Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • anthynidiany

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Recent, eu ºi prietena mea, ne-am hotãrât cã e momentul sã ne achiziþionãm o maºinã. Cum una nouã e mult prea scumpã pentru ce ne permitem, am hotãrât sã luãm o maºinã la mâna a doua.
Am ales mai multe modele ºi mãrci ºi am rãmas cu:
Opel Corsa 1.7 diesel
Skoda Fabia 1.4 benzinã
Ford Fiesta 5 1.4 diesel

Pânã la urmã, la sfaturile cunoscuþilor, am decis sã mergem pe un Opel Corsa 1.7 diesel, care sã ajungã pânã în 4500-5000 euro (inclus toate cheltuielile legate de înmatriculate)! Maºina o sã o luãm din România, fie dintr-un târg, fie de pe net.Eu stau în Bacãu ºi am acces ºi la târgul de maºini din Suceav, dar ºi la câþiva samsari.

Maºina vrem sã fie în 4 portiere, iar ca dotãri ne-am gândit la cele normale: ABS, Servo, AC, Geamuri electrice.

Întrebãrile mele sunt urmãtoarele
1. Am luat o decizie bunã?
2. La ce ar trebuie sã am grijã când achiziþionez un Opel rulat?
3. ªtiþi cumva un site sau o locaþie unde se vând în special maºini Opel?

Orice sfat sau îndrumare e foarte bine venit. Vã mulþumesc!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- e vorba de 1.7 dti (75 CP, EURO3) sau 1.7 CDTI (80 sau 90 CP, Euro 3 sau 4)?
2- daca nu te pricepi la masini, sa ai grija sa vina cu tine ceneva care se pricepe.
  • anthynidiany

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2009

  • Mesaj Privat
eu aº vrea varianta Euro 4, dar depinde ºi de ce gãsesc pe piaþã

eu lucrez într-un service auto, ce-i drept la birou, dar mã pricep cât de cât la maºini
am sã merg cu ºeful service-ului la achiziþionare,dar mã gândeam cã sunt ºi anumite lucruri de urmãrit la o Corsa
ºtii cum mai zic unii despre un anumit tip de maºinã - Asta e boala lor!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la 1.7 dti - ECU (lipiturile reci, se rezolva de un electronist priceput, sau de 1.7dti edition, coleg aici pe forum cu multa experienta in reconditionat ECU-uri), termoflot
la 1.7cdti... am auzit zvonuri legate de injectoare, dar nu sunt sigur daca era vorba de 1.7 sau 1.9....
Du-te cu un priceput, sa vezi daca masina a fost lovita, reparata prost, uzura motorului samd.
Overall Corsa sunt niste masini bune. Motoarele 1.7 diesel folosite de Opel sunt, de asemenea, fiabile.
  • anthynidiany

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am fost astazi în târg, în Bacãu ºi m-am uitat dupã maºini. Oferta nu a fost cine ºtie ce, mai ales cã nu am gãsit decât un 1.7 CDTI la 5300 euro.
Am gãsit totuºi un Opel Corsa din 2002 motor 1.2 benzinã într-o stare impecabilã. Maºina e înmatriculatã în România, dar a circulat puþin (vreo 2000km). În total maºina a rulat 84.000 km ºi cere pe ea 4800 euro.
Mâine vine în service-ul unde lucrez pentru a o sui pe rampã ºi pentru a o pune pe tester. Mã gândesc foarte serios sã o cumpãr!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR