Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • nedeianu

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 2003 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb doua becuri din bord si nu stiu sa il demontez.
Nu ma trimite-ti la vectra ca nu e la fel.
Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu stiu cat vei intelege, dar incerc sa-ti explic. Din pacate nu am poze, sper sa te descurci!
In primil rand trebuie sa scoti cele 2 grile de aerisire care se afla in mijlocul bordului(cele centrale) Acestea se scot actionand in stanga si dreapta cu o surubelnita lata, subtire, sau cu un cutit. Atentie sa nu rupi sistemul de prindere. Bagi surubelnita langa rozeta de reglare, in centrul acesteia si in laterala(unde se termina grila, nu catre interior spre cealalta grila)scoti grila afara(iese relativ usor) Daca nu reusesti incerci sa bagi surubelnita in centru intre cele 2 grile.Procedezi la fel si cu cealalta grila. Suportul in care sunt fixate grilele este prins cu 2 suruburi pe care trebuie sa le desfaci. Apoi scoti suportul grilelor. Dupa aceasta vei gasi fixate aparatele de bord cu 2 suruburi(in parte dreapta a aparatelor de bord) Le scoti si pe acestea si tragi de bord in partea dreapta. Partea stanga nu are surub ci o ureche de plastic destul de rezistenta. Scoti partea dreapta a aparatelor de bord, dupa care eliberezi si partea stanga, tragand de aparatele de bord inspre dreapta apoi in fata. Aparatele fiind scoase ai acces la becurile din bord. Montarea se face in ordine inversa. te rog sa-mi spui daca te-ai descurcat!
Succes Smile
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca te va ajuta poza cu grila centrala:

Bafta Smile
  • nedeianu

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 2003 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cele doua buline rosii sunt suruburi nu ?
merg desfacute suruburile inainte sa scot fantele care sunt lipsa in poza si sa scot alea cu totu?
Skip ads

  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da, sunt suruburi. Nu se pot desface decat daca scoti fantele. E mai simplu decat iti inchipui.
Succes!
  • nedeianu

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 2003 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult!
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu m
Am apucat sa ul demontez aseara si continui acum dar il tine niste suruburi in partea de sus. Vreau sa verifica clapete aer si motorasele cat si furtunele de vacuum deoarece nu mai da caldura ca altdata. Schimbat termostat... ma gandesc sa nu fie clapetele de aer blocate. S.a mai jucat si baietelul la butoanele de climatroni si la dat peste cap. L-am resetat dar dwgeaba da caldura putin fata de alta data cand te frigea la mina. Astept sfaturi fotografii , am sa incer sa ma uit si pein epc poate gasesc ceva ajutator.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR