Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • lucianalupei

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un opel astra caravan 1,9 de 120 de cai si motor Z19DT din 2005.
Din cand in cand masina nu se maia accelereaza (ating 2200 de turatii in treapta I) si se aprinde la bord martorul masinuta cu cheie. Am fost cu ea la tester si mi-au spus ca are urmatorul cod de eroare (pe care de altfel l-am putut vedea si eu la bord apasand acceleratia si frana in acelasi timp):
P0602 - 41 Variant-Coding Not Programmed
Va rog sa ma ajutati sa rezolv problema deoarece cei de la reprezentanta opel din ploiesti mi-au spus ca masina merge foarte bine si nu are nimic, iar cei la care am fost la tester nu stiu ce sa-i faca.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cei de la reprezentanta ar fi trebuit sa rezolve problema.
E interesant ca la ei nu a aparut nimic pe tester.
Te rog sa-mi dai un apel...m-ai facut curios cu acest cod si as vrea sa verific si eu datele reale de la motor si sa-mi mai dai niste informatii.
Suna-ma la **** si poate ii dam de cap.
  • xsell_31

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
lucianalupei a scris:Salut,
Am un opel astra caravan 1,9 de 120 de cai si motor Z19DT din 2005.
Din cand in cand masina nu se maia accelereaza (ating 2200 de turatii in treapta I) si se aprinde la bord martorul masinuta cu cheie. Am fost cu ea la tester si mi-au spus ca are urmatorul cod de eroare (pe care de altfel l-am putut vedea si eu la bord apasand acceleratia si frana in acelasi timp):
P0602 - 41 Variant-Coding Not Programmed
Va rog sa ma ajutati sa rezolv problema deoarece cei de la reprezentanta opel din ploiesti mi-au spus ca masina merge foarte bine si nu are nimic, iar cei la care am fost la tester nu stiu ce sa-i faca.


Salut! Am exact acceasi problema ca tine. Cum ai rezolvat-o si ce avea? Ca e un mare mister pt cele mai multe service-uri. Cu stima!
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
se poate rezolva!
Skip ads

  • xsell_31

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:se poate rezolva!


Imi poti da mai multe detalii , te rog?
  • lucianalupei

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am fost la reprezentanta Opel din Ploiesti (Dibas - de care multi zic ca este cam varza), au facut o resoftare, au curatat o placa neagra cu multi pini din dreapta motorului (care nu stiu ce este dar presupun ca este calculatorul motorului, eu fiind cam varza la mecanica auto) si apoi au strans ceva cleme in care intra pinii astia de la plca asta si am plecat cu masina in probe cu testerul pus pe ea. Totul a fost in regula si din octombrie 2009 de cand am rezolvat problema nu am mai avut nuci-o problema cu masina. Am pus doar motorina si am facut schimbul de ulei.
Sper sa-ti foloseasca ce ti-am scris dar mai intai sa ii spui unui mecanic ce au facut cei de la Dibas la masin mea.
Sper sa rezolvi problema.
Daca vrei putem vorbi si la nr. de telefon ***
Bafta
  • lord_dizzy

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Imi poate spune si mie cineva va rog cum se poate scoate urmatoarea eroare:
P 0602 (0) - Control Module Programming Error ?
Masina este Opel Astra Caravan Y17DT model 2003, diagnosticat cu OP-COM.
Mentionez ca am incercat reset de ECM + IMO, reprogramarea cheilor la loc, etc., deocamdata fara succes.
LE: mentionez ca masinuta cu cheie (service) ramane aprinsa.
Multumesc mult!
  • pappy69ro

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT-88
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut am si eu aceeasi problema cu o vectra c z19dt.... am fost la radacini in bucuresti la service si mi-au spus ca trebuie sa schimb corpul clapeta care este undeva la 1500ron.... am vorbit cu alt mecanic care mi-a spus ca pot sa curat corpul clapeta si sunt sanse sa scap.... iar la un an ma duc sa curat corpul clapeta ...din an in an imi face figura asta iar ultima oara care imi face si acum ... daca o turez undeva in jur de 4000-4500 ture in a 4a imi apare masinutza cu cheie in bord si nu se mai tureaza imi taie pilotul automat... aveti vreo ideie cum scap de problema.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da schimba clapeta .Are si ea o viata ai curatat-o de cateva ori si acuma si-a dat duhul.Ps: de ce ai accelera pana in 4500 de ture intr-a patra?
  • cadarionut

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna dragi colegi. Nu stiu daca am postat unde trebuie dar va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema: am un opel vectra c 1,9 cdti 88 kw, din 2005 si am descoperit la diagnoza cu op-com urmatoarele erori:
- U2142-00 CAN BUS nu comunica cu YRS (senzorul de virare);
- U2103-00 Nu este comunicare cu CAN-BUS (viteza mare);
- B2966-05 Circuit maner portiera sofer deschis / tensiune mare;
- U2100-00 Lipsa comunicare cu CAN BUS viteza medie.
Deasemenea, as dori sa stiu cum pot afla codul de securitate (de pe carPass zice op-com-ul) si cum pot sa vad consumul in display ca nu mi-l arata nicaieri. Va multumesc.
Mentionez ca masina functioneaza perfect.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sterge erorile si daca se sterg ce te mai intereseaza si dai talpa ,iar in privinta carpassului cu buletinul si talonul la orce reprezentanta si iti va da codul radio si carpass contra sumei de 70 pana 150 ron.
  • cadarionut

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ok merci mult
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR