Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Slash a scris:
Nici un sofer care a avut si a condus diesel nu va mai avea masina pe benzina vreodata

Jura'te .
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru mine e o placere sa conduc o masina de 17 ani pe benzina in oras.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu ma jur ca n-am de ce, numai tiganii de jura !
cand ma dau jos de pe o benzinara abia astept sa ma sui la mine.
cunosc o gramada de oameni din diverse medii care au benzina si nu stiu cum sa scape de ea...
si nu vorbesc din vise, primul e tata
un prieten a strambat din nas la un Astra 2.0 DTI si si-a luat focus de 1.4 benzina
Cand ne intalnim, nici nu mai deschide subiectul "consum"
De la servici am mers cu focus de 1.6 , nu scadea sub 11-11.5 vara trecuta nici daca-l impingeai si fara aer
tot de la servici am mers cu octavia 1.6, dezastru, avea medie in oras de 13, iar in afara adormeai pana faceai o depasire
Fiecare face cum crede, dar cred ca ar fi cazul totusi sa fim realisti, avantajele la diesel sunt evidente, fie ca ne place sau nu

nu stiu cat consuma vectra ta de 1.8, ultima cu care am mers eu avea medie de 8.2 in afara

tonytm sunt de acord cu tine
mai bine mergi cu un F de 1.4 in oras decat cu G IV care consuma dublu
aici nu te contrazic
discutia era legata de benzinarele mai noi si cu cai mai multi, cai la care nu merge sa le dai iarba din pacate......
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu conduc si..si...in oras prefer benzina..se incalzeste repede si are sprinturi bune la plecarea de pe loc in afara orasului e mai bun dieselul: sprinturi in plaja de lucru a turbinei - superbe + zgomotul specific inegalabil...eventual cu o benzinara cu toba sport.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sa revenim la topic Razz
Daca omul vrea neaparat diesel, ca o comparatie intre golf 5 si astra h, poti adauga un - mult mai mare pentru dieselul de 2.0 pd de la vag. Pusca injectoarele in fericire. Asta in plus de volanta, care e o problema minora in comparatie.
Ahh am uitat si de pompa de motorina Rolling Eyes

In concluzie orice diesel de pe Astra H e megafiabil in comparatie.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sa stii ca si de 1,7 CDTI vorbeste lumea ca ar avea probleme la injectoare...
eu nu mai pun asa baza in gura lumii
multa lume se suie in diesel si il birjareste ca pe o benzinara
si apoi plange pe-aici de turbina, injectoare si ce-o mai fi
conteaza f mult cum mergi cu masina respectiva si cat de mult o ingrijesti
H-ul e mai ieftin ca un G V ( sus tot G V am vrut sa zic ) si cu siguranta mai ieftin la intretinere
Cine are sa dea bani in plus ptr marca si sa tina nasul pe sus ca are VW , sa dea....
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Crede-ma...treaba cu injectoarele e cat se poate de adevarata. Cu consecinte grave, se opreste motorul in mers.
Problema nu e motorina, pur si simplu se arde partea electrica a injectorului.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Slash a scris:
multa lume se suie in diesel si il birjareste ca pe o benzinara

Deci totusi un diesel e mai pretentios decat un benzinar. Laughing
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Hai colegu' ca stii la ce ma refer....
cum a zis si mascatu, daca stii sa-l tii din scurt la intretinere si sa mergi cu el, n-ai probleme never ever
iti trebuie un pic de minte ce-i drept Wink nu e pentru orice birjar
daca asta inseamna pretentios, atunci da !
  • predageorge

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dar de ce 2.0 TDI(pompe duse nu common rail) cand mai bine un 1.9 TDi care are injectie clasica nu este deloc pretentios la motorina spre deosebire de CDTI la care mai pica injectoarele si alte chestii legate de injectia commonrail.In legatura cu volantele de pe Vw ar trebui sa punem in balanta si volantele de pe 1.9 cdti de la opel care nu duc nici ele foarte mult ( vorbesc de sh)
Si da diesel-ul este mai pretentios are (majoritatea) turbosuflanta + diferiti senzori,solenoizi de comanda vacuum,injectie (pompa,calculator injectie )pretentioasa la combustibil (unele) ,catalizatoare,egr infundate din cauza mersului subturat
Injectia common rail aduce pe langa consum mai mic,silentiozitate,putere mai mare tot atatea probleme.
Cu toate astea placearea de a conduce un diesel nu este egalata de un benzinar si in special consumul Smile
Oricum inclin catre golf chiar daca astra arata mai bine ( masina trebuie sa mearga nu sa stau cu ea in service)


Ultima modificare facuta de predageorge la Lun 01 Feb, 2010 1:12 am
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Injectoarele de 1.9 cdti pica foarte foarte greu. La 1.3 mai sunt probleme.
Problema la 1.9 tdi PD o reprezinta si costurile mult mai mari in cazul de reparatie la pompa-injector. Categoric e o alegere mai buna decat gluma aia de 2.0 PD.

Vad ca nu agreezi common-railul. Te cam inseli, mai ales cand vine vorba de costurile de intretinere intre un PD si Common-rail. Pana si uleiul e aproape dublu la pret.
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
D-nilor colegi, apreciez f mult parerile si sfaturile voastre, si le mai astept in continuare, conduc un Astra G de 3 ani, diesel, credeti-ma ca nu am avut probleme cu ea in afara de o sonda de motorina din pompa de injectie, pe care am gasit-o sh si de atunci non-problem, dar trebuie sa-i respecti niste reguli pe care le-am mai invatat tot pe acest forum si mg masina brici, ..............nu alerg dupa Wv ca sa am doar un Wv, pur si simpul , imi place nenorocitul ala de G 5 , si interior si exterior, dar cu cat citesc mai mult despre volanta aia nenorocita cu atat ma "inmoi". Prefer sa sch injectoarele care banuiesc ca sunt mai ieftine decat o volanta de 4500 ron( si nu se stie cat tine), ma dezgusta ideea de a face o achizitie proasta , ma intereseaza investitia banilor mei ptr ca sunt munciti si incerc sa adun cat mai multe cunostinte despre ambele marci. Asadar, cu privire la diesel, ce motorizare este mai rezistenta si fiabila dintre 1,3 si 1,7 cdti? Mai vin cu o intrebare, Astra h nu vine din fabrica cu cotiera fata? Daca DA, rog o poza.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Crede-ma ca ai prefera volanta sa-ti faca figuri. Cel putin pe mine m-a costat 23 milioane cu tot cu ambreiaj si manopera si am schimbat-o cand am vrut-o. Un injector e cam 1400 ron dar ai 4 si pica fiecare cand vor. Nu te intreaba daca esti la Budapesta si ai bani sa le schimbi Laughing

Intre 1.3 si 1.7 alege 1.7. E un motor mai puternic.
  • predageorge

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Totusi TDI-ul de la Vw are un anumit renume in Europa printre cumparatorii de masini de clasa medie,nume care si l-a facut pur si simplu prin fiabilitate si costurile sale de intretinere cat de cat decente.
Oricum Vw a trecut si el pe common rail odata cu Golf VI nu pentru ca vechiul TDI nu era fiabil ci pentru ca nu mai tinea "pasul" cu ceilalti producatori (putere,silentiozitate,consum).
La o masina noua nu poate fi vorba de pretul pieselor pentru asta existand garantie.
  • predageorge

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Alege 1.7 .Asta-l am pe H-ul meu si se misca Ok dar are si un consum mic.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Dute vezi daca iti accepta VW Ungaria garantia pe injectoare. Motorina proasta Evil or Very Mad
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Shocked Atat e un injector? Nu se poate curata? Laughing @predageorge:Intradevar, Wv are renumele acesta in domeniul motoarelor, dar .........vorba ta :"( masina trebuie sa mearga nu sa stau cu ea in service)" de aceea sunt "ametit" de cate citesc pe ici-colo, si eu tot la 1,7 ma gandeam ca ar fi mai nimerit, dar stau cu gandul la G 5, mare pacat , sunt indecis. Crying or Very sad
  • predageorge

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Alege ce masina iti place nu ca dupa aia sa zici vai ce frumos e Astra(Golful) aia (ala) mai bine o luam pe aia. Amandoua sunt masini bune.Sincer am mai spus ca inclin spre Golf cu toate ca Astra arata mai bine,este mai ieftina si cu dotari ceva mai multe.
Si da Astra H vine cu cotiera din fabrica si este integrata in scaun cel putin asa am eu pe a mea dar posibil sa vina doar impreuna cu reglajul lombar.
Apropo de injectoare daca iti pica unu ( sau 2) de obicei la scurta vreme urmeaza si celelalte.Nu este o regula am spus de obicei.
Nu ai spus o iei noua sau SH?
  • mascatu

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@predageorge: Mii de scz, asa e , iau sh, ca nu-mi permit noua, daca aveam bani de noua ma bagam la un Astra I ( e superba), ai dreptate, vreau o masina in care sa ma urc de drag , nu din nevoie, in privinta dotarilor se compenseaza una pe alta, dar pretul este diferit. Dupa cum am mai zis, G5 ma atrgae 100%, Astra H ma atrage cca 75%, asa ca ........... Rolling Eyes ma mai gandesc si mai astept sfaturi si pareri. Rolling Eyes
  • AutoDAX

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Fanatismul acesta il gasesti pe orice forum; nu cred ca exista cineva zdravan la cap care sa aibe bani de Golf V sau VI si sa aleaga Astra; sa fim seriosi. Golful e cea mai buna masina din clasa asta de cateva generatii.
Astra sau Focus sunt alese din cauza pretului mare (justificat) al Golfului. Si apoi nu are sens sa iti iei o masina pe care sa nu poti sa iti permiti sa o intretii; nu ca n-ar fi plina tara de specimene dintr-astea.
Cat priveste diesel vs benzina, eu personal nu o sa mai am masina diesel vreodata.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR