dat search inainte sa deschid discutia, (de fapt iti arata discutiile asemanatoare cand vrei sa postezi un topic nou). Nu m-am lamurit insa daca e vre-o problema cu gradatiile de pe cadran, si nu am aflat unde pot sa le montez(in afara de reprezentanta).
Deci, daca stie cineva concret daca se poate sau nu face aceasta schimbare, un mic sfat va rog Smile
  • iulex80

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca iti va indica corect viteza(asta daca nu vrei sa ai impresia ca mergi mai tare), de montat nu trebuie sa mergi la reprezentanta poti sa le schimbi si tu cu manuta ta ca nu e greu.
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
tocmai ti-am dat id-ul celui care te poate ajuta informa cum sa le montezi si daca merg bine , deschide ochii bine e scris si ingrosat ! offf
  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ms, merge mai greu la inceput.... Embarassed
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu iti va arata corect viteza 100%.
  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Poi nici un vitezometru nu arata exact exact viteza, eu as vrea sa stiu daca va avea acceasi precizie ca acesta, au in loc de 90 imi va arata 110 Laughing
Inregistrarea se face printr-un cablu care se roteste, sau electronic?
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Electronic. Daca tu ai o eroare x la vitezometrul tau, la ceasurile noi care merg pana la o viteza mai mare e posibil sa ai x+a, a crescand odata cu viteza. Deci odata cu viteza creste si eroarea. Mai e o posibilitate, sa nu afiseze deloc viteza pe noile ceasuri. Mai bine incerci inainte sa le platesti si gata.
  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ok, ms. Le voi incerca inainte, sper ca nu sunt greu de inlocuit, tinand cont ca n-am desfacut asa ceva niciodata
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sunt usor de scos, de bagat inapoi e mai nasol. Daca vezi ca nu intra incearca sa scoti mufa de plastic cu tot cu suport si intai o prinzi pe ceasuri, apoi le bagi cu totu la loc. Eu decat asa reusesc.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ceasurile la astra g se scot si se baga prin volan.nu trebuie sa scoti nici o mufa.le asezi in pozitie si dupa pui siguranta.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca se baga si scot prin volan. Dar nu intotdeauna intra in pozitie sa poti trage siguranta. De aceea eu scot afara mufa, pun siguranta si apoi le bag cu totul la loc.
  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Gata, le-am montat, turometrul si vitezometrul sunt ok, adica inregistreaza viteza ok. mi-am notat ce vit avea in fiecare treapta la 2000 de ture pe cel vechi sa am cu ce compara, si sunt la fel, am mai comparat si in vit a 5-a la 3000 si aveam 105 pe amandoua. Singura chestie dubioasa e cu temperatura apei, pe cel vechi statea mereu la 90, pe aglomeratie mai urca putin, pe cel nou sta mai aproape de 100. Pe la ce temperatura trebuie sa staea in mod normal? e cazul sa-mi fac griji?
Montatul a fost f simplu, m-am agitat degeaba, orcum ms de sfaturi, acum mai ramane doar sa mai gasesc pe cineva care sa-mi sincronizeze km dupa cel vechi. Smile
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Temperatura apei trebuie sa stea la 90, la 100 e mult. Verifica cu un gps, daca ai posibilitatea, acuratetea vitezei aratate pe ceasuri.
  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Neata, da, voi verifica pe gps, sa fiu sigur. Cu temperatura cred ca e ceva legat de indicator, nu cred ca se incalzeste mai tare acum motorul ca i-am schimbat bordul. Nu ajunge la 100, e pe la jumatate, maxim 3/4 intre 90 si 100. Banuiesc ca sistemul de siguranta la supraincalzire nu vine din bord.
  • sergiu_sergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Stie cineva care e treaba cu indicatorul de temperatura sau unde as putea sa-mi sincronizez km? La km nu vreau nimic dubios cu km mai putini sau ceva, vreau doar ca asta nou sa-mi arate cati km am rulati pana acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR