Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • cosminus

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 y/z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cu scuzele de rigoare pt. cei mai vechi forumisti, carora li s-ar parea o intrebare prea simpla Smile ... intrebarea mea este: motoarele cdti care se regasesc pe vectra c au sau nu pompa duza ('pompe duse')? eu am echiparea cu varianta 1.9 cdti dpf150cp, 'dpf' inseamna ca masina are filtru de particule, nicidecum pompa duza, asa cum au unele modele tdi de vw. pun aceasta intrebare intrucat vreau sa-i fac un schimb de ulei si am observat ca unele uleiuri sunt special facute pt. motoarele cu pompa duza (ex. castrol edge) , altele nu (castrol magnatec). eu am folosit pana acum mobil1 5w-40 super-synt fara probleme, nu cred ca voi renunta la el, dar din curiozitate vreau sa ma lamuresc cu aceasta problema. astept raspunsuri!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pompe duse e denumirea pompoasa inventata de vw pt. un mare esec. Laughing Pt. motorul tau e recomandat ulei GM cu specificatie pt. filtru de particule.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pompe duse e tipul de injectie de la ww ..e motorul cu pompa de mare presiune in rezervor si injectoare electronice fara pompa de injectie..e singurul producator care a facut asa ceva nici decum opelul..iar uleiul pompe diuse merge fara probleme la motorul normal si invers nu ..castrolul are uleiul edge care e pt toate tipurile inclusiv pompe diuse
dar daca citest topicul cu uleiuri la motoarele turbodiesel un 5w40 e perfect Smile iar ce ulei folosesti tu e foarte bun mobil 1 5w40 asa ca mergi in continuare cu el iar pt mai multe informatii citeste topicul despre uleiuri https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15
  • nmugurel2003

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Motorul tau are cdti ceea ce inseamna common-rail diesel turbo injection, de fapt o alta denumire inventata de catre baietii destepti de la marketing. In esenta conceptul de rampa comuna ar trebui sa fie ceva mai avansat decat pompa cu supra-presiune de la VW, dar, totusi, personal nu cred ca diferentele de performante sunt foarte mari (cine vrea sa ma contrazica sa spuna si ce motor este la ora aceasta pe primul loc in Fia WTCC Idea ). Am spus performante, la fiabilitate cred, totusi, ca PD-urile stau ceva mai prost decat common-rail-urile. Concluzia: ai un motor performant si fiabil, gurile rele spun ca, pentru el, 5W40 e OK dar Castrol cica ar fi ceva "mai superior" decat Mobile 1. Eu nu stiu sigur, si eu as pune tot Mobile1, e ceva mai ieftin si nu cred ca brand-ul "face" diferenta de pret. Sper ca nu ti-am facut capul mare si ai prins ideea de baza!
  • cosminus

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 y/z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatii! Stima!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR