Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pistolu cu apa?Smile mai bine cu bile Laughing

atrage (cu mancare) un caine din zona sa restabileasca ordinea. e clar ca acolo e teritoriul pisicilor si banuiesc ca nu este nici un caine .
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poti lasa niste oase mai mari (sa nu le tenteze pe mate) sub masina...cate o portie la 2-3 zile...si sigur o sa gasesti un maidanez care sa doarma sub masina. Taica'miu isi 'montase ' alarma din asta la Dacie, cand era moda cu furatul benzinei din rezervor si al rotii de rezerva.
Chestia naspa era cand trebuia sa plece cumasina mai devreme...ca il latra si pe el .
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si eu ma confrunt cu aceiasi "invazie" de mate! Daca pentru caini am rezolvat oarecum problema, avand un generator de ultrasunete instalat pe balcon si raza perfacta de actiune asupra masinii, cu matele astea inca nu am rezolvat nimic! Babuta de la parter are o adevarata maternitate, chiar de curand le-a pus o scandura pina la fereastra...sa poata avea accesul mai facil la mancare! Evil or Very Mad Mai grav este ca si cei din familia mea, le mai arunca cate ceva de halit, deh sa prinda puteri sa poata urca usor pe capota! Daca nu eram milos din fire, pina acum le decimam dar asa stand treaba, m-am multumit sa prind cateva (la ingesuiala pe scara ) si le-am "incaltat" sa nu raceasca! Smile Reteta: Doua nuci despicate fiecare pe jumatate, golite de miez si umplute cu prenadez sau alt adeziv, dupa care "botoseii" se atasaza de labute! Macar asa mai ma racoresc! Am avut "scantei" si cu baba pe tema asta si i-am spus ca pina nu le face ceva, voi continua sa ma preocup de "sanatatea" lor....sa nu traga apa la labute! Smile


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 04 Jan, 2010 11:18 am
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am unit "Cum alungam pisicile" cu topicul asta
Skip ads

  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
deci am ascultat si am analizat si am actionat:

am luat boia de ardei iute, piper si piper cu usturoi si am aruncat pe masina: rezultatul a fost ca se urcau si cadeau imediat, veneau vecinii si dadeau cu degetul si bagau in gura. dar nu s-au mai urcat. am schimbat masina vreo 1 luna, se urcau pe aia. acum vad ca dupa ce am adus-o inapoi pe asta nu s-au mai astezat decat o data.


cu boia e problema ca trebuie sa speli dupa, ramane jegoasa, si mi-e frica sa nu atace vopseaua ( cremele anticelulitice pe baza de boia mi-au dat de gandit)
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Oameni buni cand incepi un 'razboi' primul lucru te documentezi amanuntit in privinta'inamicului' e adevarat pisica nu suporta mirosurile tari de aceea se mai foloseste si otet dar acestea au efect de moment si incomplet,la fel aceeasi pisica nu-si paraseste locul unde s-a nascut decat in anumite conditii.Este un animal care vaneaza,umbla peste tot e curioasa ,exploreaza dar intotdeauna revine 'acasa' deci nu scapi de ea decat punand-o intr-un sac si mutand-o intr-un loc indepartat ori exterminata.M-am pricopsit cu o pisica acum 1,6 ani a facut 5 pui care la randul lor au mai facut 1-2 una a sfarsit sub rotile unei masini,una sau doua de coltii cainelui vecinului si dupa acest timp aveam o menajerie de 7-8 bucati la care se adaugau 'pretendentii' cand intrau in calduri.Au reusit sa-mi transforme vara trecuta intr-un iad noapte de noapte batai,miaunaturi si alte sunete de-ti venea sa-ti iei campii si culmea vecinii de alaturi le dadeau de mancare la mine langa gard.
Am pregatit una bucata cursa si asa am carat una cate una pe camp aproape de CET sa poata acolo sa se bucure de libertate,simplu eficient si cu efect imediat si e durata,iar vecinilor curiosi le-am spus ca au plecat sau au fost luate acasa de diferiti iubitori de necazuri.Vecinii oricum nu-i poti schimba,autoritatile nu fac mare lucru de fapt nu fac nimic timp in care vei constata cum vopseaua dispare de pe masina incetu cu incetu' culmea este ca vor mai face si pui iar rezolvarea cu stramutarea va fi mai grea de la 5-6 bucati in sus.Ti-am recomandat solutie verificata,mai laborioasa e adevarat dar singura in masura sa rezolve eficient problema ori le servesti un cocktail de otravuri si ai scapat si de plimbari .
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Mai este o discutie fix pe acelasi subiect. https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Lasa-ne, colegule, tu tii cu pisica!Unificarea discutiilor efectuata de admin si trimiterea ta ne face sa ne invartim in jurul cozii!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E adevarat ca-mi plac pisicile dar la casa nu la bloc si in nici un caz nu pe masina. Postul ala a fost in topicul care a fost lipit la asta iar lipirea i s-a datorat. Daca moderatorul il stergea atunci cand a unit topicele, nu mai era nici o confuzie.
Skip ads

  • o&g

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu e mai simplu sa luati un pistol (cu aer comprimat in cel mai rau caz) si sa le rearanjati creerii in cap ?

nu sunt sadic de felul meu, dar daca mi-as gasii masina toata zgariata 100% pisicile ar disparea pe o raza de macar 200 de metrii cu tot cu vecinii carora le face placere sa le hraneasca... faca tot le plac matele de ce nu le duc in casa si sa le tina acolo...?
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
si in zona la mine la bloc este plin de pisici. bineinteles, exista acei vecini milosi si iubitori de animale (majoritatea batrani) care le arunca mancare si le tin aciuate pe la scara.
lucru imbucurator totusi, eu nu am remarcat decat de 2-3 ori urme de labe de pisica pe capota.
in schimb, am constatat la greu aceleasi urme ale "intrusilor" pe capacul de plastic de la motor, sub capota.
in special cand este mai rece afara, intra pe dedesupt, pe la roata din stanga si se aseaza pe motor, unde simt caldura.
avand in vedere acest lucru, macar trag speranta ca nu o sa am probleme cu cabluri roase de soareci, (cum am mai auzit) intrucat parchez in apropierea tomberoanelor de gunoi Very Happy
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca cei de la ford au gasit o solutie. Smile

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
De unde si vorba: curiozitatea a omorat pisica. Smile) Clipul nu a rulat decat o data sau de 2...ca s-au sesizat protectia animalelor si CNA (cel putin la noi)
Skip ads

  • gabimandea

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1901
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am avut si eu probleme cu un pisoi care isi marca teritoriu pe la usa de la intrarea in casa. I-am pregatit niste chiftele inmuiate in antigel pur. La vreo trei zile l-am gasit prin curte. Putea-i bate cuie cu iel. Twisted Evil
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mda
Buna idee
Mai nou si eu am niste matze la bloc. Le hraneste vecina...dar stau si pe masina mea si pe masinile ei. Razz
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
gabimandea a scris:Am avut si eu probleme cu un pisoi care isi marca teritoriu pe la usa de la intrarea in casa. I-am pregatit niste chiftele inmuiate in antigel pur. La vreo trei zile l-am gasit prin curte. Putea-i bate cuie cu iel. Twisted Evil


Shocked
  • ciucurica

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Shocked Shocked tare faza cu antigelul. sadica rau dar tare. Confused
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
"tare" in ce fel? E amuzant? E intrigant? E excitant?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Simplu si eficient.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Subiect de gandire mai ales pentru @mitz1982

Are vecinu' un boxer de 5 ani si a zis ca rezolva el.... si a rezolvat, nu vreau sa stiu cum.
Important ca a rezolvat.
Daca sunt asa de multi iubitori de pisici, de ce nu le tin inchise in casa? daca sunt animale de extarior inseamna ca nu sunt compatibile cu ideea de apartament, poate as vrea si eu un cal.
Daca imi iau si eu un doberman si-l las liber prin parcare? Ce ar mai zice cotoroanete care hranesc pisicile vagaboande?
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt un iubitor de pisici sau de caini. Ca idee, nu concep sa tin in casa o pisica sau in caine. Imi plac, dar n-as zice ca le iubesc. Dezaprob insa uciderea lor (mai ales ca in urma exprimarilor de pe aici s-a lasat sa se inteleaga si faptul ca actul ucideri este unul "tare").

In ceea ce priveste subiectul de gandire, fraza asta e greu de interpretat: "Are vecinu' un boxer de 5 ani si a zis ca rezolva el...."
Ce avea cainele astfel incat trebuia rezolvat(purici, raie, era rau(nu manca tot), musca)?

calin1945 a scris:Daca imi iau si eu un doberman si-l las liber prin parcare? Ce ar mai zice cotoroanete care hranesc pisicile vagaboande? "

Hai sa nu o dam in d-astea ca nu caracterizeaza in niciun fel cazul de fata. Una e sa omori un caine ca-ti musca copilul in fata blocului si cu totul altceva sa omori pentru placerea ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR