Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti despre o reglementare care sa interzica celor care au carnet de mai putin de 5 ani sa conduca masini cu putere mai mare de 80CP ? Desi si cei 80Cp pot fi prea multi in anumite cazuri ...

Desigur aceasta reglementare nu ar limita decit partial numarul de accidente datorate vitezei excesive si lipsei de experienta la volan dar poate fi un inceput ...
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
desi e o masura cam "comunista" consider ca s-a ajuns la un punct unde e singura solutie.
cu parere de rau, sunt deacord.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De acord doar partial. Imi pun problema de la 100cp in sus; vezi cazul Porsche Chayenne in Mamaia......cred ca e cel mai elocvent.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cauzele accidentelor sunt altele: inconstienta, teribilismul, modul cum acorda permisele etc..
Pentru cei fara experienta consider ca sunt multi 80 cp.
De acord!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
E o masura "comunista", cu care nu sunt de acord. Sunt destui care au carnet de zeci de ani, si sunt pericole publice, si sunt oameni care au carnet de 1-2 ani si e o placere sa te intalnesti cu ei in trafic
Ca sa nu mai vorbim ca deja si motoarele de 1.4 au peste 80 CP. Ce faci? il obligi pe om sa mearga la drum lung cu Matizul?
Nu asta esolutia. Solutia a fi inasprirea controalelor, reexaminari periodice, constientizarea faptului ca posesia unui carnet de conducere nu e un drept dobandit prin nastere, trebuie sa il meriti.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
O astfel de reglementare este imposibil de realizat, este aberant, este oarecum discriminant, nu poti sa-i impui omului ce masina sa-si cumpere, sunt bani lui si isi cumpara ce masina vrea cu ei. Sa nu uitam ca sunt soferi printre soferi, sunt oameni care au permisul luat de cateva zile si conduc mai bine si mai prudent decat altii care il au de o viata. Si ce ne facem cu "catastrofele" care au permis de mai bine de 5 ani dar au condus o masina decat la scoala de soferi? In cazul asta si lor ar trebui sa le "impunem" sa-si ia masini sub 80 CP, sau nu? Am votat "Nu sunt de acord".

LE: Insa as fi de acord sa se faca o reglementare prin care persoanele peste 65 de ani sa aiba dreptul de a mai conduce numai dupa ce au trecut cu brio o noua examinare (psihologic + circulatie)


Ultima modificare facuta de mark la Mar 24 Jun, 2008 10:59 am
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
De ce 5 ani ? De ce nu numar de km ?
Daca ar fi sa se faca ceva ar trebui sa se dea examene pentru "grade" de soferie periodice pe masina ta.
Te examineaza foarte obiectiv si iti da un grad => ai voie sa mergi cu un regim de viteza corespunzator pregatirii tale cu masina ta.
Oricum nu se va intampla asta dar asa de dragul discutiei...
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu sunt sub nicio forma de acord cu chestia asta...bineinteles ca am votat "nu".Problema esentiala nu o reprezinta caii putere...sa ne gandim ca totusi, si la 80 de cai tot poti scoate un 130-140 la ora...si atunci ce te faci?daca mai dai peste unu se alege prafu'...si la 80 si la 200 de cai. Problema nu este "Cati" cai ai ma masina...ci "cum ii strunesti", cat esti de responsabil, cat esti de prudent, cat tii la masina, etc.
Mai degraba as propune sa se acorde permisul la 21 de ani, nu la 18...poate in 3 ani se mai coc la minte anumiti indivizi cu valente de piloti de formula 1.
Si mai ales, era sa uit, campanii mult mai "bine gandite" si "dure" pentru a sensibiliza tot prostanul care vede fiare contorsionate in locul a ceea ce trebuia sa arate a masina, indiferent daca accidentele sunt cauzate de oboseala, alcool, viteza, etc.
Eu asa vad solutia...intr-adevar cred ca am fost off-topic, dar consider ca un astfel de sondaj a fost facut in aceasta ordine de idei...de a reduce cat de cat dezastrele ce se intampla acum pe sosele...
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Desi drumul public nu este pista de curse ca sa ti se acorde calificative respectiv grade de "pricepere" la volan , totusi facind comparatia vis'avis de sporturile cu motor , ar fi ca si cind ai urca un sofer obisnuit sau pilot "incepator" in masina de DTM , GT2 sau F1 ...

Un sofer incepator responsabil nu'si va cumpara masina peste abilitatile sale , pentru ca ar "vedea" inutilitatea si pericolul potential generat de puterea suplimentara dezvoltata de masina in cazul sau . Dar pentru acest exercitiu de responsabilitate este nevoie de cunoasterea propriilor limite , propriei priceperi si care in cele mai multe cazuri sint aflate/sau nu , abia la primul accident ... din pacate .
In cazul nostru viitorul sofer responsabil a fost omorit pe trotuar pe vremea cind era inca pieton . Laughing
Intr'o tara ca a noastra in care fiecare are cu orice pret cite ceva de demonstrat consider a fi o masura buna . Este ca si cum ai lua din mina sinucigasului pistolul cu gloante si ai pune un alt pistol cu ... apa ... Laughing

Sa ne gindim altfel : ai terminat facultatea , iti da imediat seful/patronul o functie de raspundere de multi "cai putere" ? Sigur ca NU , dece , simplu pentru ca nu ai experienta , expertiza necesare ... urmeaza o perioada de stagiatura , rezidentiat ... asa si in cazul conducatorului auto debutant ar trebui sa fie .

Campaniile TV la adresa conduitei preventive nu mai sensibilizaza pe nimeni de mult din pacate ...
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nici eu nu sunt de acord cu aceasta masura, cred totusi ca ceva trebuie facut pentru ca de multe ori efectiv imi este frica sa conduc masina pe "drumurile publice" din cauza indivizilor care unu la mana nu cunosc regulile de circulatie si doi la mana nici nu vor sa le respecte chiar daca le cunosc.
De multe ori sunt copii de profesie fiu, iar tata cunoaste toata politia si asa isi permit orice pe sosea.
Eu as fi pentru marirea amenzilor si cred ca trebuie lucrat la corectitudinea organelor de control
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sa nu depaseasca 80cp per tona Smile)

daca iei jeep de 2.5t poti mere cu 200hp
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca se poate face o legatura proportionala intre vechimea permisului si calitatea de sofer. Cred ca nesimtirea si nerespectarea "spiritului" legilor tine de lipsa bunului simt si de civilizatie. In alta ordine de idei, 80 de cai putere sunt mai mult decat suficienti pentru a se da in spectacol si a merge cu 180 kmph in localitate. De cele mai multe ori prostia nu are leac.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
De acord! Ca numai prin constrangere poti sa impui in tara asta cultura si civilizatie la volan.
Cred ca e destul de clar in e conditii se obtin carnete de conducere, culmea profesionite. Si asa poate unul care a obtinut astfel de carnet in urma spagii o sa fie poate obligat sa si invete sa conduca.

A realizat cineva de ce obtineau carnete de profesionisti cei implicati in scandalul de la Pitesti?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
astea sunt discutii din 2007 pt italia, de ce generalizati?
Timp de trei ani după obţinerea licenţei ar trebui să se limiteze la unitatea de utilitate (interdicţia de a introduce maşini cu putere mare de 60Kw / T).
http://www.trasporti.gov.it...?o=vd&id=2780
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
sunt total impotriva ce cu 80 de cai, nu poti omori un om ?sau nu poti sari in pom ?, hai sa fim seriosi, eu de ex am cam 3 ani de carnet fara incidente majore in trafic fara permis suspendat fara amenzi fara radare si am peste 150000km parcursi deci se poate si asa dar respect unele chestii cu strictete
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu sunt de acord cu asa ceva....nu mai repet ce s-a spus mai sus...
  • D@ny

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
^
same here
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
nu sunt de acord .
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu, cel mai usor ar fi ca scoala de soferi sa fie de cel putin 60 de ore de curs, instructorii sa nu fie niste derbedei nesimtiti iar legislatia sa fie aspra.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu sunt de acord cu aberatia asta
cu ce sunt eu deacord :
ai trecut pe rosu - permisul suspendat pe 5 ani
ai depasit linia continua - la fel 5 ani
ai facut un accident pt ca ai depasit fara sa te asiguri sau in locuri nepermise - permisul suspendat 10 ani
ai 100 Km in localitate nu-i nimic peste vro 10 ani iti mai vezi permisul
pe langa suspendarea permisului mai adaugam si amenzi de la 5000 ron in sus


pt politisti de la Pitesti cu permisele inchisoare pe viata iar cei care au luat permisele de la ei sa li se anuleze "permisele" fara a mai putea lua permisul niciodata


PS
poate e scris gresit ......poate e 80 Km/h Mr. Green
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Carnet < 5ani = max 80CP ?
De acord ! 41%
Nu sint de acord ! 58%
231 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR