Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dodo esti subiectiv si fac niste corecturi

- usile nu se inchid mai greu la g5, ci sunt mai usoare , asa cum si la H sunt mai usoare alea pe spate ( vezi tabla de cutie de bere )
- scaunele fata sunt PESTE astra h . daca aveam doar o singura echipare de H nu comentam , dar nu am cum sa nu recunosc ca-i alta mancare de peste
- board computerul......... aia e
- pt un diesel e bine ca ambreiajul sa se simta mai putin . Pana la urma il conduc si femeile , insa se simte destul de pronutat fata de un benzinar
- fiecare isi gaseste pozitia in fctie de inaltime si gabarit . la 1,86 si 90 de kg stau de minune in scaunul ala:)
- pielea la G5 e de 4 feluri si culori . 4 texturi diferite , inclusiv a fost piele intoarsa . in fctie de echipare . Eu am mers cu Eos cu piele visinie si a fost foarte ok
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Oi fi eu subiectiv, dar si posesorul Golfului e? La scaune mi-a spus chiar el ca ale mele te tin mai bine si ca aerisirea mea e un avantaj vara. Cat despre ambreiaj, si el si sotia lui tin masina din ambreiaj in rampa, chiar daca stau la un semafor de 30 de secunde, tocmai pentru ca nu gasesc punctul de cuplaj. Pielea e cea standard de pe GT Sport, nu stiu in ce range de calitate e fata de EOS. Si la 1.75 si 97Kg nu e asa simplu sa gasesti pozitia ca la 1.85 si 90Kg.
  • agk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2012

  • Mesaj Privat
pichu a scris:acum opel astra h e echipata cu 3 motoare 1.4 cdti de 90 cp 1.7 cdti de 101 cp si 1.9 cdti de 120 respectiv 150 cp;
motorul de 1.7 cdti nu ma prea intereseaza pe mine daca o sa dispara sau nu, este un motor foarte foarrte fiabil si economic dupa parerea mea,foarte ruesit...
am facut azi un drive test si nu am reusit decat sa ma bag si mai adanc in ceata totala.. Smile



opel asta h are motor de 1.3 cdti de 90 de cai ca am eu asa ceva
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca intre Golf 4 si Astra G am ales Astra,clar dintre Astra H si Golf 5 aleg golful,nu se compara sincer,trebuie sa fim si putin realisti,calitatea materialelor la Opel e sub a celor de la VW,poate ca aspect Opelul castiga,dar la cum te simti la volan si ca antifonare ,materiale VW este peste
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
golf v! de departe fara sa clipesc! e ca diferenta logan cu opel!
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
bad post
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
golf V Best.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:golf v! de departe fara sa clipesc! e ca diferenta logan cu opel!

Alta aberatie...chiar nu poti sa fii obiectiv?fiecare are plusuri si minusuri chiar asa?
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:
golf v! de departe fara sa clipesc! e ca diferenta logan cu opel!

mad2max
a zis

Alta aberatie...chiar nu poti sa fii obiectiv?fiecare are plusuri si minusuri chiar asa






este strict parerea mea! om fii noi opelisti dar golf e golf!
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ma mir cum de n-ai zis replica de sfarsit ca un adevarat VWist : "Si nu in ultimul rand, Golf.".
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:alexhaiducu a scris:
golf v! de departe fara sa clipesc! e ca diferenta logan cu opel!
este strict parerea mea! om fii noi opelisti dar golf e golf!


Golf-ul este golf suna a cacao e cacao.
Nu are nici un sens ce spui tu, golf-ul este o masina ca si astra si care sunt relativ similare.
Diferenta intre ele este foarte mica, si cum suntem diferiti apreciem mai mult una sau alta.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ba da! are sens ce spun! pentru ca e punctul meu de vedere ca raspuns la o intrebare adresata!si nu nu este mica diferenta intre ele! e diferenta de bani,confort ,traditie istorie si multe alte chestii am opel pentru ca nu imi permit vw!la dotarile si anul opelului pe care il am vw gaseam cu 4 ani mai vechi! asa ca am luat opel!
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:
alexhaiducu a scris:golf v! de departe fara sa clipesc! e ca diferenta logan cu opel!

Alta aberatie...chiar nu poti sa fii obiectiv?fiecare are plusuri si minusuri chiar asa?


nu trebuie sa fim de aceeasi parere!
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu am zis ca trebuie sa fim de aceeasi parere...fiecare are dreptul la parerea lui...insa fara argumente nu te crede nimeni, asa ca da-mi si mie diferentele alea intre astra si golf care sunt la fel ca intre astra si logan.
PS...Cunosc oameni cu VW care nu stiu cum sa scape de el, si care in nici un caz nu pun semnul "<" intre opel si vw.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Despre ce istorie vorbesti acolo?Ce traditie?Pe langa Opel, mai am un Ford, asta inseamna ca trebuie sa-l asociez cu un Model T din 1901?
In ziua de astazi, astea-s detalii pe care doar unei marci premium poti sa i le asociezi, gen Mercedes-Benz, INTR-ADEVAR, ei au o traditie in lumea auto avand in vedere ce tehnologie foloseau si ce teste efectuau la constructia autovehiculelor incepand de prin anii 40-50, fiind la ani lumina fata de orice alt constructor auto.Dar nu poti afirma asa ceva despre un VW, care din punct de vedere istoric, a fost construit la comanda lui Hitler, iar numele spune totul.Faptul ca ai invocat "traditia" acestei marci a reusit doar sa ma induca in eroare.Mai mult de atat, Opel realizase prima masina cu aproape o jumatate de secol inaintea oricarui VW, deci mai are rost sa continuam discutia?
Un client in functie de preferintele sale va aprecia confortul si ce autovehicul i se potriveste.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
vw cel mai vandut grup auto al tuturor timpurilor!la toate modelele!
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:ba da! are sens ce spun! pentru ca e punctul meu de vedere ca raspuns la o intrebare adresata!si nu nu este mica diferenta intre ele! e diferenta de bani,confort ,traditie istorie si multe alte chestii am opel pentru ca nu imi permit vw!la dotarile si anul opelului pe care il am vw gaseam cu 4 ani mai vechi! asa ca am luat opel!


Adevarat ce spui ! Mai putin partea cu "nu-mi permit",daca ti-ai permis Opelul care il ai iti permiteai si VW

mad2max a scris:Nu am zis ca trebuie sa fim de aceeasi parere...fiecare are dreptul la parerea lui...insa fara argumente nu te crede nimeni, asa ca da-mi si mie diferentele alea intre astra si golf care sunt la fel ca intre astra si logan.
PS...Cunosc oameni cu VW care nu stiu cum sa scape de el, si care in nici un caz nu pun semnul "<" intre opel si vw.


Fa o tura cu Golf 5 si apoi urca-te in Astra H sa vezi ca sunt diferente destul de mari de la materiale interioare pana la ergonomie si felul cum stai in ea,in Golf e o pozitie mai joasa,mai confortabila.Acum nu vreau sa denigrez Opelul,ca in fond detin unul si sunt relativ multumit de el,dar o amica de-a mea si-a cautat o perioada buna o Astra H, in final si-a luat Peugeot 308,a ajuns la concluzia ca : "la Opel se inchid usile ca la Dacie" si adevarul este ca sistemul de inchidere al usilor e cam simplist la Astra H ( adica sistemul e de pe vremea Astrei G).
Am mai zis poate Astra G-ul e cat de cat comparabil cu Golf 4,dar deja la H vs Golf 5 incepe sa fie cam mare diferenta.........Eu unul mi-am luat Opel dintr-un singur motiv: anul mai recent,nu avea rost sa-mi iau Golf 4 din 2002 cand in aceeasi bani mi-am luat Astra G din 2006
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa spui ca diferenta intre g5 si astra h este ca intre astra h si logan e o aberatie maxima....or fi diferente intre cele 2 modele insa sunt comparabile din toate punctele de vedere, si nu o spun numai eu ci si majoritatea revistelor auto.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sincer ma asteptam la mai mult din partea Astrei H ,servodirectia daca nu ma insel e aceeasi ca si pe G-ul meu si multe parca sunt prea in comun,cand am condus prima oara Astra H ma asteptam sa vad un progres,lasand la o parte aspectul nu mi s-a parut ceva remarcant fata de Astra G,adica sa aiba ceva care sa ma faca sa o cumpar pe viitor.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:vw cel mai vandut grup auto al tuturor timpurilor!la toate modelele!

Corect! Samsarii scapa repede de vw si castigurile sunt mai mari. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR