Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • lcsongor

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001 X12E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
Ma gandesc ca majoritatea posesorilor de Agile au avut deja probleme cu cel mai temut dusman al acestei masinute - vantul.
La mine, rand pe rand mi-a desprins bandourile laterale. Apoi dupa ce le-am lipit la loc cu trei metode diferite, tot au picat (din diverse motive) le-am dat jos, curatat locul si lasat masina fara bandouri.
Apoi au urmat chederele de la parbriz. Astea chiar ma dispera. De obicei stau cuminti la locul lor, dar cum depasesc viteza magica de 120 km/h, au inceput sa se falfaie prima data pe partea stanga, apoi pe partea dreapta. Le-am lipit la loc pe rand cu scotch, si acum tot asa stau pe ambele parti.
Intrebarea mea ar fi catre cei care au patit asemenea chestii, cum le-au remediat?
Eu am fost la tinichigiu (acolo m-a trimis vopsitorul) care a relipit foarte frumos bandourile, dar nu a tinut.
Am fost la Pilkington (la parbrize) si l-am rugat sa-mi puna la loc chederul, au refuzat din prima, fara sa vada masina (vai, ca chederul este nu stiu cum nu stiu ce) cu toate ca ar fi fost munca de ciubuc si nu as fi fost zgarcit cu ei....

Ceva sfaturi?
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Uite ca eu am scris ceva despre asta, mi l-am reparat singur (chederul) :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=294510#294510

Acum am ocazia sa spun ca chederul se curata foarte bine de adezivul vechi cu spray de desprins etichete autocolante. Eu am unul (Label off - citrus cleaner) cu care fac treaba. Se umezeste o carpa curata infasurata pe varful surubelnitei si se intervine pe ulucul chederului din aproape in aproape. Dizolva si curata perfect. La fel si marginea parbrizului. Se foloseste apoi, dupa cum am aratat, adeziv prenadez. Nu misti masina vreo cateva ore bune (sa stea peste noapte), deoarece la viteza se desprinde iar, daca nu se usuca bine.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cheder - cind e cald afara si tabla fierbinte il scoti tot, cureti cum spune Petre canalul si chederul, aplici in canal silicon (pui putin si intins) si il fixezi de sus in jos, silicon sanitar acetic sau auto de ala bun (scump), la 5 minute dupa montare incepi sa presezi si sa cureti surpul cu cirpe.

Bandouri - fixare cu banda dublu adeziva, varianta care are in mijloc 0,5-1mm un poliuretan.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la fel se desprindeau toate ,am luat silicon sanitar transparent si dupa o curatare prealabila am lipit tot : chedere si bandouri ,nu am mai avut probleme.
Skip ads

  • lovelife

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Este important ca inainte de lipire sa cureti bine si masina si chederul, chiar sa degresezi cu alcool sau benzina si abia apoi sa aplici adezivul
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru lipire va recomand adezivul HercuSeal de la Den Braven. Am o firma de publicitate, si ce nu a lipit siliconul sanitar sau orice alt adeziv, a lipit Hercu Seal. Recomand cu placere. Cred ca o sa gasiti reprezentanta Den Braven peste tot.
http://www.denbraven.ro/dbr...ez_produs.php?id='Hercuseal Sealer 302'
Costa cam 30 de lei. Daca nu aveti reprezentante, va pot lua eu si trimite cu Posta Romana, superieftin.
Luati-l, folositi-l si nu va mai cade nimic niciodata.
  • deleted-21207

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cand lipestti bandourile tabla trebuie incalzita,asemenea si bandoul,altfel se va dezlipi.
  • SilQ

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Intradevar adezivii de la Den Braven sunt foarte foarte foarte buni, nu am intalnit nimic mai profesional s-au mai bun , pe bune vorbesc, iar pentru eliminarea urmelor de lipici eu folosesc SPRAI DE MUSTE RAID, se face o spuma care lasata 1-2 minute mananca tot lipiciul si se curata foarte usor cu o carpa. Scuze interventia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR