Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
salut;sunt intr o mare dilema...opel astra h sau vw golf v?
ma intereseaza motorizarile diesel, ca idee 1.9 tdi ul de la vw si 1.7 cdti ul de la opel;motoarele sunt suficient de puternice;nus tiu daca am auzit bine, exista un motor de 1.3 cdti de 90 cp pe astra h?
ca design exterior mie imi place mult maimult golf V, iar ca interior, clar astra h....ca pret...astra e sigur mai ieftin cu aproximativ 1500 de euro;
urmeaza sa iau o astfel de masina din germania si nu stiu exact care ar fi cea mai buna varianta Sad
so?
Skip ads

  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da exista motor 1.3 CDTI 90 cp si 200 NM parca. Ca performante e ok. Consuma si putin dar nu se preteaza la mers mai sportiv.
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
dieselurile de la vw sunt in general mult mai bune decat cele de la opel
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
dieselul de la opel de 1.7 , ca aici cautam , putere de 100 cp si consum mic, e tot cel isuzu de ep astra g, doar ca e common rail...care e un motor f fiabil dupa parerea mea;
motorul de 1.9 tdi de pe g 5 e acelasi ca cel de pe g IV....
am mers cu g IV si mi s a parut f bun si f misto masina...recunosc mai misto in interior decat astra g..acuma la h..urmeaza sa vedem Smile
deci motoarele de 100 cpcred ca amandoua sunt fiabile, poate vw e mai bun dar din alte pcte de vedere...alta cutie altfel gandita..nush..se simte altfel.. poate
Skip ads

  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
chiar nu isi mai poate da nimeni o parere avizata in privinta asta ? Sad
macar ziceti.astra h rulz,g 5 sucks...pls help ? Smile
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este corecta comparatia 1,7CDTI cu 1,9TDI. Daca vreti o comparatie corecta, luati 1,9CDTI de 100 CP de la Opel cu 1,9TDI de 105 CP de la VW. Si va mai dau un hint: VW a anuntat ca treptat va scoate din productie sistemele pompa-injector pt. a trece la common-rail. Credeti ca degeaba fac ei treaba asta dupa ce au investit o groaza in dezvoltarea tehnologiei aleia pe care n-o mai foloseste nimeni?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Bine, stiu ca nu exista pe Astra ci numai pe Vectra motorul de 1,9 CDTI dar am senzatia ca in curand 1,7-le o sa dispara pt. ca deja cei de la Opel au in utilizare 4 tipuri diferite de motoare (1,3 CDTI, 1,7CDTI, 1,9CDTI si 3,0 CDTI) ceea ce e cam mult cu atat mai mult cu cat nici unul nu este conceptie proprie.
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
acum opel astra h e echipata cu 3 motoare 1.4 cdti de 90 cp 1.7 cdti de 101 cp si 1.9 cdti de 120 respectiv 150 cp;
motorul de 1.7 cdti nu ma prea intereseaza pe mine daca o sa dispara sau nu, este un motor foarte foarrte fiabil si economic dupa parerea mea,foarte ruesit...
am facut azi un drive test si nu am reusit decat sa ma bag si mai adanc in ceata totala.. Smile
Skip ads

  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
consider topicul inchis si "multumesc" tuturor celor ce s au "ingramadit " sa isi exprime parerea...macar daca dupa ce cascau un ochi ziceau acolo ..astra sau golf...desi..ce raspuns as putea primi pe forumul clubopel Smile
salut
  • SAVARIN

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2005

  • Mesaj Privat
EU ZIC ca motoarele diesel de la OPEL sunt peste cele de la VW si ca tehnologie si ca fiabilitate !
  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
avand in vedere ca esti opel-ist...iti dai seama ce iti sugerez sa iei Laughing
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mai pichule,asa esti tu mai mereu morocanos?Mereu parca esti nemultumit si nu iti convine ceva.Daca eu iti spun ca nu imi place deloc golful v si sa iti iei musai asta h,ma asculti?Sunt banii tai si iti iei ce iti place tie.Pareri foarte avizate despre cele doua motoare probabil ca sunt foarte putine,ptr ca nu multa lume cunoaste f bine motorizarile de pe wv si opel.Si aici fiind clubopel......
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Desi incerc sa fiu cat mai obiectiv inclin catre Astra, la motoarele diesel putem face comparatie intre noul 2.0 TDI de 140 de cai si 1.9 CDTI de 150 de cai de la Astra. Motoarele CDTI sunt proiectate de GM Powertrain, un joint venture intre General Motors si Fiat (tehnologie multijet). La design inclin tot catre Astra, daca Golf 4 arata ca o masina masculina, G5 cu liniile fluide pare ideala pentru femei, pe cand Astra H a castigat mult la capitolul design. Ce e drept desi designul interior la Astra e mai futurist si se imbina mai bine cu liniile caroseriei, e ceva mai prost finisat decat la G5. Parca as da un plus Golf-ului si la cutia de viteze, VW intodeauna a stat bine la capitolul asta, dar inca nu am vazut noua cutie in 6 trepte pusa pe Astra pe motorul asta. Trage o linie, pune si un punct pentru care iti place mai tare si, go 4 it!!!!
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
astra frate....................
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
spatiul interior din g5 e mai mare,imi place mai mult cum arata in inteiror astra h,dar ma simt mai bine la volan in golf Smile nu compar varfurile de gama,respectiv 1.9 cdti eventual sport si etc , cu un 2.0 tdi cel putin la fel de "suparacios " Smile ;pt pasagerii din spate,mi se pare ca la golf V acea consola pe care se afla si aerisirile este cam prost pusa,ia din spatiu si da o senzatie ciudata,mai ales daca sa zicem incerci sa treci dintr o parte intr alta ,sa zicem,cand vrea omu sa iasa pe dreapta ca sa nu il lasi in mijlocul strazii..in fine..sper ca intelegeti ideea;
la asta mi a placut sistemul de incalzire pt pasagerii din spate,cum am si eu,cu conducte sub scaune ,super suficient zic eu;
si la astra si si la vw sunt misto farurile,din fata imi place mai mult astra h,din spate g5 ;totusi la ambele am remarcat farurile foarte misto,mari,dar la noi in romania,daca as merge sa zicem pe centura ploiestiului spre munte si imi zboara pietricele de la camioanele din fata sau de pe drum,in conditii asemanatoare,probabilitatea sa mi se sparga farul este mai mare Smile asta sincer mi se pare un dezavantaj,eu am ceva in genul unor protectii pt faruri,si daca vedeti cate urme de pietricele am pe ele,unul e chiar crapat zdravan......nah avantaje si dezavantaje
am vrut sa iau un g5 pt cineva din familie dar intrucat au aparut o serie de probleme , actiunea se amana cam pentru jumatate de an Smile asa ca mai am timp sa ma lamuresc;
pot sa va spun ca am facut drive test cu amandoua si mi a placut mai mult golf ul;este o parere..obiectiva;totusi astra este masina mea de suflet ca sa zic asa Smile ,e f buna,f fiabila,deja stiu unde sa ma duc la service si sa stau linistit ca nu ma fura nimeni;
intre astra g si golf IV simplu,as fi ales golf IV;intre astra g caravan si gIV break,clar astra,in primul rand pt design;deja la astra h si g5...se cam complica treaba Smile adica imi plac cam tare amandoua Smile
oricum optiunile ar fi g5 1.9 tdi sau astra h 1.7 cdti sau ,motoarele de aproximativ 100 cp,suficienti caluti si " nu prea infometati " Smile -asta ca motorizare
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Ce parere aveti de urmatoarele masini fara a fi subiectivi:

- Opel Astra H 1,9 CDTi 120 CP hatchback
- VW Golf V 1,9 TDI 105 CP
- Ford Focus 1,8 TDCi 115 CP hatchback

Comparatie SH ca raport calitate pret.

Multumesc anticipat.
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pichu a scris:acum opel astra h e echipata cu 3 motoare 1.4 cdti de 90 cp 1.7 cdti de 101 cp si 1.9 cdti de 120 respectiv 150 cp;


Unde ai vazut motor 1.4 cdti pe Astra ? Evil or Very Mad Shocked
Nu exista....
..poate 1.3 cdti ai vrut sa zici ?! Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
sirblue a scris:Salut,

Ce parere aveti de urmatoarele masini fara a fi subiectivi:

- Opel Astra H 1,9 CDTi 120 CP hatchback
- VW Golf V 1,9 TDI 105 CP
- Ford Focus 1,8 TDCi 115 CP hatchback

Comparatie SH ca raport calitate pret.

Multumesc anticipat.



1. Opel AstraH 1,9 CDTi 120 CP hatchback
Depinde de bafta pe care o ai. Exista doua motoare de 1.9 120CP pe AstraH, unul in 8v iar altul 16v. Cel de 16v e mai sportiv, mai dinamic iar tuningul duce pana in 200CP. Cel de 8v e plictisitor, l-am condus personal. Prefer cel de 1.7 110CP in locul celui de 1.9 120CP 16v. Si am inteles ca mai vine un motor de 1.7 125CP, cel de pe Meriva, care va scoate definitiv 1.9 120CP de pe Astra.

Se pare ca ar fi ceva probleme cu turbinele la 1.9, mai multe detalii gasiti pe forumul dedicat Astra. Acum nu stiu daca numai la cel de 150CP sau si la celelalte 1.9 mai mici. Na, turbine facute la Bucuresti...


2. VW Golf V 1,9 TDI 105 CP
Motorul e foarte fiabil, dar zgomotos. E tot in 8v si deci destul de plictisitor, il salveaza turbina care face toti banii. In rest, din punct de vedere al calitatii materialelor, e clar sub Golf IV: foarte multi se plang de greierasi, probleme electrice, fiabilitatea interiorului.


3. Ford Focus 1,8 TDCi 115 CP hatchback
Personal mi se pare o masina urata, dar in rest nu ai ce-i reprosa. Cred ca e cea mai buna alegere. Din pacate, service-ul la Ford in Romania e jalnic.


Mai multe informatii:
http://www.carsurvey.org/
http://www.whatcar.com/
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
In primul rand motorul Ford este cel mai prost (si cel mai vechi ca origini)-marturie sta faptul ca Ford l-a inlocuit cu 1,6 HDi de la Peugeot (la care adaug ceea ce mi-au zis oamenii din service de la Romcar). Din cate stiu exista 1,9 CDTi de 100, 120 si 150 CP-nu cred ca exista 2 variante de 120 de cai diferite. Ramane alegerea intre Opel si VW (d.p.d.v. motoare intre Fiat si VW de fapt). Inclin pt. Astra H pt. ca VW 1,9 tdi de 105 CP nu mai este ce a fost o data (tdi-urile de 90 si 110 CP de la Golf IV erau net mai fiabile).
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Exista doua motoare 1.9 120CP pe AstraH: Z19DT 8v si Z19DTJ 16v. Z19DT l-am probat personal anul trecut in noiembrie, dar s-ar putea sa nu se mai fabrice.

Motorul 1.8 diesel de pe Ford e intradevar vechi, dar foarte fiabil si mai putin zgomotos decat 1.9TDI de la VW. A fost inlocuit cu 1.6 de la PGA pentru ca 1.6 consuma mai putin la aproape aceeasi putere si pentru ca se cauta motoarele mai mici din cauza taxelor. Nu intotdeauna o schimbare de acest gen e determinata de performante mai bune ale motorului ci de ratiuni de marketing. Cuplul e cu 40-60Nm mai mic la motorul de 1.6, deci automat performante mai reduse fata de 1.8.

off-topic: Ca exemplu de miscare de marketing, motorul de 1.6Turbo va inlocui motorul de 2.2 direct la VectraD. Motivul e clar: cam aceleasi performante, cam acelasi consum, dar cilindreea mult mai mica, deci taxe mult mai mici in UE. Motorul de 2.2 e probabil mai fiabil, mai elastic si mai prietenos la turatii mici dar asta e marketingul...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR